Rantsukoff
Luottopelaaja
- Viestejä
- 4 079
Kos on toisaalta omissa heikoin laiturista, jopa Meseä huonompi. Riippuu Hölön filosofiasta ketkä pelaavat.Enemmän vaan vastuuta kaksikolle Kos ja Laurell![]()
Kos on toisaalta omissa heikoin laiturista, jopa Meseä huonompi. Riippuu Hölön filosofiasta ketkä pelaavat.Enemmän vaan vastuuta kaksikolle Kos ja Laurell![]()
Juu ehdottomasti jos vaade on sellainen että vaaditaan enemmän näitä. Ässiä, Lukkoa tai naapuria vastaan en laittaisi Kosia kokoonpanoon. Mutta hyvin esim Kespoota tai HPK vastaan voisi olla hyödyksiKyllä playoffeissa otan Björkqvistin mieluummin neloskenttään kuin Kossin. Suhteellisen vahva kiekossa ja riskitöntä peliä. Hyvä tosin, että Kos saa nyt näitä pelejä alle runkosarjassa. Playoffeissa voi maksaa jonkun kalliin maalin.
Joo en laittas näitä samaan ketjuun. Ja siks just ainoastaan tyyliin O'Learyn kanssa.Kos on toisaalta omissa heikoin laiturista, jopa Meseä huonompi. Riippuu Hölön filosofiasta ketkä pelaavat.
Todellakin. Ja kaveri on ensi kaudellakin vielä u20 ikäinen eli potentiaalia piisaa, huomattavasti enemmän mielestäni kuin veljellään oli.Itse näen Kossin näistä meidän junioreita kaikista todennäköisimpänä ottamaan seuraavan stepin ja raapimaan paikan kokoonpanosta.
Olisi täydellistä mikäli pääsisi johonkin lainalla loppukaudeksi pelaamaan vakioroolissa.
Kos ja riskittömyys ei ehkä (ainakaan vielä) täysin korreloi keskenään. Esim. Kespoota vastaan uhkarohkeasti kuljetti tai syötti ahdistettuna useammankin kerran oman maalin edestä poikittain. Tuntui kuin hänellä ei muuta idea pelin avaamiseen olisi ollutkaan. Nyt oli jo lähellä ns. kosahtaa, mutta säästyi sitten vielä playofseihin?Kyllä playoffeissa otan Björkqvistin mieluummin neloskenttään kuin Kossin. Suhteellisen vahva kiekossa ja riskitöntä peliä. Hyvä tosin, että Kos saa nyt näitä pelejä alle runkosarjassa. Playoffeissa voi maksaa jonkun kalliin maalin.
Toisaalta ei koskaan voi kehittyä eikä koskaan voi nousta uudelle tasolle, jos joka kerta vetää riskittömimmän ratkaisun kautta. Kos on kiekollinen pelaaja ja silloin noi ratkaisut on hiukan erilaisia, kun pelaajalla joka on enempi puolustava. Joskus joku asiantuntia sanoi Sebastian Ahoata kun pelas viellä Kärpissä, että joskus se ratkasu maksaa pisteitä, mutta toisaalta joskus ratkaisee jotain suurta. (Tämä tuskin kaikkien pelaajien kohdalla toimi)Kos ja riskittömyys ei ehkä (ainakaan vielä) täysin korreloi keskenään. Esim. Kespoota vastaan uhkarohkeasti kuljetti tai syötti ahdistettuna useammankin kerran oman maalin edestä poikittain. Tuntui kuin hänellä ei muuta idea pelin avaamiseen olisi ollutkaan. Nyt oli jo lähellä ns. kosahtaa, mutta säästyi sitten vielä playofseihin?
Kos ja riskittömyys ei ehkä (ainakaan vielä) täysin korreloi keskenään. Esim. Kespoota vastaan uhkarohkeasti kuljetti tai syötti ahdistettuna useammankin kerran oman maalin edestä poikittain. Tuntui kuin hänellä ei muuta idea pelin avaamiseen olisi ollutkaan. Nyt oli jo lähellä ns. kosahtaa, mutta säästyi sitten vielä playofseihin?
Mielestäni Kos on vaarallisimmalta näyttänyt omiin jokaisessa pelaamassaan kentässä.On pelannut vähän ja huonoissa kentissä. Esim Lieriön kentässä voisi toimia hyvin. Kosin tehot on -1. Eli ei tuo mikään ihan hasardi ole kentällä ollut ja töitä tekee asenteella. Alla pari verrokkia, kun minuutteja aletaan jakaan jatkossa. Sairastuvankin tyhjetessä kierrätystä olisi hyvä vähän tehdä tietyissä peleissä.
Ondrej Kos: 18 peliä, 3+1=4, -1
Kasper Björkqvist: 26, 1+0=1, -10
Kalle Väisänen: 40, 5+3=8, -10
Mielestäni Kos on vaarallisimmalta näyttänyt omiin jokaisessa pelaamassaan kentässä.
Kuten sanoin runkosarjassa vastuuta niin paljon, kun pystyy. Rahaa pankkiin ensi kautta varten, kun voi olla jo runkopelaaja. Pleijareissa en peluuttaisi kuin pakon edessä.Toisaalto noista ollut vaarallisin myös hyökkäyspäässä. Potentiaalia on pisteiden tekoon. Väläytyksiä näkyy.
Itse olen täysin eri mieltä. Kos on valtava haaste ketjulle sekä karvauspelissä, että puolustuspään puolustuspelissä. Itse en näe, että toisi hyökkäyspäähän mitään siihen nähden, että on omissa pulassa.Miehekästä pelaamista. Tykkään kovasti. Ihan valmis pelimies askiin myös play offseissa.
Miehekästä pelaamista. Tykkään kovasti. Ihan valmis pelimies askiin myös play offseissa.
Kyllä playoffeissa otan Björkqvistin mieluummin neloskenttään kuin Kossin. Suhteellisen vahva kiekossa ja riskitöntä peliä. Hyvä tosin, että Kos saa nyt näitä pelejä alle runkosarjassa. Playoffeissa voi maksaa jonkun kalliin maalin.
Kyllä kai kun luistelu on ihan eri tasoilla muihin dieseleihin nähden.Itse olen täysin eri mieltä. Kos on valtava haaste ketjulle sekä karvauspelissä, että puolustuspään puolustuspelissä. Itse en näe, että toisi hyökkäyspäähän mitään siihen nähden, että on omissa pulassa.