Lukáš Dostál

Mikäli joku on suuntaamassa Vantaalle tai muuten näkee pelin jostain, niin mielelläni kuulisin, miltä tshekkipojan työskentely tolppien välissä näyttää.
 
Mikäli joku on suuntaamassa Vantaalle tai muuten näkee pelin jostain, niin mielelläni kuulisin, miltä tshekkipojan työskentely tolppien välissä näyttää.

Itse ajattelin sivusilmällä vaania Elisa viihteeltä.
 
Läpiajosta joutuu antautumaan ensimmäisen kerran. Karmea yli hyökkääminen, josta tilanne kääntyy omiin.
 
No niin,30/32 ja KooVeelle vieraspiste plakkariin.

Tilastojen perusteella ainakin hyvä esitys ja jos kerran eka maali tuli läpiajosta ja toinen 3-3-jatkoajalla,niin haiskahtaa,että maaleista ei voi maalivahtia syyttää :)

Kaapille vaan Pelluja vastaan
 
Kaapille vaan Pelluja vastaan

Samaa mieltä. KOOVEEn sivuilla otteluraportissa kehutaan miehen otteita loistaviksi ja silmiinpistävän rauhallisiksi. En nyt puhelimella jaksa linkkiä raporttiin laittaa.

Toivottavasti kaveri pidetään mahdollisimman kaukana Korhosen "opeista" niin tuo rauhallisuus voisi säilyäkin. Olisi se hienoa nähdä pitkästä aikaa vakaata ja luotettavaa maalivahtipeliä Ilveksen maalinsuulla!
 
Otteluraportista:

KOOVEEsta maininnan arvoisia pelaajia ovat maalivahti Lukas Dostal, jonka rauhallisuus oli silmiinpistävää. Nuorukainen ei tehnyt yhtään ylimääräistä liikettä, mutta liikkuessaan oli terävänä kuin kärppä.

Ensimmäinen erä tuli seurattua kaverin tekemistä ja jätti kyllä hyvän kuvan itsestään. Rauhallista tekemistä ja omaan silmään pisti räjähtävä sivuttaisliikkuminen.

Uuniin vaan lauantaina.
 
Viimeksi muokattu:
Koosteen päästetyille maaleille ei kyllä voinut mitään. Ilmeisesti siis erittäin posiitivinen avaus häneltä.

Uskaltaisin jo tämän perusteella lyödä häkkiin lauantaina, hävittävää ei ole varsinkaan kun nykyisiin maalivahteihin ei löydy luottoa lähes yhtään.
 
Oli vihreät housut. Yhden pelin perusteella maalivahdin arviointi on melkoista arpapeliä, mutta täytyy sanoa, että kaveri oli eilen aivan loistava (aivan toisella tasolla kuin Kooveen tämän kauden muut maalivahdit). Pelasi todella hyvin ja rauhallisesti, joten tässä vaiheessa erittäin positiiviset fiilikset.
 
Ilveksen tuore hankinta Lukas Dostal debytoi Kooveen maalilla – Päävalmentaja vertasi suomalaiseen NHL-tähteen

Dostal torjui 30 kertaa ja vakuutti Kooveen päävalmentajan Juha Pajuojan otteillaan.

–Vaikka torjuntoja tuli 30, niin ei hän hirveässä pommituksessa ollut. Hän kuitenkin otti pari vaarallista paikkaa eleettömästi kiinni, Pajuoja sanoi.

Takaiskut tulivat käytännössä läpiajoista.


–Hänessä on paljon samaa kuin Tuukka Raskissa aikoinaan. Hän on tosi rauhallinen, Pajuoja luonnehti.
 
Lehtonen vaan perjantaina KooVeen luukulle, ja Dostal lauantaina kehiin.

Jos Dostalista halutaan Ilvekselle hyötyä loppukaudeksi, niin paras mitata potentiaali ulos heti - muuten en ymmärrä tätä hankintaa. Taso joko riittää liigaan tai ei riitä, mutta sitä ei KooVeessa tahkoamalla mitata.

Dostal on kuitenkin pelannut säännöllisesti koko kauden hyvällä itseluottamuksella, mitään pelituntuman hakua ja itseluottamuksen palautusta ei tarvitse tehdä kuten Tapparalla Svobodan tapauksessa.
 
Yksi peli farmissa riittää, lauantaina poika uuniin ja toinen vanhuksista KooVee:n matkaan.
 
Takaisin
Ylös