Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tammelan Stadionille arvostettu International Architecture Award 2025 -palkinto!
International Architecture Awards on vanhin ja yksi maailman arvostetuimmista globaaleista rakennuspalkinnoista.
JKMM Arkkitehtien suunnittelema Tammelan Stadion valittiin palkinnon saajaksi yli 1 200 ehdotuksen joukosta.
Kakkosen matsissa muutaman kerran tullut makkarapotut tai hodari ostettua mutta silloin ei läheskään ole ollut niin paljon porukkaa joten vaikuttanee asiakaskokemukseen. Hodarisämpylä oli kerran kostea joten ei päässyt enään jatkoon. Toki aina välillä tulee huonoa erää ja välillä parempaa joten laatu vaihtelee.Onko joku saanut ostettua tuolta ruokaa? Tuntuu, että jokainen myyjä on ekaa päivää töissä (varmaan onkin) ja koko kioski on enemmän esittävää taidetta kuin ravintolapalvelua. Tilaat makkaraperunat -> ‘eih ooh enääh’. Keksit toisen vaihtoehdon -> ‘se on loppuuh’. Lopulta myyjä taikoo ranskalaiset jostain tiskin alta, ja ne näyttää siltä kuin ne olisi kasteltu vedessä ennen kippoon laittoa raakana.
"Makkaraperunat, kiitos."
"Eemmh ei ooh enääh."
"No tuollainen [vieraskielinen sana, jonka äännän päin vittua] sit."
"Öööh se on loppuuh."
"No mitä olisi vielä jäljellä?"
"Eeeh ööh hmmh ranuja onh."
"Näähän näyttää raaoilta."
"Jooh."
Mulle näköjään jäi nälkäkiukku.
Tätä yritin painottaa, kun tuli kyselytutkimus stadionin palveluista. Valikoima on kuin jossain 70-luvun jokkarikisoissa. Mutta jotenkin ei ole luottoa, että mikään muuttuisi.Ravintola-/ruokatarjontahan on Tammelassa aivan surkeaa kokonaisuudessaan.
Ei stadionilla tai areenalla hinta ja laatu kohtaa koskaan. Valikoima on kuitenkin ihan kohtalainen suolaisen naposteltavan osalta Tammelassa. On Picnicin täytettyjä patonkeja, Tapolan mustaamakkaraa, pizzaa, makkaraperunat, wrappeja, nachoja, hodareita ja makkaraa. Varmaan jotain tuosta unohtui. Jonottaminen ei ole minulle ollut ikinä ongelma.Ravintola-/ruokatarjontahan on Tammelassa aivan surkeaa kokonaisuudessaan. Valikoima ja toteutus, molemmat uupuu.
Sisältä ostetuissa ruoissa ei hinta ja laatu kohtaa alkuunkaan. Eikä B-puolen palvelukäytävä oikein tilannetta paranna. Sumppua jonottamista ja huono valikoima. Lisäksi kokonaisuutta toki heikentää esimerkiksi vessojen vähyys ja (tyhmille ihmisille) epäselvä jonotus.
Eli ei tuu paljoa Tammelassa mitään syödyksi tai juoduksi. Poislukien ilmainen vesi.
Palvelutason on paljon huonompi Tammelassa kuin Areenalla. Valikoimasta ei kai kukaan ole valittanut.Ei stadionilla tai areenalla hinta ja laatu kohtaa koskaan. Valikoima on kuitenkin ihan kohtalainen suolaisen naposteltavan osalta Tammelassa. On Picnicin täytettyjä patonkeja, Tapolan mustaamakkaraa, pizzaa, makkaraperunat, wrappeja, nachoja, hodareita ja makkaraa. Varmaan jotain tuosta unohtui. Jonottaminen ei ole minulle ollut ikinä ongelma.
Vessojen vähyydestä samaa mieltä,.
Lainaamassani viestissä oli kyllä mainittu valikoima. Myös toisessa viestissä oli valikoima mainittuna.Palvelutason on paljon huonompi Tammelassa kuin Areenalla. Valikoimasta ei kai kukaan ole valittanut.
Joo voitaneen sanoa, että joillekin valikoimaa on valittavaksi asti, mutta kyllä tiputus on raju, kun asiaa tutkii valikoiman jälkeen laadulla, hinnalla ja haluttavuudella. Itselläni ei tule Tammelassa sellaista oloa, että joku ruoka on must have. Mustamakkara kaipaa maitoa, makkaraperunat laatua, patongit kokoa... Näitä asioita itse haluaisin kokea mitä puutteina listasin.Ei stadionilla tai areenalla hinta ja laatu kohtaa koskaan. Valikoima on kuitenkin ihan kohtalainen suolaisen naposteltavan osalta Tammelassa. On Picnicin täytettyjä patonkeja, Tapolan mustaamakkaraa, pizzaa, makkaraperunat, wrappeja, nachoja, hodareita ja makkaraa. Varmaan jotain tuosta unohtui. Jonottaminen ei ole minulle ollut ikinä ongelma.
Vessojen vähyydestä samaa mieltä,.
– Sama materiaali Seinäjoella on kestänyt nyt viisi vuotta. Ongelma oli, että tekonurmi asennettiin Tammelaan myöhään syksyllä. Sen jälkeen olemme joutuneet liimaamaan saumoja uudestaan.
– Se materiaali on ollut haastava ja ennen kaikkea asennusjälki on ollut ongelmallinen. Tammelan tilanne oli menossa huonoon suuntaan.