IhanJuniori
Junioripelaaja
- Viestejä
- 18 786
Ja täytyy muistaa, että jo kesken viime kauden tuli tiedote jossa kerrottiin, että Tuomenoksan vastuu tämän kauden joukkueen kasaamisesta vähenee ja siihen hyppää mukaan näitä muita herroja.
Ja täytyy muistaa, että jo kesken viime kauden tuli tiedote jossa kerrottiin, että Tuomenoksan vastuu tämän kauden joukkueen kasaamisesta vähenee ja siihen hyppää mukaan näitä muita herroja.
Mutta juuri tällaisista lyhyellä otannalla vedetyistä johtopäätöksistähän naapurin forkalla on Ipaa soimattu, kun meillä on valkkua pistetty vaihtoon.Niin tuossa kans kirjoitin, että kertoo naapurin touhusta kun yhden kauden rakennus vedetään vähän vihkoon niin ukko vaihtuu heti.
Tapparan sivuilta. Joutuu menemään uutisissa TODELLA paljon taakse päin, mutta voin kaivella.Mistä tällainen löytyy?
Tapparan sivuilta. Joutuu menemään uutisissa TODELLA paljon taakse päin, mutta voin kaivella.
Taitaa löytyä helpommin muiden herrojen nimillä.Siellä on hakutoiminto. Yritin jo "Tuomenoksa"-haulla, mutta en löytänyt vielä tuollaista uutista.
Tässä uutisessa puhutaan vielä tähän sävyyn.
"Urheilupäällikkönä toimi elokuusta 2022 alkaen Antti Tuomenoksa, keskittyen kauden 2023–2024 joukkueen kokoamiseen."
![]()
Tappara kasvoi eurooppalaiseksi suurseuraksi – Toimitusjohtajan kesäkatsaus
Euroopan parhaan seurajoukkueen kausi oli menestyksekäs ja sen aikana luotiin edellytyksiä myös tulevalle urheilulliselle ja taloudelliselle me...www.tappara.fi
Helppo sanoa, katsotaan teot ensin.Tapparan tavoitteena mahdollisimman kotimainen joukkue - pisteet siitä
Helppo sanoa, katsotaan teot ensin.
Samassa jutussa myös mainittiin, että Grönborg antaa myös näkemyksensä, eli ei välttämättä mene ihan kuin nyt satuillaan.
Näin on. Kaikki tavoitteet ei aina toteudu. Nytkin liigassa on useampi joukkue, joilla on mestaruus tavoitteenaan.Helppo sanoa, katsotaan teot ensin.
Samassa jutussa myös mainittiin, että Grönborg antaa myös näkemyksensä, eli ei välttämättä mene ihan kuin nyt satuillaan.
Arvasin että joku nostaa tämän esille, heikko vertaus.Näin on. Kaikki tavoitteet ei aina toteudu. Nytkin liigassa on useampi joukkue, joilla on mestaruus tavoitteenaan.
Joo yllättäen siellä onkin Riken vanhoja ruotsalaisia koukkupolvikavereita joukonjatkona.
Tapparan tavoitteena mahdollisimman kotimainen joukkue - pisteet siitä
Siinä pitäis satsata paljon muutoksia urheilukulttuuriin, tukea perheiden taloutta urheilussa ja panostaa vuosien ajan junnuputkeen. Kotimaisuuteen panostaminen ilman näitä asioita vain heikentää kotimaisen liigan kilpailukykyä, koska ei riitä huippupelaajia. Tulevien vuosien NHL-varaustenkin tilanne näyttää jo huolestuttavalta.Eiköhän jokainen joukkue toimisi näin, jos se vain olisi mahdollista. Kotimaisissa on vähemmän riskejä, kun on omakohtaisia havaintoja pelaajasta ja hyvät taustatiedot. Kotimainen laatupelaaja on vain usein kalliimpi ja kärki on kapea. SHL ja NLA vievät kerman kakun päältä.
(Siirretty huhuketjusta osuvampaan)Camper - Somppi - Rönni - Rauhala oli tilanne kauden alla. Keskisen yllättävä läpimurto pelasti paljon kuten myös laiturisentterien iso määrä.