Sinne meni Aaltonen. Siellä oli jo valmiiksi yksi turisti (jo mainittu Nykopp) kärkikentissä, ja nyt sinne pitää sitten nostaa tuon loukkaantumisen myötä toinenkin. Ikosen ja Haapalan pudotukset käyvät pian kalliiksi.
Vaisua oli, mutta tuskin kannattaa yhden matsin perusteella tehdä kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Barkov on kuitenkin ikäisekseen todella kylmäpäinen ja kypsä pelaaja, jollaisia Suomi-kiekossa ei todellakaan liikaa ole. En yhtään ihmettelisi, vaikka hänellä menisi alkusarja alakanttiin, mutta tosipelien alkaessa hänestä kehkeytyisi ratkaisupelaaja. Vastapainoksi joku Armia saattaa hakata alkusarjassa hurjat tehot, mutta voikin kadota kuvasta tosipeleissä.
Tähän mennessä Barkov on kyllä kaiken hehkutuksen ansainnut. Pelejä on toki tälle kaudelle tullut reippaasti: SM-liigaa, European Trophya, nuorten kinkereitä. Eiköhän se peli siitä ala vielä kulkemaan.
Ihan hyvin voi olla näinkin. Käytin Armiaa vain esimerkkinä sille, etteivät alkusarjan kärkipelaajat välttämättä kannattele joukkuetta enää tosipeleissä.
Toki on aikaista lopullista tuomiota sanoa, mutta vaikuttaisi taas siltä että lähes kaikki Suomen "paremmat" ikäluokat floppaavat kisoissa. Sellaista läpsyttelyä on tuo peli että ei hyvältä näytä. Siinä kun Saku Koivu & kumppanit olivat ylimielisiä ja kurittomia niin nyt peli näyttäisi olevan puolivauhtista neppailua. Ehkä Raipe olisi kuitenkin juuri näihin kisoihin se oikea valmentaja?
Tsekki voitti Suomen 3-1. Nyt sitten saadaan jännittää pääseekö Suomi edes jatkoon alkulohkostaan. Jäljellä on ottelut Sveitsiä ja Ruotsia vastaan eivätkä ne kumpikkaan ole helppoja!
Minusta meillä on tänä vuonna kovempi ja tasaisempi porukka kuin vuosi sitten. Ei tuo valmentajanvaihto ole ainakaan toistaiseksi kyllä peliesityksiä peremmaksi tehnyt.
On kyllä ollut äärettömän sekavaa peliä. Vähän kuin Ilves olisi pelannut, mutta leijonat sen sijaan yrittää välillä organisoituja viivelähtöjä. Suomi on pulassa lähes joukkueen kuin joukkueen kanssa kun peli menee päästä päähän höntyilyksi. Temmon laskiessa Suomen kiekollinen peli pääsee oikeuksiinsa. Puolustus on ollut ajoittain täysin kujalla, ja vastustaja on saanut kummallisia maaleja.
Mistähän syystä kuitenkin asiantuntijat pyysivät joukkueelta lisää suoraviivaisuutta. Tuolla neppailulla ne ei ikinä tule noissa kisoissa menestymään.
Miksi et Battery muuten laittanut vertailuun Tsekkipelejä? Olisiko niin, että sen jälkeen näkyisi, että olemme aika paljon toistaiseksi Ruotsia jäljessä.
Miksi et Battery muuten laittanut vertailuun Tsekkipelejä? Olisiko niin, että sen jälkeen näkyisi, että olemme aika paljon toistaiseksi Ruotsia jäljessä.
Eiköhän se ero nähdä kunnolla vasta huomenna. Suomi kompuroi Tshekki -pelinsä, Ruotsi ei. That´s it!
Suomella on kyllä verrattain nuoret pelaajat mukana ja tämä on näkynyt. Taitoa heiltä kuitenkin löytyy voittaa kuka tahansa ja mennä päätyyn asti, mutta monen asian pitää natsata siinä vaiheessa. Sama on tosin muillakin mailla tuon natsaamisen kanssa.
Huomiselle Suomi saa laittaa kaiken peliin ja painaa kovan suorituksen, sillä 24 kertaa on tullut alle kaksikymppisissä perättäin Ruotsilta nokkaan. Oltiimpa sitä viime kisoissakin pompun päässä voitosta naapurista, vaikka Ruotsi olikin niissä kisoissa maagisella tasolla.
Siitä olen samaa mieltä, että Suomen pitäisi suoraviivaistaa pelaamistaan, mutta vain hyökkäysalueella. Enemmän siis laukauksia ja kiekon toimittamista maalille sen sijaan että tehdään mm. noita pakin "kurkkauksia" joissa pakki lähtee ajaan sisään siniviivalta vaihtaen hyökkääjän kanssa paikkaa.
Artsi sanoi:
Miksi et Battery muuten laittanut vertailuun Tsekkipelejä? Olisiko niin, että sen jälkeen näkyisi, että olemme aika paljon toistaiseksi Ruotsia jäljessä.
Otin nuo esille, koska Latvia ja Sveitsi pelin jälkeen Suomi sai "faneilta" todella paljon paskaa niskaansa kun voitti Latvian vaan 5-1 eikä 10-0. Lisäksi "jonkun Sveitsin kanssa" pelasi vain tasan. Olkoonkin että peli oli kuraa.
Otin nuo esille, koska Latvia ja Sveitsi pelin jälkeen Suomi sai "faneilta" todella paljon paskaa niskaansa kun voitti Latvian vaan 5-1 eikä 10-0. Lisäksi "jonkun Sveitsin kanssa" pelasi vain tasan. Olkoonkin että peli oli kuraa.