Maajoukkue

Sielläkin aina sama nimimerkki puolustamassa maajoukkuetouhuja. Ittelläni menee melko lailla vapaaviikkona kiekon katselusta tuo aika, kai noi sitten joitakuita kiinnostaa. Katselen jos jaksan mutta tulokset ovat kyllä täysin hälläväliä tason juttuja. Liiga ja maajoukkuekatsojat ovat nykyään joiltain osin aivan eri rotuja.
Samalla kaavalla mennään. NHL:n iltapelien ja jälkilähetysten varassa kiekon seuraaminen, kun Liiga tauolla. Toki liiton kannalta kiva, että maksavia katsojia riittää halliin. Itsellä nuo on jäänyt väliin, vaikka on lippuja muutaman kerran ollut tyrkylläkin.

Jos Ilveksen käyrä jatkaa loivaa nousua, niin ikävä kyllä useampi yksilö tulee vielä vilahtelemaan J. Jalosen papereissa, kun näiden kapinoiden rostereita kasataan kauden aikana.
 
Kärpät ilmoitti, että Martin Jandus on valittu Tšekin maajoukkueeseen. Tietääkö joku mistä näkee koko joukkueen ja onko esim. Masin ja Kodytek mukana?
 
Taas esitän kysymyksen, johon ei ole lapselle antaa vastausta. Miksi Ikonen pelaa numerolla 25, vaikka joukkueessa ei ole 32? Eikä tietääkseni ole jäädytetty maajoukkueessa 32? Kertokaahan viisaammat, miten nämä menee?
 
Taas esitän kysymyksen, johon ei ole lapselle antaa vastausta. Miksi Ikonen pelaa numerolla 25, vaikka joukkueessa ei ole 32? Eikä tietääkseni ole jäädytetty maajoukkueessa 32? Kertokaahan viisaammat, miten nämä menee?
Ihan vaan villi veikkaus mutta voisiko 32 olla tuolla ns. ”Maalivahdin numero”. Ja paidat yms. sen mukaan, en siis tiedä, puhdas arvaus.


Oli muuten kaikilla kaulasuojat kun jotain videopätkää katselin reeneistä.
 
Ihan vaan villi veikkaus mutta voisiko 32 olla tuolla ns. ”Maalivahdin numero”. Ja paidat yms. sen mukaan, en siis tiedä, puhdas arvaus.
Kävisi järkeen kun myös Jerry Turkulainen pelaa numerolla 20. Toki voihan se olla myös, että Iksa ja Turkulainen on kumpikin halunnut 32:n ja maajoukkueessa on päätetty ettei sitä sitten saa kumpikaan.
 
Juuri alkanu U20matsi ja 3keskellä Bau. Jani Nyman ilmeisesti huilivuoros. Mitä korvanappiin tänään kuulu niin Jypin Lassila Pelicans ottelun saamasta tällistä joutu sivuun ni oli toisen erän aikana kävelly jo omin jaloin hallilla. Ilmeisesti varotoimenpide oli. Haastajajoukkuees myöhemmin tänään 2kentäs Järventie,Heinonen. U18 joukkuees Soini ja jonka TV5 esittää suorana alkaen 18.25.
 
Viimeksi muokattu:
Ikonen kolmoskentässä tänään Björnisen ja Levtchin kanssa. Friman ei ole kokoonpanozsa
 
Pihlajalinna Ultras kuuluttaa Facessa:

Screenshot_20231109_171500_Facebook.jpg
 
Takaisin
Ylös