Muita liigajoukkueita koskevat huhut

Mikähän Porissa suunnitelmana? Pikkarainen myös vain ensi kausi sopimusta ja nyt noita apureita vaihdetaan samalla tahdilla kuin täälläkin. Liiga-joukkueet siivoavat apuvalmentajistoansa ennen superkautta syystä tai toisesta. Tapparallakin taitaa aika moni vaihtua.
Jaa-a. Ja sinänsä joku yksittäinen vaihdos on aika normaalia mutta Ilveksessä taitaa vaihtua liki kaikki, mikä on ehkä harvinaisempaa kun päävalmentaja pysyy samana.

Tapparalla tosiaan Kojo tuo oman porukan mukanaan.
 
Juu mietinkin että sitä meinasit...

Eikös silloin oltu ihan kärkipäässä niissä, ellei jopa paras?
Juu edelliset kolme kautta on YV ollut sarjan 1-2. Nyt on 10.

Kalto ei ole ilmeisesti muutenkaan viime aikaisilla toimillaan vakuuttanut seuroissaan. Ifk:ssa vuoden pesti jonain kehitysjohtajana ja nyt jää Ilveksen pesti heti perään yhteen kauteen.

Yli-Junnilaa olisi aika helppo veikkailla Hölön tiimiin mukaan. Ketähän muita olisi vapaana? Tällä kaudella on menty yhtä koutsia pienemmällä staffilla. Sattumaa vai ei, mutta erikoistilanteet on ainakin sukeltaneet.
 
Onko se Saarisen Pasi irtisanoutunut valmennustouhuista kokonaan ja lopullisesti? Tietty silloin puhutaan puolustuksen peluuttamisesta ja olikos se Tanskan hommaa? Mutta eikös Tanskan lähdöstäkin huhuiltu?
 
Juu... Kai ne Merikivenkin kuviot joskus oli ennalta arvattavia, varsinkin se yksi. Mutta silti se toimi todella usein.

Ja sillonkun kun se tilastollisesti on muihin verrattuna kärkipäätä, niin ei paranis valittaa.
Se valitus oli kovaa sen tähden kun silloin KalPa puolivälierässä Ilves ei saanut tehtyä yhtään YV maalia ja tämä kaadettiin Merikiven niskaan. Viime kaudella se toimi hyvin, runkosarjassa toiseksi parasta ja pudotuspeleissä parasta pitempään pelanneista. Mutta aina muistettiin että ihan paska oli.
 
Ylivoima on pelaajien peli ja heidän ratkaisuista kiinni.

Tässäkin korostetaan liikaa valmentajan vaikutusta.
Valmentaja voi antaa ratkaisumalleja, mutta ei voi vaikuttaa ratkaisuihin.
Valmennus kuitenkin määrittää taktiset rakenteet eli ylöstuonnin taktiikan, pelaajien paikat sekä vakioidut kuviot. Tilanteet toki elävät, mutta kyllä yvllä on sen verran toisteisuutta, että kuka tahansa näkee helposti miten valmennus on nuo yllä olevat asiat käskenyt.

Nyt kiekon ylöstuontiin käytetään itseni vihaamaa jätön jätön jättöä ja pusketaan kaverin neljän pelaajan träpistä läpi. Ilmeisesti Tepsissä Kalto peluutti yv:n samalla tavalla, eikä se sielläkään tuottanut hurraa-huutoja.
 
Kalto -> Ässät (ensi kausi) sekä (Aamulehti). Tervemenoa vaan ei tuu ikävä.
Helvetti kun ensiksi pelästyin, kun tämä kaappaus-otsikko tuli vastaan facen feedissä.
1000047014.jpg
 
Mää en muista lukeneeni tälläistä.

Toivottavasti ei pidä paikkaansa.
Ainakin Esko huhuili ("katseet U20:ssä on isossa nimessä, Mäntymaa stunttaa hetken") UC:ssa.

Eli todennäköisyys sen perusteella saman verran pakkasella, kuin mittari Hyvinkäällä.
 
Seppäsen höpinää. Ehkä jossain lehdessä siitä mainittiin. Ja varmasti Raipe kiinnostaa myös liittoa.
Ainakin Esko huhuili ("katseet U20:ssä on isossa nimessä, Mäntymaa stunttaa hetken") UC:ssa.

Eli todennäköisyys sen perusteella saman verran pakkasella, kuin mittari Hyvinkäällä.
Jalosen Jukka olisi kyllä ihan vapaana tuohon, mutta jaksaako vielä kerran lähteä.
 
Jalosen Jukka olisi kyllä ihan vapaana tuohon, mutta jaksaako vielä kerran lähteä.
Juu, Jalonenhan taisi olla se toinen nimi, mikä tuli Eskon suusta.
 
Jos U20:siin palkataan joku meritoitunut ja kova valmentaja niin sitten on linja totaalisesti muuttunut. Aikalailla on ollut osastoa " liitonmiehelle piti saada työpaikka ". Siis viimevuodet.
 
Jos U20:siin palkataan joku meritoitunut ja kova valmentaja niin sitten on linja totaalisesti muuttunut. Aikalailla on ollut osastoa " liitonmiehelle piti saada työpaikka ". Siis viimevuodet.
Juu mutta nuo ovat siis kotikisat ja viimeksi kun oli niin Jalosen Jukka silloinkin 2016 valmentajana. Noihin jaksaa liittokin panostaa eikä sinne yleensä jotain havuja laiteta.
 
Eli Raipe tai Jalonen tuskin kumpikaan seuraava koutsi siellä on...
Juuh...Ehkä Raipella on Eskon sanoin "mystinen, yllättäen aktivoituva ulkomaan optio" sopimuksessaan, minkä seurauksena Raipe siirtyykin Ipaan. :p
 
Takaisin
Ylös