- Viestejä
- 15 395
Jukurit ei yksinkertaisesti kiinnosta vaikka kuinka pelaisivat hyvää hokia ja valmentajana olisi Olli Jokinen. Suuren yleisön asenteet eivät muutamassa vuodessa muutu tällaisten joukkueiden kanssa. Täällä taisi näistä ollakin aikaisemmin puhetta että TPS vetää vaikka joukkue on aika mitäänsanomaton muutaman kärkiyksilön jälkeen.Kyllähän tuota on viestitty kiitoksena Pirhan työntekijöille (21 000 henkilöä). En usko, että se on maksanut näistä mitään.
Jukurit-peliin on tarjolla useisiin katsomonosiin lippuja, mutta ei ainakaan vielä näytä kiinnostaneen edes maksutta (vieraspääty, vieraskulmat ja yläkatsomot).
Kyllä tämä pitää ottaa jonkinlaisena riskinä myös Ilveksessä huomioon, jos jääkiekko-ottelun (vielä kierroksen kärkiottelun) kiinnostavuus on näin vähäistä. Tai sitten vain ihmisillä ei ole rahaa tai pandemian aiheuttama kotonamökötys on tullut tavaksi.