• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

SU 19.4.2026 | Ilves - Tappara | 2. Välierä

Sehän meni ihan hyvin. Tehtiin maaliodottamankin yli, joskin pari lisämaalia olisi voinut tulla. Dominolla hyvä ensimmäinen erä ja sen jälkeen selvitti harvat paikat täydellisesti. Ei ollut hötkyilyä siellä. Nyt sekä Armalis että Domino ovat Heljangon voittaneet maalivahtien keskinäisessä.

Muutenhan tässä olivat kaikki pelaajat onnistujia, tuo 5vs5 peli kyllä toimii. Tällä kertaa myös viimeistely toimi.

Vaikka siellä Tapparankin pelaajia veetutttaa tilanteessa 4-0 niin ei NHL skoutit tuota hyvällä katso kun Rautiainen selkä suorana katsoo kun Johansson tekee mitä tahtoo. Vielä on kaksi peliä hänelläkin aikaa näyttää että hän on myös pudotuspelipelaaja. Tapparalla aika paljon töitä edessä että saa Ilveksen peliin iskettyä. Mutta aikaa heilläkin on, tilanne on kuitenkin 0-2.
 
Tietyllä tapaa sellainen pelin kuva, mitä ajattelinkin. Tappara tuli kovaa alkuun, antoi painetta ja sai hieman Ilveksen peliä sekaisin. Tähän kuitenkin tärkeät alivoimien tapot, oman maalin puhtaanapito ja pikkuhiljaa peliä haltuun.

Loppu olikin sitten jotain, mitä ei osannut ennakoida. Tapparan paketti levisi jälleen käsiin ja tällä kertaa se saatiin aika hyvin käytettyä hyväksi.

Toki isossa kuvassa tässä oli aineksia myös erilaiseen juoneen, mutta Tapparan pelaajat kyllä jäätyilivät ihan täysin niissä tilanteissa, kun pääsivät niille A-sektoreille. Noista olisivat voineet tulla peliin mukaan. Toisaalta, kyllähän Ilveskin hukkasi melkoisen määrän hyviä tontteja, vaikka kuusi maalia tekikin.

Kokonaisuuteen luonnollisesti vaikuttaa sekin, että Tappara lopetti yrittämisen hyvin aikaisessa vaiheessa. Mattilan veljekset taisivat olla ainoat, joilta löytyi edes jotain yritystä. No, ehkä Rauhala meni myös noiden joukkoon, mutta eipä hänen nykytasollaan oikein muutosta saa aikaan kumpaankaan kenttäpäätyyn.

Vaikka mikään ei tällä hetkellä siihen viittaakaan, niin kyllä Tapparalla on edelleen kaikki saumat tulla tähän pariin mukaan. Seuraava ottelu kuitenkin alkaa taas nolla nollasta, joten nöyrästi vain eteenpäin jokaisesta vaihdosta lähtien.

Upeaa on ollut Ilveksen henkinen kantti tähän mennessä ja uskon tämän jatkuvan. Tappara provosoi, mutta Ilves ei reagoi oikein millään tavalla ja sen myötä kaikki tuo jälkipelaaminen ja kiekottomien pelaajien sitominen iskee Tapparan osalta ainoastaan omaan nilkkaan.
 
Olihan huikea esitys. Siedettiin alku ja puolustettiin apinanraivolla ja iskettiin paikoista.

Pakko nostaa Török esiin. Jätkä on nuori, mutta noussut isosti esiin ja johtavaksi pelaajaksi vaikka välillä ei kiekko maaliin mennyt. Uskaltaa pitää kiekkoa ja mennä ahtaisiin paikkoihin.

Nyt nollaus kaikilta, nautitaan ilta ja sitten seuraavaan peliin kahta kauheammalla asenteella.

Me johdettiin myös Kalpaa 2-0.
 
Erinomainen esitys kaikin puolin Ilvekseltä. Ensimmäinen kymppi taisteltiin hienosti ja sen jälkeen oltiin ylivoimaisia.

Vielä tarvitaan 2 voittoa ja kuten viime sarjasta muistetaan, niin 2-0-tilanne on äkkiä kurottu kiinni jos niikseen tulee. Samalla ilmeellä seuraavaan peliin ja mahdolliset vaikeat hetket täytyy pystyä sietämään. Tappara parantaa varmasti tämän päiväisestä, mutta kyllä mekin kovia olemme.
 
Koska viimeksi on välierän ottelussa kasvatettu maaliodottama yli viiden runkosarjassa paremmin sijoittunutta vastaan?

5,21. Viimeisteltiin taas aika huonosti, siis :(
Eikös nämä usein ole kaksinkertaisia eli 10 olisi pitänyt tehdä? Vähän oli vielä nuhaista pojilla.
 
Se pitää vielä sanoa että aika optimaalisesti on saatu peliaikaa levitettyä vaikka oli erikoistilanteita mukana:
1776619327811.png
 
Yllättyneet parijonoon, että Rike on menny otteluvalvojaa haukkumaan lehdistötilaisuuden jälkeen (IS-juttu). On se pieni ihminen :D
Tuota ihmettelen kanssa että Niemelän kohdalla jaksetaan todella usein mainita että mies on Liigan pahin valittaja mutta en ole lukenut lehtijuttua jossa kerrottaisiin että olisi mennyt otteluvalvojalle valittamaan. Ehkä se on sitten vain aina siellä valittamassa? Grönborgihan on näihin pudotuspeleihin jo toisen kerran siellä kertomasssa maailman menosta.
 
Yllättyneet parijonoon, että Rike on menny otteluvalvojaa haukkumaan lehdistötilaisuuden jälkeen (IS-juttu). On se pieni ihminen :D
Kai hänkin oli siis samaa mieltä, että Räsäsen raukkamainen temppu olisi pitänyt olla 5 min?
 
Huhhuh. Olipahan melkoinen show tänään areenalla!

Mäntykiven ketju leikitteli mouhoilla tänään. Koko joukkueelta ihan fantastinen peli.

Tästä sai toki vain yhden kiinnityksen eli nopeasti pitää tämä peli käsitellä ja aloittaa valmistautuminen seuraavaan.
 
Joku koira tässä pelissä oli haudattuna... Vähän jotenkin hirvittää mitä sieltä tiistaina tulee. Mutta tämä peli meni joka tapauksessa kyllä siihen "muistan loppuelämäni" -kansioon. Ihan pöllämystynyt olo suorastaan.
 
Takaisin
Ylös