Timo Koskela - Ilveksen urheilujohtaja

On se Tillu kyllä ihan paska. Hankkii tänne kaiken maailman törökkejä ja varmaan ihan kalliilla hinnalla. Ja mitä iloa on jostakin Jasekista tai Johanssonista. No ainakaan muut ruattalaiset eivät ole vielä ekoissa peleissä esittäneet yhtään mitään.
 
En tiedä miten ymmärrät kannattajien mielenmaisemaa, sillä heille ei merkitse mitään matemaattiset todennäköisyydet ja sitä kautta esiin tuomasi puskuri mahdollisille pettymyksille.

Kannattajat kannattavat tätä seuraa rahoillaan ja katsellessaan sidosryhmien mainoksia ym. he lopulta mutkien kautta rahoittavat kaiken tämän operatiivisen toiminnan, siis kaiken.

Fani helposti ajattelee mustavalkoisesti ja itsekkäästi että mestaruus on asia joka vain voitetaan tai ei voiteta. Mutta eihän se oikeasti noin mene että se on vain kolikonheittoa. Tekeminen on suhteessa muihin ja vaikka mestaruus jäisi saamatta, ei se tarkoita ettei olisi pelattu hyvin tai tehty laadukasta työtä. 15 joukkuetta joutuu sen eteen vaikka olisi pelanneet miten hyvin ja hankkineet kuinka hyviä pelaajia tahansa. Ja se ero voiton ja tappion välillä voi olla joskus aivan äärettömän pieni kuten vaikka Meskasen tuhlattu avopaikka. (Tai Hentusen läpiajo tai Palolan viivästynyt nosto tai Heponiemen väärin puhallettu jäähy jne).

Onko ilman mestaruutta jääminen pettymys? On, ja saa ja pitääkin olla, faneille ja organisaatioille. Onko se epäonnistuminen? No, se taas on hyvin suhteellista koska ei sitä oikein niinkään voi sanoa että liigassa on vuosittain yksi onnistuja ja 15 epäonnistujaa. 15 joukkueelle vuodessa on se yksi päivä jolloin mahdollisuudet mestaruuteen menee lopullisesti. Mutta itse uskon että laadukas urheilujohtaminen tulee siitä että kaikkina muina 364 päivänä vuodessa pelataan tai tehdään muuten töitä sen eteen.

Ymmärrän fanien näkökulmaa mutta tunteellisessa kannattamisessa tahtoo se tulos ohjata enemmän ajattelua ja perspektiivi on yleensä se yksi peli. Siksi tarvitaan näitä tilastoniilojakin ja urheilujohtajia jotka pystyy pitämään päänsä kylmänä niin voiton kuin tappionkin hetkillä. Fania ei lämmitä jos joku tulee selostamaan että näin paljon luotiin maaliodottamaa ja hallitaan corsi-tilastoja, mutta johtajien pitää silloin olla niitä jotka katsoo tätä ja tietää että laadukkaalla tekemisellä tulos tulee perässä. Fani voi ja saa heittäytyä tunteen vietäväksi, tunteen takiahan joukkuetta kannatetaan, mutta sekin on hyvä muistaa että pettymykset myös kuuluu urheiluun eikä niitä pääse kukaan pakoon. Jopa Tapparankin fanit joutui huomaamaan viime vuonna että heidänkin kautensa voi loppua ennen aikojaan tylyyn ylikävelyyn.
 
Taitaa meidän onneksi valtaosin kotiavauksen liput hankittu jo hyvissä ajoin.

Olisikin sellainen utj joka pystyisi itse scouttaan liigaan huippu- ulkkeja.
Toki hyvä että Timo pystyy rahalla ”varastaan” näitä muiden liigaan tuomia Löökeä, Törökkiä, Jasekkia, Kucerikkiä meille.
Onneksi nyt on rahaa millä saa jos ei itse näitä löydä.

Jos meiltä lähtee läpilyönnin tehnyt tai läpilyönnin kynnyksellä oleva pelaaja toiseen liigaseuraan, on se ammattitaidon osoitus ja hauiksen näyttö ko. joukkueen utj:lta ja samalla Tillu on paska, kun ei saa pidettyä pelaajasta kiinni.

Jos Tillu hankkii meille läpilyönnin tehneen tai läpilyönnin kynnyksellä olevan pelaajan toisesta liigaseurasta, on se osoitus Tillun kyvyttömyydestä scoutata itse pelaajia ja samalla Tillu on paska.

Olenko oikeilla jäljillä?
 
Takaisin
Ylös