Mmm, ja paras päivämäärä tainnu mennä hyvin ohitse. Statsit muuten periaattees olleet ihan hyvät, mutta varmaan on syynsä miksi kukaan sentteripulasta kärsivät joukkue ei ole Sallista värvännyt. Väistäsin tämän ja etsisin vähä nuorempaa peluria.Sallinen on vetänyt miesten seurajoukkueissa miinuksilla yhtä kautta lukuun ottamatta kaudesta 2008 lähtien, joten hirtehisesti voisi sanoa kyseessä olevan "pakkasukko tehtaan takuulla". Ei kiitos.
Mmm, ja paras päivämäärä tainnu mennä hyvin ohitse. Statsit muuten periaattees olleet ihan hyvät, mutta varmaan on syynsä miksi kukaan sentteripulasta kärsivät joukkue ei ole Sallista värvännyt. Väistäsin tämän ja etsisin vähä nuorempaa peluria.
No eihän toi varsinaisesti iällä pilattu ole, mutta 34v ja viime kausi mennyt SHL,ssä tehoilla 28 peliä ja pisteitä kokonaiset 1+3, minkä en sanoisi ainakaan mairittelevan. En ainakaan sillä oletuksella jossei Ilveksessä olla kasaamassa perinteistä jarruketjua, mihin en kyllä usko. Aika kovia miinuslukemiakin näyttää olevan joillain kausilla, Varmasti siihen on syynsä miksei tällä kaudella ole pelannut missään. Koskirantaan voi toki verrata, ja vaikka ite tykkäsin kovasti koskirannasta kaikinpuolin, niin olisi kiva jos olis tehojaki ollut hieman enemmän.Uskoisin Sallisen olevan yhä mitat täyttävä alaketjujen sentteri kotoiseen Liigaamme. Sentteripulasta kärsivät joukkueet taitavat olla pikemmin kärkisenttereiden kuin nelossenttereiden perässä. Meillä tilanne on kärkisenttereiden osalta kiitettävä, joten pengomme eri laareja kuin moni muu.
Minulla ei ole tuohon sanoa varmaa vastausta..oletan ettei ole..riippuu siittäkin kuinka Mesen toipuminen lähtee liikkeelle eikä tule mitään takapakkkia(sairaala bakteerit ym ym)Onko nyt siis haku päällä?
Onneks on fantasiointiketju, meinaan jos, siis JOS joku Timashov tänne eksyisi niin PilluTillulle sais sovitella sitä patsasta keskustorille, ja omaa viiriä Ilveksen 2024 mestaruusviirin viereen!
Minulla ei ole tuohon sanoa varmaa vastausta..oletan ettei ole..riippuu siittäkin kuinka Mesen toipuminen lähtee liikkeelle eikä tule mitään takapakkkia(sairaala bakteerit ym ym)
Mäntykivi laitaan ja sentteri sisään.
Oula Palve on vetänyt kanssa miesten pääsarjatasolla kaikki kaudet paitsi 18-19 pakkasella. Luojan kiitos Ilveksessä pelaajahankinnoista vastaavat eivät arvioi pelaajia plus/miinus-tilaston perusteella.Sallinen on vetänyt miesten seurajoukkueissa miinuksilla yhtä kautta lukuun ottamatta kaudesta 2008 lähtien, joten hirtehisesti voisi sanoa kyseessä olevan "pakkasukko tehtaan takuulla". Ei kiitos.
Oula Palve on vetänyt kanssa miesten pääsarjatasolla kaikki kaudet paitsi 18-19 pakkasella. Luojan kiitos Ilveksessä pelaajahankinnoista vastaavat eivät arvioi pelaajia plus/miinus-tilaston perusteella.
Ei oo tarkoitus aloittaa tästä jälleen (loputonta) keskustelua, mutta mielestäni +/- voi olla tarkemmin peliä analysoiville turha, puhumattakaan nyt että sitä tuijotettais pelaajahankinnoissa, mutta viihteenä ja "tuulipuvuille", joita kuitenkin on paljon, niin täydestä menee.Joo, mäkin oon ihan tyytyväinen, ettei pelaajahankintapuolta hoideta -90-luvulta käsin. Siellä on vähän eri tilastot käytössä kuin turhaakin turhempi tuulipuvuille suunnattu +/-.
Lopputuloksen kannalta paras olis Mäntykivi laitaan. Mutta isompi probleema sit on mistä ne sentterit…..Periaatteessa tarvittaisiin kaksi sentteriä, jos Mäntykivi halutaan laitaan ja Gregoiren paikalle uusi yrittäjä.
Kyllä näitä +/- tilastoja jotku kritisoi jo ihan 90-luvullakin. Siis ihan merkittävätkin henkilöt kyseenalaistivat tätä tilastoa ihan NHL,säkin. En ole näihin viisaiden ihmisten tilastoihin täysin perehtynyt, joten pidän tuulipuvun päällä ja silti uskallan kyseenalaistaa. Ohan toi yks vitsi jos jotku edistyneet tilastot kertovat Ondrej Romanin olevan kova peluri, vaikka persesilmälläki näki ettei tuu pärjään.Joo, mäkin oon ihan tyytyväinen, ettei pelaajahankintapuolta hoideta -90-luvulta käsin. Siellä on vähän eri tilastot käytössä kuin turhaakin turhempi tuulipuvuille suunnattu +/-.
No joo itse muistelen, että vinoilu taisi kohdistua enemmän iltapäivälehtien otsikoihin huikeista esitöistä ja yltiöpäisestä hehkuttamisesta foorumeilla ihan kaikista perussyötöistäkin.Kaikki tilastot voi kyseenalaistaa, ainakin Ilvesfoorumilla.
Edistyneiden tilastojen valossa Ondrej Roman oli kova sentteri. Valitetaanhan pelaajia vertaillessa maaleistakin, että "joku" tekee heikompia vastaan useamman ja ei sitten tosi peleissä onnistu. Lehterälle vinoiltiin viimeksi koko alkukausi, kuinka sen kaikki pisteet on vahingossa tulleita kakkossyöttöjä ja pisteet ei kerro mitään. Jne jne jne.
Mestarillisia no look passejaNo joo itse muistelen, että vinoilu taisi kohdistua enemmän iltapäivälehtien otsikoihin huikeista esitöistä ja yltiöpäisestä hehkuttamisesta foorumeilla ihan kaikista perussyötöistäkin.
Näyttäisi olevan Corsissa Ilves-hyökkääjistä 13. ja Corsi-Closessa 10. Corsitkin ovat jo hieman vanhentuneita tilastoita, mutta ei tuo kovalta sentteriltä näytä. Vaikka Roman 12 pelin otannalla, näyttäisikin huippusentteriltä, niin se ei silti tee plus/miinus-tilastosta hyvää ja edistyneistä tilastoista huonoa.Kaikki tilastot voi kyseenalaistaa, ainakin Ilvesfoorumilla.
Edistyneiden tilastojen valossa Ondrej Roman oli kova sentteri. Valitetaanhan pelaajia vertaillessa maaleistakin, että "joku" tekee heikompia vastaan useamman ja ei sitten tosi peleissä onnistu. Lehterälle vinoiltiin viimeksi koko alkukausi, kuinka sen kaikki pisteet on vahingossa tulleita kakkossyöttöjä ja pisteet ei kerro mitään. Jne jne jne.
Yksittäisen pelaajan perusteella ei voi tehdä johtopäätöksiä siitä onko tilastot hyviä vai huonoja tai ovatko ne luotettavia. Ei varsinkaan yksittäisen pelaajan jonka tilastoihin otantakoko on 12 peliä.Ohan toi yks vitsi jos jotku edistyneet tilastot kertovat Ondrej Romanin olevan kova peluri, vaikka persesilmälläki näki ettei tuu pärjään.
Puhumattakaan siitä, mikä vaikutus tilastoihin on sillä, miten pelaaja kussakin seurassa onnistuu.Näyttäisi olevan Corsissa Ilves-hyökkääjistä 13. ja Corsi-Closessa 10. Corsitkin ovat jo hieman vanhentuneita tilastoita, mutta ei tuo kovalta sentteriltä näytä. Vaikka Roman 12 pelin otannalla, näyttäisikin huippusentteriltä, niin se ei silti tee plus/miinus-tilastosta hyvää ja edistyneistä tilastoista huonoa.
Yksittäisen pelaajan perusteella ei voi tehdä johtopäätöksiä siitä onko tilastot hyviä vai huonoja tai ovatko ne luotettavia. Ei varsinkaan yksittäisen pelaajan jonka tilastoihin otantakoko on 12 peliä.