Otteluveikkaus: Ilves-Ässät Pe 2.11 Klo 18.30

Ennen kauden alkua tuskin kukaan olisi uskonut, jos olisi kuullut, että Ässillä on marraskuussa 6,20 kerroin Ilvestä vastaan.
 
1-1. Surkea alivoima saa jatkoa.
 
Seuraava alivoima.
 
On tämä Ipan erikoistilanne pelaaminen aivan paskaa! Jos tuo ei parane niin syöksykierre alaspäin kyllä alkaa valitettavasti
 
Alivoimaprosentti jatkaa kohoamistaan.

Niin vaikea peli tästä näyttää tulevan kuin epäilin. Vai jatketaanko kahden edellisen kotipelin teemalla, eli pelataan vain kolmas erä?
 
Karsea erä! Mikään ei toimi, neppailua... nyt sitä ryhtiä!
 
Tässä nyt mitään hätää ole, mutta tuo alivoima kyllä mietityttää.
 
Ilveksellä pelissä jotenkin fokus hukassa. Kaikki kaahaa kiekon saatuaan kuin päättömät kanat. Jotenkin pitäisi rauhoittua ottaa vähän järkeä mukaan. Tauko tulee nyt hyvään aikaan.
 
Tuo alivoima on erikoinen juttu miten sitä ei saada kuntoon. Hyvällä sykkeellä molemmat tänään pelissä.
 
Mua alkaa vähän huolestuttamaan tämä otteen kirpoaminen ja hermoilu kiekon kanssa. Marraskuun kirous?
 
Joku 'pelitapaan' vihkiytynyt jäsen voisi kertoa, opetataanko nykyjääkiekossa enää erikoistilannepelaamista?

Ässiä vastaan ylivoimapelissä luulisi olevan kiekollista osaamista, mutta kontrolloitua ylöstuontia ei vain onnistu tätäkään vastusta kohtaan. Roolitusko mättää? Ylivoimassa luulisi alitajuisen vastustajan aliarvioimisen olevan nuorella joukkueella ainakin niukimmillaan.

Alivoimapeli on ylivoimapeliin verrattuna vieläkin enemmän levällään. Nyt ei ehditty näkemään legendaarista neliöperuuttelua, kun jo omissa soi.
 
Pari maalia olisi kiva. Nyt turhaan otettiin jalkaa kaasulta pois ja päästettiin Ässiä peliin mukaan. Kiviahoa kohti vaan - sekä miestä että kiekkoa.
 
Takaisin
Ylös