Eihän nykyiseen kokoonpanoon tarvita kuin pari loukkaantumista ja ollaan täysin rampa ankka. Esim. Haapalan pelikunnosta ei täyttä varmuutta ole eikä Suomikaan liene täydessä kunnossa.
Haastava tilanne on varmasti löytää uusia pelaajia jotka oikeasti vahvistaa joukkuetta. Mutta jos Tappara löytää Davidssonit, HIFK Vesalaisen ja Berglundin ja Kärpät Jakobssonin, niin kertoo se että mahdoton tämä tehtävä ei ole. Koskiranta ei nyt vielä mikään varsinainen hauiksennäyttö ole.
Ei tässä varmaan kukaan Levtchiä odottanutkaan, Tapparan olisi pitänyt sössiä isosti jos olisi liigassa muualle kuin sinne mennyt. Mutta nykyinen kokoonpano, etenkin kun kolme runkopelaajaksi suunniteltua hyökkääjää on poistunut syksystä, on vain liian kevyt lähteä pitkiin ja uuvuttaviin sarjoihin.
Niin kauan kuin muistan kiekkoa seuranneeni, on pelaajamarkkinat olleet siirtorajan kynnyksellä aina "poikkeuksellisen kuivat". Ehkä viime kevät oli poikkeus, mutta ei normitilanteessa liigaseurat tee sopimusta että saat hankkia vain kaksi vahvistusta.