Soho
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 22 179
Vai agentti?Näinhän se tarina kertoo. Ilves oli kiinnostunut mutta Hantta taisi kapellimestarina pistää hintapyynnit melkoisen ylös.
Punakone tätä taisi kertoa?
Vai agentti?Näinhän se tarina kertoo. Ilves oli kiinnostunut mutta Hantta taisi kapellimestarina pistää hintapyynnit melkoisen ylös.
Punakone tätä taisi kertoa?
Silloin tulivat rapakon takaa tännepäin ja ainakin olen käsittänyt että Hantta edusti heitä silloin.Vai agentti?
Jesper meni vastuun perässä Kuopioon. Ilveksessä tuskin olisi ollut isoa vastuuta vielä luvassa. Juliuksesta Lukko maksoi tietysti maltaita ja se kaatui Ilveksen puolelta rahaan muistaakseni.Eikös molemmat hinnoitellut itsensä täysin järjettömäksi jo ennen ensimmäistäkään peliä Liigassa? Vai oliko se vaan Julius?
Punakone nimenomaan puhui agentista eli isä-Haulasta, ei Hantasta.Näinhän se tarina kertoo. Ilves oli kiinnostunut mutta Hantta taisi kapellimestarina pistää hintapyynnit melkoisen ylös.
Punakone tätä taisi kertoa?
No näinhän se varmaan olikin.Punakone nimenomaan puhui agentista eli isä-Haulasta, ei Hantasta.
Harva rahastoi puolet. Kaikki ei rahastoi ollenkaan. Tästä on ollut ihan julkisuudessakin artikkeleita. Ei saa Virtanen mitään 140 000e kaudessa Ilveksestä, jos sitä tässä haettiin.Jos Virtanen sai 2021 70k€ ja on puolet rahastoinut niin ei se Juliuksen 200K€ niin pahalta kuullosta kun tiedetään mikä kilpailu kotimaisista senttereistä on.
Onko sulla varma tieto? Tuli kuitenkin EHL statuksella olevana joskus.Harva rahastoi puolet. Kaikki ei rahastoi ollenkaan. Tästä on ollut ihan julkisuudessakin artikkeleita. Ei saa Virtanen mitään 140 000e kaudessa Ilveksestä, jos sitä tässä haettiin.
Sellaisella EHT statuksella, että kaikista joukkueista piti valita pelaajia EHT:lle ja SaiPasta valittiin SaVi, että tuskin on vaikuttanut ollenkaan hintalappuun.Onko sulla varma tieto? Tuli kuitenkin EHL statuksella olevana joskus.
Ei ole varma tieto tietenkään, mutta hän tuli tänne alle 20 pinnan Liigapelaajana ja varsin nuorena miehenä. Nuo isoimmat rahastoijat ovat jo enemmän urallaan tienanneita yleensä.Onko sulla varma tieto? Tuli kuitenkin EHL statuksella olevana joskus.
Ja siinä vaiheessa edelliskausilla oli jo loukkia ja muuta. Ei ole kallis peluri ollut. Eikä ole nytkään.Sellaisella EHT statuksella, että kaikista joukkueista piti valita pelaajia EHT:lle ja SaiPasta valittiin SaVi, että tuskin on vaikuttanut ollenkaan hintalappuun.
Ihan puhdasta mutuilua.
Potentiaali voi tietenkin maksaa enemmän kuin meritoituneempi ja parempi pelaaja, jos on zäänssejä NHL-korvauksiin edes jollain todennäköisyydellä, mutta noista sopimuksien ikärajoista sun muista en tiedä yhtään mitään.Sellaisella EHT statuksella, että kaikista joukkueista piti valita pelaajia EHT:lle ja SaiPasta valittiin SaVi, että tuskin on vaikuttanut ollenkaan hintalappuun.
Ihan puhdasta mutuilua.
Joka tapauksessa oli Ilveksen viidennneksi parhaiten palkattu hyökkääjä vuoden -22 vero tietojen mukaan, ja Miehokin sai 83K€ oli sitten rahastoinut tai eli.Ei ole varma tieto tietenkään, mutta hän tuli tänne alle 20 pinnan Liigapelaajana ja varsin nuorena miehenä. Nuo isoimmat rahastoijat ovat jo enemmän urallaan tienanneita yleensä.
40% Liigakiekkoilijoista ylipäänsä käyttää rahastoa, ei läheskään kaikki, kuten näistä jutuista nykyään helposti tulee käsitys.
Tässä yksi artikkeli viime vuodelta:
![]()
Jääkiekkoilijoiden tulotietoihin ei voi luottaa – näin moni SM-liigapelaaja siirtää palkastaan jopa puolet sivuun: "Yhteensä 70 miljoonaa euroa"
Jääkiekkoilijoiden ja joidenkin yksilöurheilijoiden julkisista verotiedoista ei pysty tekemään kovinkaan pitkälle vietyjä johtopäätöksiä heidän todellisista ansiotasoistaan, sillä urheilijarahastoihin voi sijoittaa puolet urheilutuloista. Jääkiekkoilijoiden Koulutus- ja Ammatinedistämissäätiön...www.mtvuutiset.fi
Joka tapauksessa oli Ilveksen viidennneksi parhaiten palkattu hyökkääjä vuoden -22 vero tietojen mukaan, ja Miehokin sai 83K€ oli sitten rahastoinut tai eli.
Eli varsinkin kotimaiset keskushyökkääjät ruukaavat maksamaan, joten ei se Jullekaan verkkari palkalla tule.
Kuten huomaat että korjasin edelliseen viestiin vielä että vuoden 22 verotiedoissa ero Mattilan ja Virtasen palkoissa oli noin 10k€.Eikai tässä verkkaripalkasta olekaan puhe, mutta yli 200k Mattilan tasoiselle sentterille on yksinkertaisesti liikaa mielestäni. Ei tuo pelaaja nyt niin erikoinen ole. Jos nyt saa jo Lukossa 200k, niin ei varmasti halvemmalla tule tänne. Lukko vääristi Mattilan hinnan ennen ensimmäistäkään Liiga-peliä. Toki tyhmä ei ole se joka pyytää vaan joka maksaa.
Eikai tässä verkkaripalkasta olekaan puhe, mutta yli 200k Mattilan tasoiselle sentterille on yksinkertaisesti liikaa mielestäni. Ei tuo pelaaja nyt niin erikoinen ole. Jos nyt saa jo Lukossa 200k, niin ei varmasti halvemmalla tule tänne. Lukko vääristi Mattilan hinnan ennen ensimmäistäkään Liiga-peliä. Toki tyhmä ei ole se joka pyytää vaan joka maksaa.
No se nyt on aivan varmaa, että keskushyökkääjät maksavat paljon. Varsinkin laadukkaat kotimaiset.Joka tapauksessa oli Ilveksen viidennneksi parhaiten palkattu hyökkääjä vuoden -22 vero tietojen mukaan, ja Miehokin sai 83K€ oli sitten rahastoinut tai eli.
Eli varsinkin kotimaiset keskushyökkääjät ruukaavat maksamaan, joten ei se Jullekaan verkkari palkalla tule.
Eroa Mattilan ansioihin Virtasella oli noin 10K€.
Itken varmuuden vuoksi itseni uneen jo tänään.Kyllä kohta on taas rajua vapaapudotusta todellisuuteen tarjolla kun ei tulekkaan Area, Langhameria eikä Ruohomaata vaan joku ECHL-arpa tai SHL-jyrä tutkan ulkopuolelta.