NHL

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja wunderveba
  • Alkaa Alkaa
Ihan viihdyttävä spektaakkeli oli ja Lainekin hävisi. Ehkä ollaan Columbuksen kelkassa huomenna jos Korpisalo pelaa. Parempi voitti kuten Jyväskylässäkin.
 
No onhan se vähän koohotusta. Viihdyttävällä tavalla.
Joo. Ymmärrän kyllä Petterin ajatuksen tuossa takana että onhan tämä runkosarja varmasti suurimmaksi osaksi sitä sun tätä ja taitavat pelaajat pellailee. Playoffseissa sitten pelataan ihan 100%. 82 peliä on aika hemmetin pitkä pätkä.
 
Melkone masokisti pitää olla et viittii tän analyysejä edes vilkaista kun jopa Viskarin Arttukin tietää enemmän jääkiekosta :D
Samaa mieltä, mutta tässä on pointtia. Paikanpäällä nähnyt tarkalleen 44 ottelua, joista 6 on playoff otteluita ollut. Ero on valtava.

Tänään oli totuttuun tapaan kaksijakoinen ottelu. Columbus teki kaikkensa, Colorado ei. Materiaali erot valtavia kärjen ja hännän välillä.
 
Ihan hauska kokemus. Ja kyllä, pienempi kaukalo käyttöön liigaankin, alkaa tapahtua ja se kiinnostaa. Tappiolla oleva joukkue pystyy puristamaan paljon helpommin kiriä päälle, kun vastustaja ei pystykään jäädyttämään niin helposti peliä.

Sihvoset voi vaikka perustaa jonkun oman pelikirjaliigan. Varmaan paljon kiekkotähtiä lähtisi tähän...

Mackinnonin preesenssi on kyllä omaa luokkaa, upea liike miehellä ja pelintekijä
 
Juuh. Petteri kertoo että väljähtänyttä on

Olisi minusta ihan hyvä asia jos Liigassakin olisi vähemmän otteluita mutta toi Änärin 82 on aivan täys typeryyttä.
Joo pelaajat ovat lahjakkaampia änärissä ja niin edelleen mutta on tosta vaikea katsojana innostua jos pelaajat ei yritä edes lähelle parasta peliä
 
Viimeksi muokattu:
Eikös NHL:ssä ole tuplasti enemmän joukkueita ja sen myötä kaikilla niistä enemmän kohdattavia tarpeeksi monta kertaa. Tää vaikuttais pelien määrään?
 
Eikös NHL:ssä ole tuplasti enemmän joukkueita ja sen myötä kaikilla niistä enemmän kohdattavia tarpeeksi monta kertaa. Tää vaikuttais pelien määrään?
Kohtaamisten määrään vaikuttaa missä divarissa pelaa. Oman konferenssin joukkueita vastaan pelataan 3 peliä, osaa oman divisioonan joukkueita vastaan 4 peliä ja toisen konferenssin joukkueita vastaan kerran kotona ja vieraissa. Liigassa on itse asiassa enemmän keskinäisiä pelejä, kun esim. meillä tulee 6 peliä Sportia ja Tapparaa vastaan.

Pelitahti on sitten asia erikseen.
 
Colorado ekasta paikasta 1-0. Lehkonen maalintekijänä. Korpisalolla ei mitään palaa tuohon maaliin. Missä Columbuksen pelaajat seikkaili?
 
Pääsikö Ilveksen junnut seremonioihin eilen mukaan? Tänään pelkkiä porkkanapöksyjä
 
Takaisin
Ylös