Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Siitä olen samaa mieltä, että urheilullisuus edellä kuuluisi mennä, aina. En vaan usko, että Jokerien kohdalla näin tullaan toimimaan, mikäli eivät siis pelaamalla voita karsintaa. Se toki olisi kaikkien etu, että voittaisivat. Tavalla tai toisella Jokerit tulee pelaamaan pääsarjassa tulevaisuudessa.Neuvottelutaktiikka. Jokerien ei edes olisi tuossa kuulunut olla. Ainut mahdollisuus on mennä urheilullisuus edellä. Eikä niillä Jokereilla vielä mitään rahaa tai hallia ole. Pelkkää länkytystä. Tuon mainitsemasi porukan sakit: Jokerit, Tappara, HIFK, TPS,... Ei ole välierä joukkueita yksikään. Urheilullisuus edellä... Muutos tulee. Mutta ei sitä mikään Mestis-Jokerit sanele.
Siitä olen samaa mieltä, että urheilullisuus edellä kuuluisi mennä, aina. En vaan usko, että Jokerien kohdalla näin tullaan toimimaan, mikäli eivät siis pelaamalla voita karsintaa. Se toki olisi kaikkien etu, että voittaisivat. Tavalla tai toisella Jokerit tulee pelaamaan pääsarjassa tulevaisuudessa.
Parempi olisi että liigasta putoaa suoraan viimeinen ja toiseksiviimeinen karsii mestis mestaria vastaan ja tällä niin kauan että meillä on 12 joukkuun sarja.Saas nährä tuleeko ensi kaudella uudistuksena liigaan että viimmenen putoo suoraan ja mestiksen voittaja nousee suoraan. Jos tulis tommonen uudistus, niin sitten se nauru maittais, kun narrit ei voittaisi mestistä. Kattellaan, keskenhän tää sarja viä on.
Pelas ne ekat 3 min ok. Mutta on se kyllä ihme ettei yhtään viisasta ole noissa Hesan joukkueissa. Kummakkin painelee menemään noilla tusina veskareilla..Pelasko Jokeritkin paremmin mutta silti hävisi?
Nykysysteemillä Mestiksen taso tuskin nousee merkittävästi. Mutta eikös tässä olla uudistamassa sarjajärjestelmää radikaalisti, joten muutaman vuoden päästä pelattaneen jo jotain 10 + 10 -tyyppistä sarjaa, johon Jokerit tietenkin kuuluu.Mestis meni tällä kaudella eteenpäin. 5-6 vuoden päästä pelaamalla joku nousee. Vois tulevina vuosina tiputtaa jumbon Liigasta suoraan ja playouttien voittaja karsisi. Kun olis 14 joukkueen Liiga, olis myös kovempi Mestis.
Kohta sit nähdään kuinka klesana noi kalpan kolmikko on jos ei tänään ilmesty kpanoon ni tuskin on perjantainakaan jos heillä nyt pelit ylipäätään jatkuu..
En usko, että tuolla systeemillä kovempaa Mestistä saa. Joko tippuneet joukkueet menee konkurssiin tai sitten vuosibudjetti leikataan kolmasosaan esim. 6M --> 2M. Lipputulot Mestiksessä aivan eri tasolla, TV-sopimuksesta jää 1,4M saamatta, näkyvyyden menettämisen vuoksi myös sponsoritulot leikkaantuvat jäätävästi.Mestis meni tällä kaudella eteenpäin. 5-6 vuoden päästä pelaamalla joku nousee. Vois tulevina vuosina tiputtaa jumbon Liigasta suoraan ja playouttien voittaja karsisi. Kun olis 14 joukkueen Liiga, olis myös kovempi Mestis.
A ja b liiga, molempiin 12 joukkuetta ja tv-tulojen nykyistä tasaisempi jako.En usko, että tuolla systeemillä kovempaa Mestistä saa. Joko tippuneet joukkueet menee konkurssiin tai sitten vuosibudjetti leikataan kolmasosaan esim. 6M --> 2M. Lipputulot Mestiksessä aivan eri tasolla, TV-sopimuksesta jää 1,4M saamatta, näkyvyyden menettämisen vuoksi myös sponsoritulot leikkaantuvat jäätävästi.
Kukaan ei pysty pyörittämään edes vuotta läheskään liigatason joukkuetta - pl. ehkä nämä muualta rahoituksensa saavat Lukko ja Kärpät.
"Rissanen ja Salmela kaiketi tänää vielä sivussa, mutta Kiiskinen taidetaan saada takaisin kokoonpanoon. Lekkas maaliin."Kohta sit nähdään kuinka klesana noi kalpan kolmikko on jos ei tänään ilmesty kpanoon ni tuskin on perjantainakaan jos heillä nyt pelit ylipäätään jatkuu..
Ootko jostain lukenut että näin kerrottu? Ootko varma että se on sivussa juuri sen takia?Rissasen loukkaantumisen kohde oli pää. Paluupäivä voi olla mikä tahansa, eikä sellaisessa vammassa ole mitään puudutuskikkailuja. Ihan yhtä hyvin paluu voi olla perjantaina kuin keskiviikkona.
En tietenkään ole varma, koska mitään virallista tiedotetta ei luonnollisesti ole. Mutta julkisen keskustelun(myös KalPa-kannattajien) kautta vahvasti sellainen kuva. Hyvin ne siellä kalpalaisten keskusteluissa tiesivät senkin, että Kiiskinen palaa tähän seiskapeliin.Ootko jostain lukenut että näin kerrottu? Ootko varma että se on sivussa juuri sen takia?
Ässien sentteriosasto taas yllättävänkin kova.. kuten alkukaudesta kirjoitinkin.KalPan keskikaista on kyllä ihan hirveä Kurrin takana kun Rissanen on poissa. Kombe, Korhonen ja Lanta? Onnea vaan mestaruusjahtiin noilla, kaikki kolme ovat vielä kiikareilla. Benjamin Korhonen pelaa lähemmäs 19 minuuttia per ilta. Ohkaista on.
Hämmentävää kyllä, KalPa on Veikkauksella murskaava suosikki;
1,5 vs 2,6 (lopullinen tulos)
Eli karkeesti kaksi kertaa kolmesta Kuopio, kerran Pori?
Hämmentävää kyllä, KalPa on Veikkauksella murskaava suosikki;
1,5 vs 2,6 (lopullinen tulos)
Eli karkeesti kaksi kertaa kolmesta Kuopio, kerran Pori?