Miksi sinulla on sitten Ukrainan lippu allekirjoituksena?Aivan oikein toimittu. Ei politiikkaa pidä sekoittaa urheiluun. Onhan tällä foorumillakin poliittinen kirjoittelu ankarasti kielletty. Ellei olisi, toimittaisin nähtäville äänestysohjeen eduskuntavaaleja varten. Mutta nyt jää sitten valitettavasti selvittämättä, olisiko Pennasesta ollut mestariluokan Ilves -valmentajaksi. Hiitelän seuraajaksi.
No onhan tuo nyt ihan eri asia kun joku puoluepolitiikka. Huhhuh...Miksi sinulla on sitten Ukrainan lippu allekirjoituksena?
Politiikkaa kuin politiikkaa. En näe siinä mitään eroa. Mulle se on sinänsä ihan ”jees” mutta kornia veistellä politiikan pitämisestä urheilun ulkopuolella jos allekirjoituksena on vieraan valtion lippu.No onhan tuo nyt ihan eri asia kun joku puoluepolitiikka. Huhhuh...
Mitä tekemistä törkeän hyökkäyssodan uhriksi joutuneen valtion lipulla on politiikan kanssa? Ymmärrätkö edes mitä termi politiikka tarkoittaa?Politiikkaa kuin politiikkaa. En näe siinä mitään eroa. Mulle se on sinänsä ihan ”jees” mutta kornia veistellä politiikan pitämisestä urheilun ulkopuolella jos allekirjoituksena on vieraan valtion lippu.
Et vissiin katsellut koko peliä tai sitten oli vaan ennakkoon päätetty sordiino päällä. Pendo kävi pitkän neuvottelun tuomariston kanssa ainakin Konnan ja Supin tilanteiden jälkeen.Kaksipiippuinen haastattelu.
Tulee mieleen Peltosen haastattelu, joka varmasti valoi joukkueeseen uskoa. Toi esille Ilveksen arvot ja ylpeyden ja rehtiyden. Kuulosti siltä että taistelumieltä löytyy jatkossa ja lujaa!
Toisaalta taas pleijareissa ei jaeta tsemppari- tai fairplaypalkintoja. Vain voitot lasketaan.
Puhui, että pelin jälkeen ei enään puhista, mutta nyt nimen omaan valitti tuomarilinjasta vain ja ainoastaan pelin jälkeen. Itse pelin aikana en nähnyt kertaakaan Pendoa huitomassa tuomareita luokseen tms? Vai?
Pelin aikana hävisi tuomarilinja-taistelun joka suosi vain ja ainoastaan Pelsuja.
Ilveksen ei tarvitse olla hyvä häviäjä, pelkästään voittaja. Vaikka sitten huono voittaja, mutta tässä kohtaa kautta vain voitot merkitsevät. Ja vain voittajat muistetaan. Jokainen peli on iso, enään ei ole varaa hävitä huonommalle.
Tämän päivän suoritus valmennuksen osalta huono. Ei saatu käännettyä lamaantumista kuin vain asteelle, melkein. Oppi mukaan.
Mitä varten sä sitten kirjottelit tänne?Tää on kiva foorumi mut harvoin tänne kirjottelen ja taas selvis miksi.
Politiikkaa se suurvaltapolitiikkakin on. Sitä tarkoitin. Voit saman tien mennä jeesustelemaan miljoonan irakilaisen siviilin kuoleman yleisesti hyväksytyn kivan TV-sodan tiimellyksessä jonnekin missä päivä ei paista. Ei tästä sen enempää.Mitä tekemistä törkeän hyökkäyssodan uhriksi joutuneen valtion lipulla on politiikan kanssa? Ymmärrätkö edes mitä termi politiikka tarkoittaa?
Ole parempi paras 7 sarjassa. Voitot 1-1. Mitään ei ole menetetty vielä. ” selvästi heikompi” sattuu olemaan top4 joukkue. Ei tässä vaiheessa enää huonoja joukkueita ole.Eipä ole noilla vaikuttamisillaan mielestäni tuomarilinjaan ainakaan Ilvekselle suotuisammaksi saanut. Koittaisi nyt vaikuttaa noihin pelaajiin, että saadaan tuon selvästi etukäteen heikompi vastus tuosta kaadettua.
Oikein taitava puheenvuoro, jolla takuulla on vaikutusta tuomaritoimintaakin. Tampereella ei enää voi syöksyillä Pelikaanitkaan...Pennanen esitti sitten pitkän puheenvuoron , jossa hän ylisti oman joukkueensa arvomaailmaa ja kertoi, mitä se pitää sisällään.
– Olen kyllä myös meidän joukkueen arvomaailman takana. Sitä osaan myös arvostaa, miten ne pelaavat tuolla ja kamppailevat loppuun saakka. Haluavat pysyä pystyssä loppuun saakka ja ottavat taklauksia vastaan puhtaasti. Uskon, että voimme kaikki Ilves-ihmiset elää niiden arvojen kanssa. Joskus se voi maksaa sen, että pääsee pelaamaan vain pari kertaa ylivoimaa, mutta silti noiden arvojen ja tuon tavan kanssa pystyy aina elämään ja menemään hyvin nukkumaan.
Huvittavaa lukea muuten Jatkiksen Ilves-Pelicans ketjua kuinka lahilaiset pitää tätä jotenkin paniikinomaisena, epätoivoisena ymsPennanen esitti sitten pitkän puheenvuoron , jossa hän ylisti oman joukkueensa arvomaailmaa ja kertoi, mitä se pitää sisällään.
– Olen kyllä myös meidän joukkueen arvomaailman takana. Sitä osaan myös arvostaa, miten ne pelaavat tuolla ja kamppailevat loppuun saakka. Haluavat pysyä pystyssä loppuun saakka ja ottavat taklauksia vastaan puhtaasti. Uskon, että voimme kaikki Ilves-ihmiset elää niiden arvojen kanssa. Joskus se voi maksaa sen, että pääsee pelaamaan vain pari kertaa ylivoimaa, mutta silti noiden arvojen ja tuon tavan kanssa pystyy aina elämään ja menemään hyvin nukkumaan.
Mitäköhän kommentoivat, kun Ilves vie 3 seuraavaa..No se klassinen yleensä, tasainen sarja, jossa kiekot pomppivat Ipalle. Niin ja tietty media, liiga, suomen hallitus ja naapurin Seppo halusivat Mansefinaalin, joten tuomarit hoisivat loputHuvittavaa lukea muuten Jatkiksen Ilves-Pelicans ketjua kuinka lahilaiset pitää tätä jotenkin paniikinomaisena, epätoivoisena yms![]()