Kyllä nuo kokonaisvaltaiset tilastot versus alivoima on summattuna pahasti pakkasella.Heikkoa on 5v5 peli kyllä, sitä tukee tilastotkin.
Kolikon kääntöpuoli on sitten juuri tuo alivoima, jossa oikeasti on hyvä. Vaikea tilastojen valossa yhtä parasta av-miestä on pois heittää kokoonpanosta.
Haluun sitä mitä oot vetäny. No ehkä vähän parantunut mut vieläkin pitkä pitkä työ sen edessä.Omaan silmääni Kallen vauhti on parantunut, olisiko Näppilän kanssa projekti menossa?
Löytyykö oikeasti? Kuka tämä yhtä pätevä korvaaja olisi?Kyllä nuo kokonaisvaltaiset tilastot versus alivoima on summattuna pahasti pakkasella.
En kovin yllättynyt ole jos kokoonpanosta löytyisi väiskin av ruutuun yhtä pätevä korvaaja.
Pidän että tämän peluuttaminen on pakonsanelemaa, sopimusteknisten asioiden tai loukkien aiheuttamaa.
Ihan vertailuna omaan junnuun;
Kos 18v, tehotilasto, kamppailut, corsi.
Valovuoden väiskiä edellä, ja pelaa meillä ensikaudellakin.
Tähän liittyen välillä näyttää että ei tahdo oikein pysyä pystyssä, tasapaino lähtee pienestä vastustajan tuuppaisusta ja sitä kautta myös kiekko. On myös vähän kuin kasvupyrähdyksen saanut nuori, joka ei oikein hahmota kehon uusia mittasuhteita ja ulottuvuuksia. Tarvii kyllä lisää sitä voimaa jos meinaa voimahyökkääjänä jatkossa profiloitua, kyllä siihen edellytykset lienee edelleen olemassa.Väisänenhän on hitautensa lisäksi ihan todella heikko kiekonsuojaaja. Ei paina mailaa tarpeeksi kovaa jäähän, vaan kiekkoa viedään kuin karkkia jatkuvasti joka suunnasta. Tämän vuoksi hyökkäyspelissä onnistuminen on todella vaikeaa.
Katson melkoisena uhrauksena väiskin 5vs5 pelaamisen tilastoihin nojaten sillä verukkeella ettei alivoimaan löydy kohtuullista korviketta.Löytyykö oikeasti? Kuka tämä yhtä pätevä korvaaja olisi?
Tässä on ihan validi pointti. Vaikka olisi kuinka av-spesialisti (tai joku muu pelaaja olisi jonkun muun erikoistilanteen erikoismies), niin silti ko. kaveri pelaa jatkuvasti myös niitä 5 vs 5 -vaihtoja ketjunsa mukana. Ei sitä spesialistia pidetä kylmänä penkillä ja oteta sitten kehiin kun se erikoistilanne sattuu tulemaan.Katson melkoisena uhrauksena väiskin 5vs5 pelaamisen tilastoihin nojaten jos ei alivoimaan löydy kohtuullista korviketta.
Esimerkiksi juuri vasta liittyi o’leary joukkueeseen ja eikös ole pelannut alivoimaa?
Samoin nättinen, borg, mänty, supi, björkqvist , klingberg ? ovat pelanneet alivoimaa.
Pitäisi riittää.
Väiski pelannut hyvin tuota roolia ja mielestäni edellä mainitutkin.
Ei ole korvaamaton siinä roolissa.
Ei voi olla syy vakipaikkaan.
Samaa mieltä. Ilves ei tule kaatumaan siihen, jos Väisänen korvataan av-koostumuksessa toisella hyökkääjällä. Tuskin varsinaisesti kaatuu myöskään siihen, jos mies hiihtelee ketjussa kevääseen saakka, mutta kyllä kyseinen ketju antaa tasoitusta turhan paljon. Syyt onkin jo edellä tullut useaan otteeseen esiin.Katson melkoisena uhrauksena väiskin 5vs5 pelaamisen tilastoihin nojaten sillä verukkeella ettei alivoimaan löydy kohtuullista korviketta.
Esimerkiksi juuri vasta liittyi o’leary joukkueeseen ja eikös ole pelannut alivoimaa?
Samoin nättinen, borg, mänty, supi, björkqvist , klingberg ? ovat pelanneet alivoimaa.
Pitäisi riittää.
Väiski pelannut hyvin tuota roolia ja mielestäni edellä mainitutkin.
Ei ole korvaamaton siinä roolissa.
Ei voi olla syy vakipaikkaan.
Niinpä, kaikki muistaa varmasti miten Kos pelasi esim. ylivoimaa.Kuka se 5v5-korvaaja sitten olisi? Kos ja Laurell ainakin olleet ihan pihalla viime mahdollisuuksissaan ja Laurell taitaa olla loukkaantuneenakin taas.
Tuossa oli käsittääkseni taustalla ajatuksena se, että Väisäsen pitäisi olla seuraavana liipaisimella kokoonpanon ulkopuolelle, kun saadaan Rati/Svej tai molemmat takaisin kehiin.Kuka se 5v5-korvaaja sitten olisi? Kos ja Laurell ainakin olleet ihan pihalla viime mahdollisuuksissaan ja Laurell taitaa olla loukkaantuneenakin taas.
Mihin tällainen näkemys perustuu? Nykyinen ykkösketju on kuitenkin joukkueen corsikärki ja Väisänen viimeisenä.Väisänen pitäisi nostaa ykköseen. Saisi tasakentällisin ketju paremmin painetta vastustajan päätyyn.
Suomi svedujen laidalle.
Miten tämä liittyy 5v5 peliin?Niinpä, kaikki muistaa varmasti miten Kos pelasi esim. ylivoimaa.
Onhan tuokin varmaan totta ja yksi tapa lähestyä asiaa.En oikein tiedä mitä väki odottaa. 21 vuotias pelaaja harppaa yhtäkkiä Ilvekseen tullessaan +20 tehopistettä eteenpäin? Kyse nuoresta kehittyvästä pelaajasta jonka edelliskauden Liigatehot olleet luokkaa 14 pistettä. Projektoidusti nyt menossa kohti 11 pisteen kautta. Tuon 10-15 pistettä voi ehkä realistisesti odottaa. Lisäksi valmennus kehuu että pelaa hyvää alivoimaa. Onko kyseinen pelaaja oikeasti niin huono kuin moni antaa ymmärtää, vai puuttuuko monilta realismi tulkinnoissaan?
..eikä pelkästään varaus, vaan ihkaoikea NHL-sopimus.Todella vaikea on kyllä ymmärtää, mistä nhl-varaus tullut. Ehkä se oli eri mies sit joskus aikaisemmin.