Hienosti ollaan pystytty taulukossa hyvissä asemissa vaikka peli on mennyt nyt jo pidemmän aikaa huonompaan suuntaan. Tai ainakaan emme ole pystyneet vastaamaan siihen kehitykseen mitä vastustajat ovat tehneet. Viime kauden tavoin Ilveksen heikkoudet on tunnistettu ja niihin on isketty. Emme ole pystyneet vastaamaan kamppailupelaamisessa edes selvästi heikommille jengeille. Tappara Seppälöineen edustaa pudotuspelikiekon ruumiillistumaa ja tästä kelkasta olemme jääneet viimeisellä pätkällä.
Ei tarvitse liikaa hysterisoida, mutta kyllä tosiasiat on hyvä tunnustaa ja tunnistaa. Emme ole voittaneet viimeiseen kymmeneen peliin kuin Jukurit, Kookoon ja Pelikaanit. Valitettavasti en usko näiden joukkueiden etenevän kirkkaimpiin peleihin. Kaikilta ns. kovilta olemme ottaneet pataan tällä jaksolla (Tappara, Lukko, TPS) ja nyt jopa Ässät ja kuntopuntorin heikoin HIFK voitti Ilveksen pitkälti kamppailupelaamisen ansioista.
Tämä tekeminen näyttää valitettavan tutulta ja uhkaa jäädä taas runkosarjasuoritukseksi ilman realistista pudotuspelimenestystä. Ei tarvitse olla ruudinkeksijä, jos ennustaa, että Tepsit , Hifkit jne iskevät kiinni Ilveksen heikkouteen ja pommittavat Mäntykivet ja Lancasterit tärisemään keskiympyrään.