Blackhawk
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 936
Ei suviseurat noiden rantaruottalaisten juttu oo, eikä oikein pellotkaan.Peltoja, suviseuroja; näitä Pohjanmaan juttuja korkeintaan.
Ei suviseurat noiden rantaruottalaisten juttu oo, eikä oikein pellotkaan.Peltoja, suviseuroja; näitä Pohjanmaan juttuja korkeintaan.
Paikan päällä, tosin kotikaarteessa, oli mielestäni aika tasaista. Vieraspääty kuului kuitenkin ihan hyvin mielestäni. Joka tapauksessa todella hyvä mökä oli hallissa vrt. normipeliinTallenteelta ei voi päätellä kumpi pääty piti enemmän ääntä, koska mikitys vaikuttaa asiaan.
Päätelmän voi tehdä vain ja ainoastaan paikan päällä.
Paikan sijainnilla on iso merkitys. Tuo viittaisi siihen ettei ollut tasaista, jos tossa paikassa siltä tuntui. Keskellä kenttää olleet pystvät sanomaan kumman kannatus oli kovempaa.Paikan päällä, tosin kotikaarteessa, oli mielestäni aika tasaista. Vieraspääty kuului kuitenkin ihan hyvin mielestäni. Joka tapauksessa todella hyvä mökä oli hallissa vrt. normipeliin
Siellä Toni taas ääni väristen paskoi housuun kun tulikin sanomista. Kaikkein alhaisinta on että tehdään jotain isosti ja uhotaan ja sitten ollaan kun pikkutytöt eikä kanneta vastuuta. Sillä erolla että useimmat pienet tytötkin kantavat vastuunsa!![]()
Vaasalaiset kiekkofanit toivat Tampereelle sisällissotaan viittaavan lakanan – Ilves: Vieraat erehdyttivät
Liigan toimitusjohtajan Mikko Pulkkisen mukaan lakana oli sopimaton ja rikkoi sääntöjä.yle.fi
"Tifot hyväksytetään aina etukäteen kotijoukkueella esimerkiksi valokuvalla. Fihlin mukaan vieraat olivat ilmeisesti erehdyttäneet turvallisuushenkilöstöä tuomalla halliin samannäköisen mutta eri sisältöisen lakanan. Hallin turvatarkastuksessa eroa ei huomattu."
"Kannattajaryhmä Red Armyn puheenjohtaja Toni Laaksonen sanoo, että se lakana ei ollut heidän vaan toisen vaasalaisen kannattajaryhmän.
Laaksonen kuvailee lakanaa ”aika kärjistäväksi”. Laaksosen mukaan Red Army ei tiennyt ennakkoon, mitä lakanassa oli. Jos lakanasta olisi tiedetty, se ei olisi ollut esillä tai siitä olisi ainakin keskusteltu vahvasti."
Toni puhuu Ylelle paskaaen usko kyllä sekuntiakaan, ettei Red Army olisi muka tiennyt mitä ton kokoisessa tifossa lukee. Tai sitten näillä suomalaisen kannattajakulttuurin pioneereillä on vielä aika helvetisti opittavaa.
Saisiko täsmennystä.Itse näin ihan aikuisella iällä olevana ja syntyperäisenä paikallisena koen tuon 1918 historian surullisena edelleen tänä päivänä. Tämän päivän ihmisenä surullisena siis molemminpuolin.
Mää luulen, että kun suomalaiset tappaa suomalaisia niin se tuskin aiheuttaa kamalaa iloa.Saisiko täsmennystä.
Et kysynyt multa, mutta sen verran hämmentää toi kommentti, että sotatilanne ja vielä oman maan sisällä, eli ns. "veli veljeä vastassa", "joku" kokee sen surullisena tapahtumana, niin sä toivot selvennöstä?Saisiko täsmennystä.
Niin eiköhän se selvennys tossa jo tullutkin aiemmissa kommenteissa...Saisiko täsmennystä.
Vaikka en kuulu ydinporukkaan niin voin tämän allekirjoittaa. Yli puolet olivat hiljaa ja osa oli valittanut kun liput heiluivat. Hienosti oli väkeä, mutta flopiksi meni koko homma. Vakicapot tekivät kaikkensa ja saivat omilta nyrpeää naamaa. Näin meillä.Olipas kerta kaikkiaan tuhnu ”megamatka”… Eihän siellä ollut kuin max 650 ihmistä, joista yli puolet kököttivät tuppisuina koko pelin.
Totta kai Osasto kuului huomattavasti kovempaa kaarteeseen, onhan kannattajakatsomo ihan vieressä. Kuitenkin noilla paikoilla yllättää se että vieraspäädystä kuuluu yhtikäs mitään areenan akustiikoillaPaikan sijainnilla on iso merkitys. Tuo viittaisi siihen ettei ollut tasaista, jos tossa paikassa siltä tuntui. Keskellä kenttää olleet pystvät sanomaan kumman kannatus oli kovempaa.
Ihmettelinkin, kuinka vähän teidän liput heiluivat, vaikka oli nähtävästi otettu kaikki mahdolliset isot liput mukaan. Sääli.Vaikka en kuulu ydinporukkaan niin voin tämän allekirjoittaa. Yli puolet olivat hiljaa ja osa oli valittanut kun liput heiluivat. Hienosti oli väkeä, mutta flopiksi meni koko homma. Vakicapot tekivät kaikkensa ja saivat omilta nyrpeää naamaa. Näin meillä.
Siellä kävivät omat kannattajat valittamassa jvlle lipuista.Ihmettelinkin, kuinka vähän teidän liput heiluivat, vaikka oli nähtävästi otettu kaikki mahdolliset isot liput mukaan. Sääli.