Stefan
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 687
Itseäni askarruttaa miten niitä maaleja sitten tehdään helpommin kuin mahdollisimman dominoivalla hyökkäyspään grindillä? Mikä on se konsepti jolla saadaan eniten maaleja, jos se ei ole mahdollisimman työteliäs ja mahdollisimman paljon maalipaikkoja luova hyökkäyspään grindi? Itse kun en ymmärrä mitä oivalluksia voi olla sellaisen takana että yhden maalinodottama on parempi kuin neljän maalin odottama?Edelleen, ei tilastoilla ole merkitystä, jos se kiekko ei löydy maalista.
Moni tilasto on välillä olettamien suhteen ilvestä vastaan ja silti maaleja paukutetaan.
On aika erikoista, että yritetään mennä tilastojen taakse, kun kuitenkin maalit aina ratkaisee. Toki tilastoista nähdään suuntaa, mutta loppu peleissä niillä ei koskaan voiteta tai hävitä….
Itselläni on täysin tyhjä pää sen suhteen että mitä jää jäljelle jos tilastoilla ei ole mitään merkitystä sen suhteen että ottelun lopputulos kääntyy todennäköisimmin tilastoja dominoineen joukkueen eduksi. Ajatellaan että hävitään tilastollisesti:
Kaksinkamppailut: 30% - 70%
Aloitukset: 30% - 70%
Laukaukset: 30 - 60
Maaliodottama: 1 - 4
Oletetaan että väittämäsi mukaan tilastoilla ei ole mitään merkitystä ja tuollaisetkin matsit voitetaan kaikesta huolimatta JOSKUS, muttei kovin usein. Niin voidaanko lähteä hyvillä mielin kurkistamaan mikä on ottelun lopputulos? Ja mikä vielä olennaisinta, jos nuo samat lukemat toistuu lähellekään vastaavina jokaisessa pudotuspelisarjan ottelussa, ollaanko 50-50 asetelmassa jatkoon menon suhteen? Itse väittäisin että noilla asetelmilla on kohtalainen mahdollisuus että vastustaja voittaa yksittäisen ottelun (varmaankin jotain 20-30% pintaan), mutta mahdotonta että voittaa kokonaista ottelusarjaa.
EDIT Joukkue, jonka voittotodennäköisyys per ottelu on vain 25 %, nappaa paras seitsemästä -ottelusarjan voiton alle 6 %:n todennäköisyydellä. En todellakaan haluaisi olla siinä veneessä.
Viimeksi muokattu: