Sisäänpäin huhutuista pelaajista Lantalla ja Haatasella olisi lyhyellä tähtäimellä ehkä selvästi positiivisin vaikutus joukkueen pelaamiseen, jos tässä pääsisi fantasiamanagerina vaihtamaan pari
realistista palaa heti päikseen. Lantan vahvuudet nelosoniksi on tiedossa, mutta tässä muutama ajatus vielä Haatasesta
Ylivoimaan meillä on hyvin vähän
siipiuhkaa edes ykkösylivoimaan, kakkosesta puhumattakaan. Haatanen puolestaan on
ylisuorittanut kuuden maalin verran urallaan, ja ainoastaan kaudella 21-22 mies on jäänyt negatiivisen puolelle tuossa. Haatasella on hyvä laukaus ja kyky tehdä maaleja vähän kaukaisemmaltakin etäisyydeltä. Tällaista vajetta meillä on mielestäni aika selvästikin hyökkäyksessä. Haatanen on pelannut pääsääntöisesti joukkueissa, jotka ovat hyökkäyspään laukaustilastoissa olleet sarjan alimmassa kolmanneksessa ja tuollaisilla joukkueilla ja viimeisen Pelicans-kauden roolituksella ei välttämättä ole ihan parhaalla tasolla kyetty maksimoimaan Haatasen laukomisominaisuuksiakaan
Jukureissa viime kaudella 5v5 peliaika 15:32, joka oli hieman liikaa tuolloiseen tasoon nähden ja pistetahti sillä saralla oli heikkoa, tällä kaudella vielä heikompaa. Tämän kauden ottelumäärä on toki niin pieni, että lukemat voivat heilahdella isosti - mihin tahansa suuntaan. Näistä vielä lisää tässä myöhemmin.
YV-tehokkuus viimeisen kolmen kauden otannalta on aika hyvää. Niemelän Pelicansissa jäi ehkä jopa hivenen alikäytetyksi, kun Laschin ja poikien piti päästää pellaamaan. Pelasi siellä vain noin 1:06 peliä kohti, mutta silti pinnoja tuli reilu 9 minuutin välein, mikä on todella kova tahti noin pienellä peliajalla. Myös Lubos Horky koki vähän vastaavan kohtalon ja tuolla jäi aika isostikin potentiaalia hyödyntämättä. Pystynyt myös stunttaamaan kohtalaisesti alivoimalla eli jonkinlaista monipuolisuutta siltäkin saralta löytyy.
Kärkipään joukkueessa Pelicansissa oli kauden 23-24
tehokkaimpia väliketjun pelaajia kahden suunnan pelaamisessa - ellei jopa se kaikkein tehokkain koko sarjassa. Tehokkuuttakin on monenlaista; pisteitä tuli peliaikaan nähden todella kovaan tahtiin, miinuksia aivan supervähän ja corsi+pdo yhdistelmä oli kutakuinkin koko sarjan kovinta luokkaa. Myös kaudella 22-23 supervähän osumia omiin ihan mukavalla corsilla. Jukureissa isommassa roolissa nämä numerot eivät niin hyvältä ole näyttäneet, vaikka laukaisutasapaino suhteessa muihin ei siis mitenkään ole romahtanutkaan. Hän on ollut sielläkin sellaista top4-kamaa tuossa.
mk=maalia kohti kl=kaikki laukaukset L/60 on peliaikaan suhteutettu laukomistahti, suluissa sijoitus joukkueen sisällä hyökkääjistä
Kudit ei mene ihan niin tehokkaasti maalia kohti, mikä on jossain määrin normaalia, kun niitä vetoja lähtee usein siniviivan tuntumasta tai tuolta B-pisteeltä one timerista. Toki tuo tämän kauden 46% on tosi matala. Varmaan tuossa on vielä pientä hienosäätökiän tehtävissä. Laukauksen maaliodottama on siis aika pientä, mikä kertoo tässä tapauksessa laukauksen isosta potentiaalista, kun tuo ylisuorittaminen maalinteossa on kuitenkin ollut noin hyvää. Aktiivisuuden uskon osittain olevan sidoksissa joukkueen pelitapaankin, ja tuolla saralla hänen laukausta olisi toisenlaisessa ympäristössä mahdollista käyttää vielä enemmän hyväksi.
Vk=voitetut kamppailut peliaikaan suhteutettuna verrattuna joukkuueen muihin hyökkääjiin. Hk=hävityt kamppailut
- Kamppailutilasto viime kaudella aika vaisu, vasta suunnilleen 10. paras prosentti Jukureissa ja niukasti joukkueen hyökkäjien keskiarvon paremmalla puolella. Tämäkin kuvastaa ehkä hieman sitä, että tuo 5v5 peliaika oli liian suurta. Kamppailuaktiivisuus on suht pientä, mitä pidän tämän roolin pelaajalla ihan hyvänäkin juttuna, koska se eron tekemisen taito hyökkäyspäässä riittävällä tasapainolla omiin on niin potentiaalisella tolalla, että itsensä väsyttäminen noissa tilanteissa ei välttämättä niin järkevää ole. Svejkovsky on vähän päinvastainen esimerkki. Tuollaisilla ominaisuuksilla pelaavan kaverin on ihan turha "väsyttää" itseään noissa tilanteissa. Haatasessa on mielestäni todella monia anti-Svejkovskymaisia piirteitä muutoinkin
- Anti-Svejkovskymaisuudesta puheen ollen, syöttelyssä mennyt paljon eteenpäin ja tuo on aika tärkeää, jos siivellä haluaa pärjätä ylivoimissa. Veikkaan vähän, että esimerkiksi syöttämisen rytmistä (ja muusta hitaudesta) johtuen Palolaa emme tule ylivoimalla sivuilla näkemään, vaikka monen mielestä se loogiselta haulta tuntuisi. Tämän kiekon liikuttelun rytmin heikkouden takia esim. Gazda jäi lopulta vähän pettymykseksi yv-pelin osalta. Haatanen on ollut aika aktiivinen paineen alla syöttelyssä jo Pelicansissa, eli kyky kiekon pidolle löytyy, mutta nyt tuohon on Mikkelissä tullut mukaan myös vahvat prosentit eli saa kiekkoa paremmin omille.
OS=onnistuneet syötöt peliaikaan suhteutettuna SY=syöttöyritykset. KP=korkean paineen syötöt. Noissa korkean paineen syöttöyrityksissä ajattelen hyökkääjillä korkeamman määrän peliaikaan suhteutettuna olevan parempi juttu, joten siksi ne olen tuohon järjestykseen laittanut.
- Huonona puolena loukkaantumisten tietynlainen kumuloituminen. Näissä olisi hyvä olla tarkkana, että paljonko tällaisia pelaajia uskaltaa joukkueesen ottaa. Tätä voi ehkä tietyllä tapaa kompensoida sillä, jos U20-pelaajien korvaava massa on laajaa ja suhteellisen laadukasta sellaiseen lyhyempi aikaiseen paikkailuun. Nykyjunioreissa näitä periaatteessa voisi olla mukavasti tyrkyllä ensi kaudeksi
Ilveksen hyökkääjien maaliodottama on tällä kaudella -11 negatiivisen puolella, kun tyhjät maalit poistetaan tuosta liigan tarjoamasta tilastosta. Viime kaudellakin alisuoritusta tuli päälle kolmen verran, jos taulukkoni on ajantasalla. -3 ei kuulosta hirveän pahalta, mutta kollektiivisessa mielessä tuossa on ehkä hivenen helpompi yli- kuin alisuorittaa. Pakit ylisuoritti viime kaudella viidellä. Haatanen puolestaan on ylisuorittanut urallaan kuuden maalin verran ja ainoastaan kaudella 21-22 mies on jäänyt negatiivisen puolelle tuossa. Nykyjoukkueesta kun katsoo vaikkapa Ratisen ja Björkqvistin lukemia niin he löytyvät sitten vastaavanlaisesti toisesta päästä taulukkoa koko liigan otannalla ja heidän erikoistilannepanos on kokonaisuudessaan myös aika niukkaa. Haatasella on hyvä laukaus ja kyky tehdä maaleja vähän kaukaisemmaltakin etäisyydeltä. Tällaista vajetta meillä on mielestäni aika selvästikin hyökkäyksessä.
Kaikista sisään huhutuista pelaajista mielestäni tämä täyttäisi omaan makuun ehkä jopa eniten sitä vajetta, jota meillä on eli
hyökkäyspään tehokkuutta. Potentiaalia on jopa ykkösylivoimaan tekijäksi vasemmalle siivelle mutta huonoimmillaankin pitäisi parantaa edes
kakkosylivoimaa. En välttämättä etukäteen ajattelisi siis ykköyv:n kaverina, vaan tuo riippuu niin paljon myös kokonaiskätisyyksistä sun muista.
5v5 pelaaminen on ollut ykkösketjun peliajalla liian tehotonta molempiin suuntiin, joten sitä roolia varten täytyisi tapahtua kyllä isoa kehitystä. Kaverilta löytyy kuitenkin taustaa suht voittavasta, tasapainoisesta pelaamisesta Pelicansissa sekä nyt parantuneita ylivoimapelaajan otteita Jukureista, jossa ehkä vähän liian isoon rooliin ajautunut kykyihin nähden (5v5). Uskoisin noiden Mikkelin vuosien antaneen pelaajalle paljon lisäeväitä tuloksen tekoa ajatellen, mutta liian suurta roolia olisi hyvä ensialkuun ehkä välttää. Varmaan jotain tuolta vikan Pelicans-kauden ja Jukurit-kausien väliltä.
Napsu tai pari pois tuosta vastuusta niin tässä voisi olla oikein oiva haku välikenttiin - riippuen toki muun kokoonpanon muodosta. Esimerkiksi Korhosen hankinta pelipaikan suhteen herättää itsessäni vielä vähän liikaa kysymysmerkkejä roolituksen puitteissa, vaikka pelaajassa itsessään paljon hyviäkin ominaisuuksia onkin. Sentterivaihto Borg-Korhonen harmittaisi aika paljon, mutta nyt on ehkä parempi odottaa lisää uutisia kokoonpanotilanteesta, ennen kuin
kirv...ilvekset kaivoon viskataan. Yksilötasolla on kuitenkin sinällään helppoa nähdä, miksi tällaista profiilia edustavasta kaverista oltaisiin kiinnostuneita.