Otto Koivula

Vs: Otto Koivula

Pyrstönuha sanoi:
Jallu sanoi:
Kyllä Otolla on vaan pää jumissa. Veikkaan, että asiaa ei ainakaan paranna komennus A-junioreihin tai Mestikseen.
Nyt tarvitaan vain onnistumisia. Toki ketjukaan ei hirvittävästi auta, kun Haapanen on vielä raakile ja Laakso hiihtelee varjojen mailla.

Otto täytyisi heittää Musen ja Rautsin kanssa yhteen. Näkisin hyvänä kolmikkona.

Vähän sama kuin ehdottaisin kolmanneksi lenkiksi Bulmerin. Ei kannata. Menee Muse ja Rautsi hukkaan.
 
Vs: Otto Koivula

Baloun sanoi:
Pyrstönuha sanoi:
Otto täytyisi heittää Musen ja Rautsin kanssa yhteen. Näkisin hyvänä kolmikkona.

Vähän sama kuin ehdottaisin kolmanneksi lenkiksi Bulmerin. Ei kannata. Menee Muse ja Rautsi hukkaan.

Tuskin Mustosen ja Rautiaisen peli paljon kärsisi Koivulasta, sillä tämä duo jauhaisi omaa - tällä hetkellä valitettavan tehotonta - kulmamyllyään, vaikka kolmantena lenkkinä olisi Jeesus. Esimerkiksi Vuoti ei pääse tuossa ketjussa esiin yhtään, vaikka liike onkin samalla levelillä Mustosen ja Rautiaisen kanssa, eikä taitopuolikaan pahasti vajavainen ole.

Itse asiassa hyökkäyspelaamista ajatellen kookas ja taitava Koivula voisi sopia hyvinkin tähän ketjuun, vaikkei suoriin hyökkäyksiin aina mukaan ehtisikään. Koivulalla on kiekon kanssa malttia odotella vastustajan liikkeitä ja tämän jälkeen kyky antaa laadukas syöttö ahtaastakin paikasta, jolloin Mustoselle ja Rautiaiselle jäisi aikaa ja tilaa omille sirklailuilleen.

Puolustussuuntaan tämä kolmikko saattaisi kyllä olla silkkaa itsemurhaa.
 
Vs: Otto Koivula

Mustosen ja Rautiaisen voisi tosiaan erottaa. Tällä voisi saada molempien peliin tehokkuutta ja suoraviivaisuutta.

Ehkä Koivula-Muse-Vuoti voisi toimia.
 
Vs: Otto Koivula

En lähtis hajottamaan tota Mustonen-Rautianen jottua ainakaan vielä. Siihen viereen pitäis saada vaan joku fyysisempi kaveri. Nyky roasterissa ehkä sopivimpia olisi Jokinen tai Bulmer.
 
Vs: Otto Koivula

Faktat on faktoja, ja täällä kirjoitetut asiat varmaan tosia.

Ongelmahan on että näiden junnujen pitäisi vetää rutiinitasolla hyvä kausi ja ratkoa pelejä. Eihän niillä ole sitä kokemusta ja rutiinia, ja on aivan selvä, että suvantoja tulee kauden mittaan.

Kaikki vieterit on tapissa ja reservit uupuu. Onkohan kukaan edes yrittänyt käydä rauman karkkilaarilla? Ai niin. Unohdettiin laskuttaa vip-aitiot, rahat o loppu ja sponsvisionin laskut erääntyy...
 
Vs: Otto Koivula

Itse näkisin että Oton luistelu ja yleispelaaminen on mennyt kauden alusta eteenpäin rutkasti. Silloinhan lähinnä tehokkuus ja juonikkuus ylivoimapelissä yksistään oikeuttivat Oton paikan pelaavassa kokoonpanossa. Enkä nyt tarkoita, että yleispelaaminen silti olisi vielä tälläkään hetkellä hyvällä tai kiitettävällä liigatasolla.

Tänään oli havaittavissa tuon liikkeenkin osalta paljon positiivisia signaaleja (onko pienestä tauosta ollut hyötyä?). Otto myös jakeli kovan pommin ensimmäisessä erässä olisiko ollut Lingletiin?

Mutta sitten nuo tehot.. Sanotaanko näin, että ei olisi sinällään ihme jos seuraavaan kymmeneen peliin tulisi vaikkapa piste/peli tahti. Kun katsoo Ilveksen edellisiä otteluita, niin Otto itse, mutta varsinkin pelikaverit hänen vierellään (eritoten ylivoimapelissä) ovat tehneet "melkein maaleja" ottelua kohti useampiakin. Niitä ei tietenkään valitettavasti lasketa, ja yhtä lailla mahdollista on että seuraavat 10 peliä tuottavat Oton kohdalla tehot 0+1.

En silti tätä miestä ihan ensimmäisenä kokoonpanosta pudottaisi mahdollisten loukkaantumista palaajien kohdalla. Otolla on kuitenkin antaa varsinkin ylivoimapeliin jotain sellaista, mitä joukkueesta ei kauheasti löydy. Uskaltaa pyörittää peliä ja todella haastaa alivoimaa, eikä ainoastaan tyydy syöttelemään helppoja sijoittuneena laitaan kiinni.
 
Vs: Otto Koivula

Joo, uskaltaa kuljettaa kiekkoa, kunnes hukkaa sen. IHAN PASKA!!!!
 
Vs: Otto Koivula

asdaf sanoi:
Joo, uskaltaa kuljettaa kiekkoa, kunnes hukkaa sen. IHAN PASKA!!!!

Seuraa poika pelejä.Eilen oli selvästi Ilveksen parhaimmistoa.Välillä tulee ohipelejä,mutta se Otolle suotakoon,kun nuori kaveri.
 
Vs: Otto Koivula

Otolta eilen paras peli Kandan -reissun jälkeen. Liike parempaa ja itseluottamusta näkyi tulleen lisää.
 
Vs: Otto Koivula

Koivulalle tulee paljon räikeitäkin virheitä kiekon kanssa kovan itseluottamuksen ja ratkaisuhalukkuuden seurauksena. Tämä on kuitenkin mielestäni isossa kuvassa positiivinen ongelma, sillä noista junnumaisista hönöilyistä pääsee helposti eroon mm. kokemuksen, pelitilannenopeuden sekä voiman karttuessa. On pitkässä juoksussa parempi, että noilla lahjoilla varustettu pelaaja uhkuu itseluottamusta ja hakee rajojaan, vaikka välillä maksellaankin kalliita oppirahoja. Jos Koivula tyytyisi pelaamaan ylivarovaista peruuttelupeliä, olisi todennäköistä, että kehitys pysähtyisi ja parin vuoden päästä oltaisiinkin jo taannuttu ynnämuut-osastolle.

Joku jiriveistola voi vetää 10 kautta safetyä tekemättä isoja virheitä kiekolla, mutta taso on sitten ikuisesti se, mikä se on. Koivula voi tehdä helkkaristi henkilökohtaisia junnumaisia virheitä, mutta niistä on helpompi päästä eroon kuin alkaa opettaa "tusinajannulle" henkilökohtaisia taitoja, joilla noustaan ratkaisupelaajaksi.
 
Vs: Otto Koivula

Aika räikeää arvostelua pojasta, kun täytyy pitää mielessä et nyt puhutaan todella nuoresta pelaajasta. Taso heittelee pakostikin pitkin kauden.
 
Vs: Otto Koivula

Nää on raakoja paikkoja, mutta tuskin pelaajat näitä onneksi koskaan lukee. Meidän jutut on maallikkolöpinää. Eikä voi tietää mikä kaikki on vaikuttamassa pelisuorituksiin.
Uskon edelleen että koivula on tulevaisuuden superosastoa...
 
Vs: Otto Koivula

Otto yrittää pelata vahvuuksillaan ja kovalla itseluottamuksella. Raakileelle, jollainen tämä vielä on, tulee väistämättä virheitä, mutta onhan tämä yleispelaamisessa mennyt koko ajan eteenpäin. Luistelu vaatii kyllä vielä paljon töitä.
 
Vs: Otto Koivula

Koivulasta tulee aivan takuulla kovan tason pelimies. Ei kahta sanaa. Liikkeen kehittyminen määrittelee sen, onko lopullinen taso NHL:ssa, KHL:ssa vai muualla Euroopassa.
 
Vs: Otto Koivula

Koivula parantaa peli peliltä. Tänäänkin kiekko karkaili välillä, mutta Otolla on pelikäsitys kohdallaan (kuten D'Amigon maalissa) ja hän ei pelkää ottaa vastuuta. Kiven suuntaan pitää antaa tunnustusta siinä, että Koivulan paikka ei putoa penkin päähän virheiden jälkeen, vaan häntä laitetaan jäälle ratkaisuhetkillä.
 
Vs: Otto Koivula

Lopussa oli kyllä aivan puhki ja tämän myötä huolimattomia virheitä tuli. Onhan tuo pelinäkemys kuitenkin ihailtavaa luokkaa, kuten edellä mainitussa D'Amigon maalissa nähtiin ja avauserän viime hetkilläkin tarjosi hyvän paikan maalin takaa Parikalle.

Enää parin pisteen päässä sisäisen pistepörssin kärkipaikasta. Tulokkaiden pistepörssissä toisena viisi pistettä perässä HPK:n Teemu Turusta. Itse lasken jo nyt Koivulan debyyttikauden ehdottomasti onnistuneeksi.

Mielenkiinnolla odotan, mitä ensi kaudella on pojalta luvassa.
 
Vs: Otto Koivula

Koivula ja Suomi pitää laittaa omaan luistelutreeniin kauden jälkeen. Kummankin pelisilmä on kohdallaan ja potentiaalia riittää - toisella ihan isoihin sarjoihin ja toisella vähintään liigan kärkitasolle. Pykälää paremmalla lähtönopeudella ja terän käytöllä ollaan jo pitkällä.
 
Vs: Otto Koivula

El Reino sanoi:
Koivula ja Suomi pitää laittaa omaan luistelutreeniin kauden jälkeen.

Juuri näin. Tarvittaessa konsulttiapua Tapparalta.

Suomella on niin hyvä pelisilmä ja kyky rytmittää peliä, että jos hän olisi parempi luistelija, hänestä kannattaisi tehdä keskushyökkääjä.
 
Vs: Otto Koivula

20 ottelua siinä sitten pojalla meni maaleitta. Edellisen kerran verkko pölisi 29.10. Lahdessa.

Valkoisilla lapaerkoilla jatkossakin, kuten tänään 3. erä, jos sillain osuisi paremmin?
 
Takaisin
Ylös