Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuosta Metsolasta niin ainakin minun tietääkseni Metsolalla oli jo monivuotinen sopimus Tapparaan taskussa silloin,kun Ilveksessä oli lainassa.
"Tuntemattomasta huoltajasta" paljastuu muutama viittä vaille Ilves. 2010 kun Ilves kynti syvällä joukkueeseen haettiin vahvistuksia kissojen ja koirien kanssa. Ilmeisesti Lumpeen kontakteilla sitten haettiin Junior Lessard joka pelasi 4 peliä tehoin 0+1. Samaan aikaan vaakakupissa oli slovakialainen Tomas Zaborsky, joka sitten kautta myöhemmin pestattiin Ässiin ja tuolloin iski 52 pelissä 35 maalia ja oli liigan pistepörssin 2. Ei ihan nappiin mennyt se valinta.
Yksi nimi mitä tässä ketjussa ei ole vielä sanottu eikä ole pelaaja on isä Jursinov, jonka Ilves yritti tosissaan saada valmentajakseen 1991 mutta tämä ei saanut lähtölupaa NL:n hajoamisen jälkeisessä sekaannuksessa. Ilves ottikin sitten Anatoli Bogdanovin, joka oli perinteisen neuvostojärjestelmän kasvatti eli ohjeenaan "luottamus hyvä, kontrolli parempi". Vuotta myöhemmin tepsi pestasi pappa Jursinovin ja loppu on historiaa. Suomen kiekkokartta olisi varmasti hyvin erilainen jos Jursi olisi perustanut akatemiansa Tampereelle eikä Turkuun ja Saku Koivukin olisi ollut varmaan vain hyvä NHL-tason pelaaja. Jursin kintereillä oli kyllä moni muukin seura.
Ja toki maininnan arvoinen: 2006 kun Ilves antoi monoa Elorannalle ja Ilves oli ilman päävalmentajaa oli Ilveksellä oli Ilveksellä vieraspeli Turussa. Juhani Tamminen (se äänekkäämpi) tunki Honkalehdon seuraan ja tyrkytti Business cardiaan ja käski olemaan yhteyksissä. Eli Tamiksi puhuttuna "huipputarjous oli pöydällä ja neuvottelut jo pitkällä mutta Ilves päätyikin Pietilään".![]()
Rob Blake oli vahvana huhuissa myös samaan aikaan kun Stefan pelasi.
"Tuntemattomasta huoltajasta" paljastuu muutama viittä vaille Ilves. 2010 kun Ilves kynti syvällä joukkueeseen haettiin vahvistuksia kissojen ja koirien kanssa. Ilmeisesti Lumpeen kontakteilla sitten haettiin Junior Lessard joka pelasi 4 peliä tehoin 0+1.
Rafalskia tosiaan tarjottiin Ilvekseen mutta ei kelvannut silloiselle johdolle.Muistelen myös Brian Rafalskista olleen puhetta