• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Xenforo on otettu käyttöön - risut, ruusut ja bugiraportit tänne

Mielenkiinnosta kävin katsomassa missä itellä oli eniten kirjotettuja viestejä, nyt vasta sain tän tiedon mitä tuo numero pallura tarkoittaa.

Jos oikein katsoin niin oli viime vuoden KalPa kutospelin tappio matsi :D :D :D
 
Mielenkiinnosta kävin katsomassa missä itellä oli eniten kirjotettuja viestejä, nyt vasta sain tän tiedon mitä tuo numero pallura tarkoittaa.

Jos oikein katsoin niin oli viime vuoden KalPa kutospelin tappio matsi :D :D :D
Olikohan vuodatusta :D siinä oli tunteiden vuoristorataa
 
Onko muilla takkuillut foorumi aivan saatanasti tämän uuden iPhonen IOS 26 päivityksen myötä? Välillä ihan käyttökelvotonta kamaa.
 
Onko muilla takkuillut foorumi aivan saatanasti tämän uuden iPhonen IOS 26 päivityksen myötä? Välillä ihan käyttökelvotonta kamaa.
On lagittanut ainakin todella paljon.
 
Onko muilla takkuillut foorumi aivan saatanasti tämän uuden iPhonen IOS 26 päivityksen myötä? Välillä ihan käyttökelvotonta kamaa.

En tiedä iOS:sta, mutta palsta on ollut hidas jo useamman päivän ihan kaikilla laitteillani. Jotenkin tuntuu oudolta, että jäseniä on noin 90 kirjautuneena tällä hetkellä, kun taas vieraita ja indeksoivia/tietoa etsiviä hakukoneita on noin 1500.
 
Kaikenlaisia asetuksia on säädetty ja päivityksiä sekä optimointeja tehty. Jos hitailut jatkuvat, niin raportoikaa ihmeessä tänne niin katsotaan sitten lisää.
 
Liittyy varmaan tuohon hidasteluun, yksi oire nimittäin on ollut se, ettei palstalle ole päässyt kirjautumaan. Jossain vaiheessa huomasin, että poistumalla pääsivulta, kirjautuminen onnistuu useammin. Nyt tilanne on parempi.
 
Onko kukaan keksinyt, miksi osa viesteistä tai joskus jopa vain osa viestistä näkyy vaalean harmaana. Tosi hauska lueskella tällaisia.

Screenshot 2026-02-06 at 14.56.51.png
 
Onko kukaan keksinyt, miksi osa viesteistä tai joskus jopa vain osa viestistä näkyy vaalean harmaana.
Uskoisin tämän johtuvan siitä, että kirjoittajalla on käytössä Tumma Näkymä. Tämän voisi oikeastaan poistaa kokonaan valikoimasta.
 
Uskoisin tämän johtuvan siitä, että kirjoittajalla on käytössä Tumma Näkymä. Tämän voisi oikeastaan poistaa kokonaan valikoimasta.
Itsellä näkyy välillä muiden viestit kans tolleen harmaana vaikka itsellä on tumma näkymä. Mutta teidän kahden viestit näkyy ihan normaalisti (oletan että käytät myös vaaleeta jos halusit poistaa tumman). Eli luulen ite että se voi olla vaan joku bugi?
 
Johtunee siitä, että käyttäjä vahingossa asettaa editorista värin tai se tulee jostain copypastesta.

Tää lienee harmaa.
Tää taas tumma.
 
Onko muilla ongelmaa viestien aikaleimojen kanssa? Nyt kun kirjoitan tämän viestin niin se näyttänee kirjoituksen tapahtuneen monta minuuttia aikaisemmin.
Edit. Tässä todiste.
Screenshot_20260301_155858_Firefox.jpg
 
Onko jotain asetusta että jos joku käyttäjä on "älä huomioi", niin näkisi kuitenkin kyseisen käyttäjän avaamat ketjut? Nyt vetää ketjutkin hienosti piiloon samalla.
 
Viesti viestiketjussa 'Puolivälierät 2026!' Puolivälierät 2026!

Otan myös @38 Special viimeisimmän viestin tänne, koska vastasin (käytännössä) täällä:

Miksi? Polku menee nyt: Kannattajatoiminta --> Reissut --> Puolivälierät 2026!

Ihan hyvä huomio. Itse painoin vain kello-napista otsikkoa ja kommentoin keskustelua tajuamatta ketjun aluetta. Poistin sieltä viestini. Olisiko jotenkin mahdollista tuoda ketjun alue ketjun nimen lisäksi jotenkin näkyviin paremmin, ettei tekisi enää tuollaista virhettä? Ei siis pelkästään tässä tapauksessa, vaan yleisemmin itse palstalla? Enkä tarkoita itse ketjun nimeen, vaan jotenkin keskustelupalstan käyttöliittymän kautta?

Kuten nimimerkkikin kertoo, lean-opit ovat lähellä sydäntä, ja niihin perustuen koitankin aina käyttöliittymä- ja prosessikehityksessä pitää mielessä  poka yoke-järjestelmän. Vaikka se onkin alun perin kehitetty teolliseen tuotantoon, on se oikeastaan enemmän vain perus maalaisjärkeä. Järjestelmän pitäisi mahdollisimman hyvin ohjata ihmisiä tekemään oikein - joko virheen estäen tai ainakin antaen kaiken relevantin tiedon helposti saataville päätöstä tehtäessä.

1774535022649.png


1774535044502.png


Tässä tapauksessa minun olisi pitänyt erikseen ymmärtää katsoa keskustelun alue ensiksi kelaten keskustelun ylös:

1774535082880.png


Tai sitten ymmärtää katsoa se pienellä itse tekstinsyötön alta:

1774535143449.png


Vastasin puhelimella, jossa se ei edes tullut näkyviin, ellen kelaa sinne, eikä käyttäjä sitä välttämättä huomaa katsoa.

Jotenkin näin:

1774535275124.png


Olen hieman sitä mieltä, että Xenforoon perustuvissa keskustelupalstoissa keskustelu monesti rönsyilee aivan liikaa ketjujen sisällä. Syyllistyn tähän itsekin. Jos keskustelun haluaisi pitää niille kuuluvissa ketjuissa, vaatisi se moderaattoreilta älyttömästi työtä.

Ja tässäkin keskustelussa näkyy se taka-etu-linkkauksien visualisointi, mitä Xenforossa ei taida ilman erillisplugineja olla mahdollista toteuttaa. Olisi aika helppoa, jos nyt @38 Special :n viestin jälkeen tuolla keskustelussa näkyisi, että olen vienyt keskustelua tänne, jolloin ihmisten voisi olla helpompi jatkaa keskustelua uudessa paikassa ilman, että joku toteaa sitä erikseen.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös