Jardell Kanga

Jos tosiaan on noin tai edes lähellä tuota summaa, Kanga on melkein pakko myydä viimeistään ensi kesänä.

E. Pois lukien jos taistellaan tosissaan paikasta euroliigavaiheen, sitten myyntiä voi olla järkevämpää venyttää talveen.
 
Hyvä että uskalletaan.
Ja ennen kaikkea, on hienoa että jo nyt pystytään tämänkaltaisiin tekoihin. Olkoonkin että heitetyssä summassa saattaa olla ilmaa, mutta ei missään nimessä ole ollut itsestäänselvää, että voidaan edes harkita makseltavan tällaisia.

Toki jos summa pitäisi paikkansa, niin odotukset Kangaa kohtaan luonnollisesti kasvaa, ensin pelillisen annin puolesta ja myöhemmin tulevan (ja toivottavan) siirtokorvauksen kohdalla.

Posin kautta, eteenpäin on menty.
 
Vähän veikkaan kanssa, että siirrosta on maksettu tyyliin 100k ja sitten seuraavan siirron yhteydessä maksetaan tuo loppu, mikäli hinta nousee tarpeeksi ylös.
 
Eikös tässä puhuttu jostain 30k osto-optiosta vai muistanko ihan väärin? Tosin oli varmaan niin ikään ruotsalaismedia asialla että uskoako vai ei.
 
Klubi osti Morelosin puolella millillä. Toki myi käytännössä heti, joten oli enemmänki lainasumma kuin ostovahvistus.
Ja niitä kuumotti kun eivät saaneet heti kaupaksi. Morelos ostettiin myyntimielessä.

Kangan suhteen vaikeaa sanoa miten homma mennyt mutta kyllä itsestäkin tuntuu että 400 tonnia olisi jotain mitä Ilves ei maksaisi. Rahaa on toki saattanut olla. En epäile. Muistelen että osto-optiossa oli melkolailla eriluokan summa. En muista paljon Kangalla oli sopimusta jäljellä ja eikö seura lähinnä pyrkinyt hänestä eroon. Kanga on toki osoittanut olevansa 400 tonnin arvoinen. Saattaisi jopa siirtyä eteenpäinkin ainakin 800 tonnilla. Miksei suuremmallakin.
 
Ilves ei kenestäkään maksa 400k siirtokorvauksia tai lähellekään sitä. Tuossa menisi melkein puolet pelaajabudjettista yhden pelaajan siirtokorvaukseen. Yleensä vielä siirtokorvaus ja palkka ovat suunnilleen samaa tasoa. Eikä kenellekään 400k siirtokorvauksen pelaajalle makseta mitään 30k vuosipalkkaa, vaan se palkka on lähempänä siirtokorvauksen määrää. Haaralasta ja Pikkaraisesta maksettiin joku 200-300k siirtokorvaus ja varmasti heidän palkatkin pyörivät lähellä tuota summaa.

Ihmettelen suuresti, jos Kangan siirtokorvaus on yli 50k. Varmasti Ilveksen myydessä eteenpäin prosentit siirrosta voivat nostaa tuota 50k paljonkin, jos Kanga vaikka miljoonalla eteenpäin menisi.

Raymondista maksettu 50k? siirtokorvaus on ollut huono sijoitus. Jälleenmyyntiarvo ei tuosta luultavasti nouse ja pelillisesti ei ole vielä mitään ihmeellistä esittänyt.
 
Takaisin
Ylös