Suomen A-maajoukkue

Mielestäni walta kuuluisi ehdottomasti nostaa a-maajoukkueeseen ensi ikkunaan, myös siltanen ja svanbäck on hyvin lähellä a-maajoukkue tasoa
 
Hradecky
Ståhl - Koski - Hoskonen - Lähteenmäki
Antman - Kairinen - Markhiev - Keskinen
Källman - Pohjanpalo

Keskikentälle riittää tunkua, joten olen avoin muillekin ehdotuksille, mutta mielestäni tämä näyttäisi jo paremmalta kuin eilinen.
Neljällä noin hyökkäävällä pelaajalla ei lähdetä kovempia joukkuieta vastaan. Ihan hyvä kokoonpano heikompia joukkueita vastaan.
 
Neljällä noin hyökkäävällä pelaajalla ei lähdetä kovempia joukkuieta vastaan. Ihan hyvä kokoonpano heikompia joukkueita vastaan.
Jep, mutta vaihtoehtoja riittää, kuten tossa myöhemmin kierrätyksen perään peräänkuulutinkin. En kuitenkaan enää haluaisi nähdä myöskään niin puolustavaa kokoonpanoa kuin eilen. Se taas oli liikaa toiseen ääripäähän.
 
Urheilulehdessäkin oli juttua tuosta, että nuorennusleikkaus pitäisi tehdä, mutta kunnollisia pelaajia ei tahdo löytyä puolustuspäähän ja ysipaikalle. Hyökkäävän pään laidoille ja keskikentälle on jopa ylitarjontaa. Mutta miksi esim Miro Tenho ei pelannut topparin paikkaa? Mirokaan ei tosin mikään nuori enää ole.

Tuossa jutussa oli myös Skytästä, että nykyisessä systeemissä ei ole hänelle käyttöä. En kyllä ole täysin samaa mieltä.
Juu, on ne puutteet niin suuria että ongelmia tulee, eikä näköpiirissä ole muutosta. Toki muutamassa vuodessa on pakkokin löytää ratkaisu. Nykyisessä systeemissä varmasti Naatille on vaikea löytää roolia mutta luulisin että pian häntä on pakkokin kokeilla.
 
1759316308067.png


No nyt on valittu joukkueeseen useampi mielenkiintoinen pelaaja. Svanbäckille riitti pari matsia U21-joukkueessa ja kasa maaleja, niin tuli nosto sangen nopeasti. Potentiaalisia kärkiä on aika niukasti, että montaa ei tarvinnut ohittaa, joka tapauksessa silti ihan ansaittu paikka.

Lähteenmäki, Skyttä. thumbsup Ja meidän Oiva tietysti. :ilves:
 
Eiköhän Svanbäckin valinnassa painanut myös se klassinen tekijä, että halutaan varmuuden vuoksi lukita A-maajoukkue-edustus Suomelle. Mikä on kyllä ihan fiksua nykyisellä kärkipelaajatuotannolla.
Mukavan raikkaat valinnat tällä kertaa, hyvä Friis.
 
Eiköhän Svanbäckin valinnassa painanut myös se klassinen tekijä, että halutaan varmuuden vuoksi lukita A-maajoukkue-edustus Suomelle. Mikä on kyllä ihan fiksua nykyisellä kärkipelaajatuotannolla.
Mukavan raikkaat valinnat tällä kertaa, hyvä Friis.
Ihan varmasti vaikutti sekin asia. Nyt täytyy sit vielä päästä kentälle ottamaan ne minuutit, mutta miksipä ei pääsisi.

Ja tosiaan, raikkaat valinnat on osuva kuvaus. Toivottavasti siirtyy ja näkyy myös sitten niissä peliesityksissä kentällä tämä raikkaus ja rohkeus.
 
Takaisin
Ylös