Mikkelin Jukurit

Jotenkin kyllä hänenkin arvostus kasvoi ainakin omissa silmissä. Taitaa olla pelaajien arvostama myös.
Kannattaa kyllä arvostaakin tuon kokoista jätkää. Jos ei arvosta, niin ei välttämättä hyvä heilu.
 
Kannattaa kyllä arvostaakin tuon kokoista jätkää. Jos ei arvosta, niin ei välttämättä hyvä heilu.
Nuo lehdistötilaisuudet on kyllä koomisia.

1743322137474.png
 
Jotenkin kyllä hänenkin arvostus kasvoi ainakin omissa silmissä. Taitaa olla pelaajien arvostama myös.
Uskoisin, että sopii kuin nenä päähän, kun pitää pumpata koppiin yhteishenkeä ja taistelutahtoa. Jukurit sait pelon ja puristuksen pois kohtalonpeleistä ja tässä on lopputulos. Olisi Pelsuillekin sopinut paremmin, kuin Kapanen. Kapanen ymmärtää varmasti pelitaktisista asioista enemmän ja osaa piirrellä hienommat käppyrät fläppitaululle, mutta auktoriteetti ei jotenkin vakuuta allekirjoittanutta.
 
Kylläpäs nyt satelee Monnille hehkutuksia, kuinka loistavasti onnistui ja sai joukkueen taistelemaan ja mitä kaikkea.

Runkosarjassa:

Tuomaisen Jukurit: 0,88 p/p
Virtasen Jukurit: 0,68 p/p

Ei tietenkään voi ihan suoraan verrata, kun Jukureilla ei ollut runkosarjassa enää kauheasti pelattavaa ja tähtäin oli näissä playouteissa, mutta hyvin kyllä kuvastaa sitä, kuinka äkkinäisiä johtopäätöksiä valmentajien onnistumisista tehdään, kun nyt Virtanen on pelastaja, vaikka joukkuen tuloskunto ei kaiken kaikkiaan parantunut yhtään, vaan heikkeni, ja ainoaksi meriitiksi jäi sarjavoitto täysin sekaisin olleesta Pelicansista.

Eihän Jukureilla enää tosiaan muuta pelattavaa ollut kuin tämä sarja, mutta kyllähän tässä nyt jäi Virtanen täysin näkemättä. Jukurit olisi todennäköisesti murtanut tuossa tilassa olleen Pelicansin valmentajasta riippumatta.

Ei mitään pois Virtaselta, loppu hyvin kaikki hyvin, mutta itse vierastan tällaista hehkutusta näillä näytöillä.
 
Takaisin
Ylös