Ilvester Stallone
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 100
Mäntykivi, Lööke, Klingberg, Jasek, Svejkovsky... kyllä sieltä ratkasuvoimaa löytyy, huoli poisKuka tekee maalit?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mäntykivi, Lööke, Klingberg, Jasek, Svejkovsky... kyllä sieltä ratkasuvoimaa löytyy, huoli poisKuka tekee maalit?
En kiistä mitä sanot, mutta muistutan vain, että näissä yksilöiden pistemäärien arvioinneissa ja niistä tehtävissä spekulaatioissa on hyvä muistaa, että KooKoo teki viime kaudella kaikista Liiga-joukkueista selvästi eniten maaleja, joka tietysti osaltaan vaikuttaa myös jokaisen yksilön pistemääriin. Eli vähättelyä tai ei, niin ei tuo Suolapatsaan suhteellisen menevä pelitapa ainakaan negatiivisesti pelaajien pistemääriin vaikuttanut.Engberg 29 p, +20, peliaika 15:51, YV-aika 8:01, 0 YV-pistettä
Török 28 p, +14, peliaika 13:44, YV-aika 23:06, 1 YV-piste
Käytännössä nuo olisivat siis viime kaudella olleet esim. Tapparan hyökkääjien kärkitason lukemia 5vs5-pelissä.
Aikamoista vähättelyä tuntuu olevan tämän kaksikon lähtökohdista.
En kiistä mitä sanot, mutta muistutan vain, että näissä yksilöiden pistemäärien arvioinneissa ja niistä tehtävissä spekulaatioissa on hyvä muistaa, että KooKoo teki viime kaudella kaikista Liiga-joukkueista selvästi eniten maaleja, joka tietysti osaltaan vaikuttaa myös jokaisen yksilön pistemääriin. Eli vähättelyä tai ei, niin ei tuo Suolapatsaan suhteellisen menevä pelitapa ainakaan negatiivisesti pelaajien pistemääriin vaikuttanut.
Kyllä vie tulee 2 hyökkääjää ennen kauden alkua..
AmenItse luen/kuuntelen tätä näin...
- 1 leftin pakki tulee ennen juhannusta (heti kun HV:n kanssa asiat saadaan kuntoon?)
- jos löytyisi oikein hyvä laituri niin 1 sellainen hankitaan kesän aikana - jos ei löydy niin ei hankita ketään
- jos useampi pelaaja loukkaantuu kesän aikana niin niihin reagoidaan tarpeen mukaan siihen osa-alueeseen
- syksyn aikana katsotaan mitkä osa-alueet toimii ja mihin tarvitsee hankintoja (loukkaantumiset, alisuoriutumiset jne.) - näihin aukkoihin hankitaan täsmäiskuja kuten viime kaudella tarpeen ja tarjonnan mukaan
Kyllähän noi parantaisi toki Ilvestä, mutta mun mielestä tosta hyökkäyksestä puuttuu nyt selkeämmin sellainen kunnon suoraviivainen maalintekijä. Taitoa ja juonikkuutta tossa on jo.Olisin itse toivonut vielä Iikka Kangasniemeä tai Henrik Haapalaa Ilvekseen. Kumpikin olisi istunut hyvin kärkiketjuihin vasempaan laitaan.
Hyökkääjien/laitureiden osalta tänä vuonna alivoima on isompi haaste kuin viime kaudella.
Keskushyökkääjien osalta nykyinen marssijärjestys säilynee:
1. ja 2. keskushyökkääjinä Borg ja Nättinen - kolmantena Mäntykivi
Laitureiden osalta vaihtoehdot hieman vähenevät:
1. laituri Engberg
2. laituri Björkqvist
3. laituri Klingberg vai Török
--> tästä näkökulmasta Kasperin rooli tärkeä joukkueessa.
Nyt todella paljon laitureita, joita ei voi alivoimalle laittaa: Kos, Lööke, Svejkovsky, Ratinen.
Minä oletan, että tuo ei pidä paikkaansa. Duunarimiestä nyt ei tarvita mihinkään enää ja selvää lienee, että kärkipelaajia ei kahta tule ennen kauden alkua, jos yhtäkään.
Nyt on korvattu:
- Najman Jasekilla
- Meskanen Engbergillä
- Gazda Kucerikilla
- Könönen Törökillä
- Malkic Taposella
Muuten samaa mieltä, mutta mielestäni roolien kautta tarkasteltuna Friman on korvattu Kucerikilla ja Gazdaa ei korvattu suoraan kenelläkään. Eipä Gazdan korvaamiseen varmaan suurta tarvetta olekaan.
Niin siis miksi ei olisi riittävät?Vahva on hyvin avannut tätä, miksi tarvitaan duunariosastoa.
Nyt on sen verran hyökkääjiä, että ei riitä mihinkään. Lisää on hankittava. Yksi top4 laituri. Ja yksi bottom4 laituri. Alivoimalle ja Borgin kentälliseen Kapen kanssa. Kos ja Laurell eivät kumpikaan ole tämän luokan pelaajia vaan molemmat kärkiketjutyyppejä kasvamassa vielä.
Koodinimi Eetu Päkkilä tai Samu Bau. Peliälyä, av-vastuuta, mahdollinen paikko ylempänä, mutta kaksisuuntainen rooli. Miellän Päkän/Bauskin duunareiksi. Ja tarvetta on.
Yksi Haapala/Kangasniemi/Krannila -tyyppinen laatulaituri ylös ja yksi kaveri täydentämään nelosketjua, niin on erittäin hyvä.
Nyt on korvattu:
- Najman Jasekilla
- Meskanen Engbergillä
- Gazda Kucerikilla
- Könönen Törökillä
- Malkic Taposella
Supi korvaamatta. Nyberg ja Friman korvaamatta. Väisänen korvaamatta. Lisäks loppukaudesta lähti Bau, Mike ja Rauta. Laurell ja Kos oli jo jengissä.
On siellä rahaa ja on siellä tilaa. Malttia.
Kyllähän 13 hyökkääjää on aivan liian vähän varsinkin kun ei noista meidän junnuista ihan vielä ole nousemaan liigaan paikkaamaan esim loukkaantumisia ja nyt puhun siis liigarinkiin nostetuista junnuista. Kyllä 15 hyökkääjää pitäisi olla liigasopimuksen alla niinkuin taas tällä kaudella nähtiin,montako peliä pelattiin täydellä ryhmällä??? Siksi uskon punakoneeseen vaikka tillu puhui vaan ehkä yhdestä hyökkääjästä. Nyberg jos saadaan niin puolustus valmis.
Muuten samaa mieltä, mutta Kucerik on mielestäni enemmän Gazdan luokkaa, eli "rivimies". Friman on puolustuksen johtaja, joksi Kucerik ei riitä. Ja Tillu puhui nimenonaan leftin pakin hankinnasta kesällä, eli ajatuksena Kucerik korvaa Gazdan ja Nyberg/X Frimanin. Jäi ehkä ajatus siitäkin, kun mainitsi Gazdan kanssa puhuneensa. Mutta samapa tuo, ykköspakkipari lähti kokonaan, vain toinen pakki korvattu. 3 pakkia lähti, 1 tuli. Tilaa on.
Pakkipari | Kerrat |
---|---|
RADEK KUCERIK (VP), RAMI MÄÄTTÄ (OP) | 54 |
RADEK KUCERIK (VP), KASPER PUUTIO (OP) | 4 |
RADEK KUCERIK (VP), VALTTERI VILJANEN (OP) | 1 |
Mistä tämä jatkuva Nybergin rosteriin laittaminen johtuu?
Mieshän pelasi loistavan loppukauden ja omaa sopimuksen Hv-71
Eiköhän sielläkin ole nähty miten mies syttyi uudestaan. Jos siltoja ei ole poltettu niin luulisi että siellä halutaan katsoa vielä syksyllä kuinka sujuu
Miettikää nyt toisinpäin. Meillä vaikea alkukausi, lainalle muualle. Mies suorastaan loistava ja ei haluttaisi katsoa tätä korttia syksyllä..