• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo yhdeksättä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Ilves Playoffeissa kaudella 2024-2025

Nuhapumppu

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
663
Tasaisuus on tästä sarjasta kaukana. Vaikka ovat maalin pelejä niin todellisuudessa pelit olisi voinut mennä tennislukemin. Tästä ei yksinkertaisesti voida enää nousta. Niin iso ero on joukkueiden tekemisessä. Nämä Ilveksen hidasjalkaiset pelaajat eivät yksinkertaisesti pysy Kalpan perässä ja samalla ei löydy vastaavaa fyysistä panosta mitä Ässiltä löytyi. Ehkä on parempi jättää viimeiset pelit katsomatta. Launchia sitten tulille kun tullee. Harmi, kun kuitenkin pieni toivon kipinä elää, vaikka mitään, EI MITÄÄN, asiaa tällä pelillä ole taistella voitosta.
 

yellowgreen

Luottopelaaja
Viestejä
4 333
Huomenna Tampereella yhteinen lounas ja palaveri.

Taitoa ja kykyä on. Nyt on pää jumissa. Vielä on ohut mahdollisuus, mutta niin ohut, että se vaatii älyttömän henkisen nousun.
 

Vovlo

Tähtipelaaja
Ylläpidon jäsen
Viestejä
12 581
Ensi peliin pitäisi tuosta pelokkuudesta päästä eroon. Sarja on 2-0, mitään pelättävää tuolla ei pitäisi kenelläkään enää olla. Paskemmin ei voi vetää. Urku auki vaan ja jos häviö tulee, niin sitten tulee.

Mutta taas kerran sitä itsekin luuli että tämä vuosi olisi jotenkin erilainen. Tämä ei vain riitä KalPaa vastaan. Nyt joukkue voisi muutaman hetken miettiä miksi tämä peli näyttää tällaiselta. Muuten tätä kautta on enää muutama hassu peli jäljellä. Kovan täyskäännöksen tämä sarja vaatii, joukkue on ollut pitkin kautta sitkeä mutta nyt on se pahin paikka. Katsellaan mitä tapahtuu.
 

Riksu

Tähtipelaaja
Ylläpidon jäsen
Viestejä
16 608
Ihan viime kevään toisinto. Sillä erotuksella että nyt ei voida mennä edes tehottumuuden tai ylivoiman taakse - ollaan aivan paskoja.

Ollaan aivan takapuoli pystyllä omilla valinnoilla. Niin yksilöiden kun pelillisillä.

Valmennuksen sädekehä murenee aivan täysin näillä pelillisellä edesottamuksilla. Ei muuteta sapluuna, joka ei toimi eikä iske yhtään vastustajaan. Ei ole trappia, ei painetta ei mitään. Jokainen kiekko riistetään omille omassa päässä ja sen jälkeen ollaankin paineen alla aivan kurat housussa. Ihan tavallisia kuolevaisia löytyy meidän penkin takaa jos ei löydy keinoja tai mukatumiskykyä vastustajan peliin.

Vituttaa aivan suunnattomasti tämä prosenttilätkä jossa aseet oikein luovutetaan vastustajalle. Milloin voitaisiin olla itse se osapuoli joka määrää sitä tahtia ja antaa pelille tason. Runkosarjasta viimeksi näin ehkä Tappara/Lukko -kotipeleissä missä tämä joukkue näytti kykynevyyden siihen.

Ja yksilöt… kokeneet ja tietyllä tasolla joukkueen johtavat pelaajat Nättinen, Klingberg, Borg aivan unten mailla. Ei kaikki mene pelillisten ongelmien piikkiin vaan yksilöiden älyttömiin töppäyksiin, kiekkovirheisiin ja peli-ilmeen löysyyteen.

Kyllä tämä haisee niin pahasti. Seuraavan pelin voitolla tottakai sarjan yksittäisen hetken kannalta iso merkitys mutta jos pelin kokonaiskuva säilyyn samanlaisena ei sillä ole mitään merkitystä voitto/tappio, kun pitkässä juoksussa KalPa kyllä rupeaa painaa limppua uuniin XG:n edestä ja paahtaa kyllä takalistoon jos ei saada siihen omaan toimintaan monella sektorilla muutosta.

Hienosti murenee se sädekehä ja edesottamukset mitä yksittäiset pelaajat ja joukkue kokonaisuutena pitkän runkosarjan aikana kasvatti jos lopputulemana on taas tämä haiseva liejunpaska.
 

Paatelainen

Luottopelaaja
Viestejä
3 350
Tillun täksi kaudeksi haalima sentterikalusto oli kauden tärkeimmissä sulaa timanttia. Lieriö, Nättinen ja Borg, mikä voikaan mennä pieleen.

Kyllähän nämä ja viime vuoden pudotuspelit ovat osoittaneet ettei Tillu osaa koota pudotuspelijoukkuetta. Nämä uudensukupolven Kalpat ja Saipat vie nauraen karkit näiltä Old School-joukkueilta.

Kupla puhkesi jo runkosarjan päätöspelissä. Vittu mitä paskaa. Joukkue odotti koko pelin maailman loppua. Kaikki tuurit on jo käytetty, kaikista paikoista tehty maalit ja ei riitä mihinkään.
 

Rst83

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
598
Pettyä saa tähän joukkueeseen aina, mutta tapa taas yllättää.

Ai että, jos vielä vähän pelokkaammin voisi pelata, niin eihän nuo tulisi edes kentälle.

Harmi, että Ilves pääsi välieriin, tämä joukkue ei näitä pelejä olisi ansainnut.
Tämä sama oli jo nähtävissä jopa mouhoja vastaan nyt vain todella paljon paremmin pelaava joukkue vastassa.

Ilveksen peli saadaan sekaisin tuolla kovalla karvauksella, mutta se on aivan käsittämätöntä miksei siihen ilves osaa reagoida mitenkään...
 

Gmoo

Luottopelaaja
Viestejä
3 202
Tillun täksi kaudeksi haalima sentterikalusto oli kauden tärkeimmissä sulaa timanttia. Lieriö, Nättinen ja Borg, mikä voikaan mennä pieleen.

Kyllähän nämä ja viime vuoden pudotuspelit ovat osoittaneet ettei Tillu osaa koota pudotuspelijoukkuetta. Nämä uudensukupolven Kalpat ja Saipat vie nauraen karkit näiltä Old School-joukkueilta.

Kupla puhkesi jo runkosarjan päätöspelissä. Vittu mitä paskaa. Joukkue odotti koko pelin maailman loppua. Kaikki tuurit on jo käytetty, kaikista paikoista tehty maalit ja ei riitä mihinkään.
Näinhän se jälleen kerran meni, että joukkue on väärin kasattu. Kritiikille naureskeltiin ennen siirtorajaa ja sen jälkeen, mutta vähemmän yllättäen nämä miehen puolustajat ovat kadonneet kuin pieru saharaan.

Ja modet eivät uskalla edes avata miehen omaa ketjua.
 

Klingis-kaani

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
104
Kyllä ihmettelin, kun Kalpaa pidettiin ennakoissa hienoisena altavastaajana tähän sarjaan. Läpi kauden oli nähtävissä, että Karjalainen peluuttaa pitkälti samanlaista kiekkoa mitä viime kaudella, mikä puolestaan on ollut myrkkyä meille. Olen kuitenkin yrittänyt - ja yritän edelleen - jaksaa uskoa Hölöön ja joukkueeseen, mutta onhan tässä realisti oltava.

Silti ihmettelen myös sitä, mistä tällainen tasonlasku tuli Tappara-sarjaan verrattuna. Kaikki aivan jäässä, ei minkäänlaista taisteluhalua. Aloin jopa miettiä, että onko siellä kulisseissa jollain jotain esim. terveyshuolia, mitkä saa koko joukkueen lamaantumaan. Olisin ihan tyytyväinen jos olisi oikeasti jatkettu sitä samaa pelaamista mitä silloin ("mitään ei muuteta"), mutta vaikka mitään ei olisi tarkoituksella muutettu niin paljon on muuttunut.

Kumma juttu, mutta Raipalle häviäminen ei olisi edes vituttanut näin paljoa. Mutta että Kalpalle - voi perkele.
 

Ikurin Vire

Heikot sortuu, vahvat porskuttaa.
Viestejä
26 514
Tais olla Ilveksen mestaruus kun laittoivat naapurin lomille. Nyt on mahat täynnä ja hyvämieli.
 

Soho

Tähtipelaaja
Viestejä
22 537
Huomenna Tampereella yhteinen lounas ja palaveri.

Taitoa ja kykyä on. Nyt on pää jumissa. Vielä on ohut mahdollisuus, mutta niin ohut, että se vaatii älyttömän henkisen nousun.
Henkisesti, mutta myös fyysisesti ihan jumissa koko jengi. Käsittämätöntä, että näin voi tapahtua tuollaisen puolivälieräsarjan jälkeen. Saatiin vastaan joukkue, joka pelasi edellistä sarjaa keskiviikkoon asti. Ite valmistauduttiin yli viikko. Ja silti tultiin viikonlopun peleihin valmistautumatta, paskalla terävyydellä ja pelokkaasti. Olisivat nyt edes katsoneet nauhalta sen, että miten hyvin Ässät sai keskialueen korkealla trapilla Kalpan tylsytettyä. Me vaan juostiin perässä.

Ihmettelen suuresti, että miten on viikko vietetty. Ihan vitun vihkoon vedettiin koko homma. Ei oltu valmiita Kalpan kiekkoon ja ennen kaikkea koko jengin olemus oli löysä ja pelokas.

Miten tämä on mahdollista. Pää tässä leviää.
 

masa_90

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
514
Vituttaa aivan älyttömästi. Ja surullista on, että tämä tekeminen on siltä hyvää verrattuna vaikka viimeiseen runkosarjaotteluun Kalpaa vastaan. Ei meillä ole ollut minkäänlaista rehellistä mahdollisuutta tähän asti. Suunnilleen yhtä iso tasoero näissä kahdessa pelissä meidän tappioksi, kuin mitä meillä oli etuna Tapparaa vastaan.

Mikäli ei jotain erikoista tapahdu, saadaan tästä sarjasta maksimissaan yksi voitto. Ja toki uudet traumat faneille ja orastanut buumi alkaa oikeasti jo hiipumaan. Kyllä sitä alkaa varmaan jäämään sellainen "leima" päälle että pettää "aina" kun kovat paikat.
 

Slite

Luottopelaaja
Viestejä
1 446
Ensi vuonna sitten Karjalainen tarjoamassa tätä samaa, mutta kahdeksan miljardin budjetilla puolen Suomen joukkueessa. Haaste kasvaa. Toisaalta KalPa ja SaiPa näyttäneet, ettei se budjetti ole ihan kaikki kaikessa.
 

Hawk22

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
580
Huomenna Tampereella yhteinen lounas ja palaveri.

Taitoa ja kykyä on. Nyt on pää jumissa. Vielä on ohut mahdollisuus, mutta niin ohut, että se vaatii älyttömän henkisen nousun.
Sanotaan näin, että tätä varten joukkueeseen on hankittu niitä johtavia pelaajia. Nyt pitää pystyä parantamaan ja paljon jos tästä halutaan sarja. Mahdollisuudet siihen on, mutta virhemarginaali on syöty nyt kokonaan.
 
Ylös