Mikä tekee Mikael Granlundista jonkun "tekijän"?
Kyllä tällainen fiksu ”uuden ajan” supertähti kuka on pelannut jo yli 800 ottelua NHL:ää mielestäni tällaiseen työryhmään on oiva lisä. Tietää kansainväliset ja Pohjois-Amerikan vaatimukset, on voittanut Liigassa ja Majussa jne.
Sekä yksi hyvä lisä on se, että pelaa edelleen, eikä joskus 20v sitten kun koko laji on uudistunut täysin. Lisäksi tuo varmasti myös hyviä kontakteja ja verkostoja omasta taustastaan esimerkiksi avuksi pelaajarekryihin tms.
Se oli Erkka Westerlund, Jyrki Lumme, Pasi Huura ja Markku Tuominen. Eroaako tuo kovasti HIFK:n ryhmästä. Kavereitahan sielläkin on pestattu.
No niin olikin, noita työryhmiä oli monta. Mainitsemani poppoo oli yksi niistä. Tämä ”vanha Ilves” tosiaan oli täynnä näitä erilaisia konklaaveja.
Nyt on resurssit ja muut ihan eri tasolla, ja jo nyt on nähty että esim. Areenan uutuudenviehätys alkaa hiipua ja ottelutapahtuma on pysynyt ja junnannut paikallaan. Lisäksi tosiaan kun tuo jalkapallo otettiin samaan syssyyn niin Hölö Niemelän sanoin ”odotan jatkuvaa kehitystä”.
Vai pitääkö nyt vaan antaa laivan seilata tasaisesti eteenpäin, vailla kehitystä? Ripa ja Tillu lienevät aika työllistettyjä muutenkin, niin en näkisi yhtään pahitteeksi että taakkaa jaetaan muille mietittäväksi.
Edelleen: ei tuo työryhmä mikään päätöksentekijä ole, ja tulevaisuus näyttää mitä saavat aikaan, mutta ainakin jatkoajassa fanit ovat varovaisen positiivisia tuohon.