Tänään 20.4. klo 23 alkaen foorumilla suoritetaan huoltokatko, jonka aikana koko foorumi siirretään uudelle palvelimelle ja kaikki oleelliset ohjelmistot päivitetään, mikä toivottavasti vähentää myös viime aikoina nähtyjä ongelmia. Huoltokatkon odotettu kesto on maksimissaan kaksi tuntia, mutta mahdollista on että se on ohi jo aiemmin.
Isokokoinen, nuori, vasta valmistumisvaiheessa oleva juniorisarjoissa tulosta tehnyt taitopelaaja. Kaikki oli valmiina Topiaksen breikkaamiselle Ilveksessä.
Toivon hartaasti että tekee sen sitten jossain muualla.
Kyllä itseäkin ihmetyttää ettei omaa kasvattia jolla vielä vuosi sopimusta jäljellä katsottu enään tarpeelliseksi. Ikää vasta 22v,sanon että tässä tehtiin paha virhe. Topiaksesta tulee vielä tehokas liigapelaaja...ei ymmärrä.
Oisko purku tullut Topiaksen aloitteesta? Harmittava juttu kyllä, olisin nähnyt tarpeen hänellekin ensi kaudelle, kun pelejä tulee olemaan CHL:n takia paljon ellei korona peru sitäkin.
Tämän tason omia talentteja ei tosiaankaan olisi varaa päästää pois. Kuvittelin Haapasen Joona Ikosen tavoin tulevaisuuden runkopelaajana, joiden varaan/ympärille Ilvestä rakennetaan. Parivaljakko Ikonen - Haapanen on vuosia eri juniorisarjoissa toiminut vähän samanlaisena tutkaparina kuin hieman vanhemmat Suomi ja Meskanen. Ikävää, ettei yhteistyö jatku.
Topias sai kyllä näyttöpaikkoja vaikka ja kuinka. Ei vaan vauhti eikä fyysisyys riittänyt ainakaan Ipaan. Toivottavasti vielä nousisi sille tasolle johon taitojen puolesta varaa olisi.
Jep ja sieltä on esimerkiksi Järventie tulossa taustalta kovaa. Ei yllättäisi yhtään, jos jo ensi kaudella ottaa paikan vakikokoonpanosta jollain 12+5 tehoilla.
Tykkäsin myös tästä pelaajasta. Oli hyvä parivaljakko Joonan kanssa 18-19 kaudella. Paljon mieluummin näitä näkisi kun Taavi Vartiaisia, mutta ehkä tilaa ei ollut ainakaan tarpeeksi lopulliseen läpimurtoon eikä sopinut mihinkään nelosketjuun.
TPS on solminut sopimukset Juhani Jasun, Topias Haapasen, Ruben Rafkinin ja Elias Laitamäen kanssa. Lisäksi omat kasvatit Eetu Anttila ja Eetu Liukas solmivat seuran kanssa liigasopimukset.
Veikkaus on, että Ässät olisi ilman koronaa ollut halukas pitämään Topiaksen riveissään. Nyt säästyy usean kuukauden palkkakustannukset ja sopimuksettomia pelaajia on tarjolla pitkälle syksyyn alehintaan.
"Ilvekseen päätyi myös Haapanen, eikä seuravalinnasta tarvinnut Haapasen mukaan kotona juuri keskustella.
- Äiti sanoi, ettei maksa Tapparan kausimaksuja, joten sitten mentiin Ilvekseen. Mutta olinhan minä aina ollut Ilves-fani ja pikkupojasta asti käynyt heidän pelejään katsomassa."
Hyökkääjä Topias Haapanen jatkaa jääkiekkoliigan Turun Palloseurassa myös ensi kaudella, seura tiedotti. TPS käytti maanantaina Haapasen sopimuksessa olleen optiovuoden kauden 2021–2022 osalta.
www.ts.fi
"Hyökkääjä Topias Haapanen jatkaa jääkiekkoliigan Turun Palloseurassa myös ensi kaudella, seura tiedotti. TPS käytti maanantaina Haapasen sopimuksessa olleen optiovuoden kauden 2021–2022 osalta.
22-vuotias Haapanen pelaa ensimmäistä kauttaan TPS-paidassa.
– Tuntuu ihan älyttömän hyvältä jatkaa TPS:ssä. Meillä on käynnistynyt uusi juttu ja projekti, jota on hienoa päästä viemään eteenpäin. Olemme vasta matkan alussa, mutta suunta tulevaisuuteen on oikea, iloitsee Haapanen seuran tiedotteessa."