Tätä olen itsekin ihmetellyt. Kiteytät ajatukseni melko hyvin.
jos jamppa on kuitenkin tässä vuoden jo pyörinyt, luulisi, että edes kiitoksen osaisi suomeksi sanoa. Kättely on käsittääkseni melko kansainvälinen ele, mutta ruotsinkielisenä, parempana ihmisenä sekin on jäänyt oppimatta. Hymy, vastustajan valkun arvostaminen ja ylipäätään pienikin osoitus siitä, että omaa jonkin kipinän hoitamaansa tehtävää kohtaan olisi kiva nähdä. En olisi uskonut, että näin suomalaiseen, jäyhään mielenlaatuun tottuneena ja dramaattisia eleitä kaihtavana silmiini pistää joku ulkomaalainen henkilö, joka on liian eleetön.
Toisaalta kuitenkaan pelkkä eleettömyys ei ole se ongelma, vaan eleettömyyden läpi huokuva negatiivisuus ja vihamielisyys. Jonkinlainen ylemmyys. Se kohdistuu oudolla tavalla nimenomaan suomalaisuuteen; hänhän jo otsikoidenkin perusteella suosii joukkueessa ulkomaalaisia pelaajia, haukkuu Liigaa, sen pelitapaa, tuomareita ja muutenkin on kun joku saatanan Ylämaan Robin sen ainoan ja oikean tietämyksensä kanssa. Virsi on se, että jos täällä pelattaisiin oikein, vastustaja olisi erilainen, tuomarilinja parempi ja kaikki muutenkin kuten hän haluaisi, Tappara olisi mestari. Niinpä. Jos tädillä olisi munat, hän olisi setä. Olisi todella nautinnollista, jos nyt jäisi pää vetävän käteen.
Ja me suomalaiset. Miten mukavia me sitten ollaankaan. Miettikääpä, että ihan kaikki lehdistötilaisuudet pidetään lähtökohtaisesti englanniksi, kaikki puhuvat tälle ukolle englantia eikä häneen kohdistu minkäänlaisia ingtegraatiovaatimuksia. Olisi kiva nähdä vaikka jonkun Sveitsin liigan lehdistötilaisuus, jossa suomalsisia valmentajia tai pelaajia haastateltaisiin suomeksi. Oikein toivoisin, että täällä olisi välillä joku "it was a nice bison" -Puljujärvi lehdistötilaisuudessa Grönborgin kanssa, jolloin tämä karvanaama joutuisi kerrankin ottamaan vähän muita huomioon.
Pointtina, että ukko on pitkälti mulkku koska hänen annetaan sellainen olla. Jos häntä on huomautettu siitä, että olisi kiva jos kättelisit pelin jälkeen, ei hän ainakaan ole pyynnölle korvaansa lotkauttanut. Moukka.