• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Yahoo Fantasy 2025-26

Oikeastaan koko kausi ollut todella keskinkertaista Kädettömillä, mutta niin vaan ajoitettiin kuntohuippu pleijareiden alkuun. Eilen katselin että taklauksissa oltiin tasoissa, ja peli oli 7-7 niin päätin reagoida ja tuoda Hathawayn sisään. Hathaway painoi sitten tuommoisen kevyen 10 taklauksen iltapuhteen :D

Seuraavana sitten vastassa Laine41 joka ei ole hävinnyt peliäkään. Eiköhän tämä viimeistään ole liian kova pala meille Kädettömille...
Haista paska. Ei vaan hieno nosto tuohon loppuun. Muutenkin veitte tuota viikkoa ihan sata nolla meiningillä, mutta hieno viimeistely tuohon vielä päälle. Kattelin kanssa, että ihan normipäivä Hathawaylle viime yönä. Ainahan sitä taotaan tuollalaisia 10 taklauksen pelejä.

Mutta ylipäänsä. 61 tehopinnaa. +23, 174 vetoa maalia kohti ja 83 taklausta. Huhhuh.
 
Semmoinen viikko sitten. Perjantaihin asti johdossa ja hyvä fiilis puntissa. Pari viimeistä kierrosta olikin puristusta ja epätoivoisia liikkeitä.

Matka katkesi pienimmillä mahdollisilla eroilla, kun lopputilanne 8-9 ja ratkaisevia kategorioita olivat laukaukset (2 eroa kaveriin) ja taklaukset (1 eroa).

Jälleen karvaasti pronssipeliä kohti.
 
Vikana iltana nousu voittoon Uros Liveä vastaan. 9-6 loppunumerot.

Edelleen todella tuskaista tehojen suhteen, mutta nyt maalivahdit pelasti kierroksen parilla nollapelillä.
Kuvaavaa, että Toppahousuilla syöttöjä oli yhtä paljon kun vastustajalla oli maaleja :D

Kauden viimeiseen otatukseen tulee näemmä Sohon Suharit vastaan taistelemaan 5. sijasta.
 
Semmoinen viikko sitten. Perjantaihin asti johdossa ja hyvä fiilis puntissa. Pari viimeistä kierrosta olikin puristusta ja epätoivoisia liikkeitä.

Matka katkesi pienimmillä mahdollisilla eroilla, kun lopputilanne 8-9 ja ratkaisevia kategorioita olivat laukaukset (2 eroa kaveriin) ja taklaukset (1 eroa).

Jälleen karvaasti pronssipeliä kohti.
Olin aivan varma, että päräytät viimeisenä päivänä ohi. Tiukallehan tuo meni. Tehopisteet yms. selkeästi sulle, mutta veskarit ja ”puolustus” kategorioita sain pidettyä riittävästi. Sehän on sitten finaaliviikko edessä! Hell Yeah!!
 
Consolation Semifinalissa (mikä helvetti se nyt sitten onkaan) voitto Les Habitants De Halisesta niukasti 8-7. Homma on karannut jo vähän häröilyksi välieristä putoamisen jälkeen. Pistin silloin viimeisillä hetkillä Adin Hillin pois kun hain jotain epätoivoista viime hetken nousua. Sen jälkeen on mennyt muitakin veskareita kiertoon ja viime viikolla jäljelle jäänyt osasto ei saanut rantapalloakaan kiinni.

8 starttia, GAA 5,49. Hienosti. Toisaalta sitten taas tehot löytyi viikon liian myöhään. Tauluun 60 tehopinnaa. Malkin 3+4, Marner 3+3, loistava loppukauden sainaus Chinakov 3+4, herännyt Wilson 4+2 jne.

Vielä pelit jatkuu viikon verran. Nyt pelataan viidennestä sijasta Toppahousuja vastaan.
 
Tässä kun veistä haavassa kääntelee ja haluaa vielä suolaa valaa haavoihin illan ottelun lisäksi, niin tarkistin piruuttaan, että miltä näytti statsit kahden muun pelaajan osalta, joita mietin viime hetken lisäykseksi.

Viimeiselle kierrokselle pohdin Kelly, Bolduc ja Brown välillä. Ensimmäiseen päädyin ja kaksi jälkimmäistä tietenkin keräsivät molemmat kolme taklausta, eli voittavan määrän. Ivallista touhua.
 
Joko saa tuulettaa!!?!!
Isoja numeroita tiukempi finaali. Sai jännittää viimeiseen aamuun saakka, vaikka näennäisesti peli olikin hallussa. Finaaliviikon alkuun kova statement-tiistai 7+12=19, 3GS 3W 2.25GAA, jonka jälkeen pideltiin naruja käsissä ja seurailtiin kehitystä.

Viikon kovat nimet ehdottomasti Utahin pojat Schmaltz 5+1 ja Guenther 2+4, Ehlers 2+4, B.Tkachuk 0+5 (vaikka lepäsi 2 peliä), Zegras 3+2, sekä Sherwood 34 HITS (sis. 12 taklauksen ottelun).

Oettinger 4GS 4W 2,41GAA, ja tuhkasta Peenix linnun lailla noussut Carter Hart 4GS 4W 1,50GAA

Tammi-helmikuun vaihteessa oli usko koetuksella kun tipahdin 5. sijalle Sohon, Toppahousujen ja Uros liven hurjastellessa ohi. Onneksi rivit saatiin järjestykseen joukkueen Alppi-seminaarissa ja lopputulemahan on paras mahdollinen.

Kiitokset kaikille vastustajille ja Soholle järjestelyistä. Hieno ja jännittävä, yllätyksellinenkin kausi!

Täytyy vielä jossain kohtaa yrittää pientä draft-analyysiä katsella näin jälkiviisaana.
 
Tähän alkuun heti kiitos Soholle ja kanssapelureille tästä kaudesta! Sekä myös onnittelut mestaruudesta BXL Kiekkoliskot! Nyt saa tuulettaa.

5. sija lopulta tuli kuin tulikin viimeisen yön onnistumisilla.
Perässä oltiin aikalailla koko kierros ennen viimeistä yötä.
Wedgewood nollat tauluun ja tuolla saatiin nollapeli-kategoria tasoitettua ja McDavid painoi 0+4 mikä auttoi saamaan syöttö- ja pistekategoriat meidän eduksi.

Voisin kans jossain vaiheessa käydä draftia omalta osalta läpi ja katsoa minkälaisia onnistumisia/epäonnistumisia siellä tuli.
 
Kiitos ukot kaudesta! Suhareiden kausi päättyi viimeisen yön sulamiseen vitossija-pelissä. Tuloksena siis kutospaikka. Ei sitä mitä lähdettiin hakemaan, mutta mukava kausi silti. Joukkue oli tärkeimmillä hetkillä aika sukka, vaikka runkosarja vielä meni kuten Lämsän joukkueilla aina.

Onnittelut Mestareille - BXL Kiekkoliskot!
 
Takaisin
Ylös