Henrik Haapala

Spin doctor

Luottopelaaja
Viestejä
1 964
Millainen riski loukkaantumisherkkä pelaaja on taloudellisesti? Miten tällaiselle pelaajalle saa vakuutuksen, onko se paljonkin kalliimpi?
 

Luchs

Luottopelaaja
Viestejä
1 390
Kyllä Tillu tietää.

Teemu Hartikainen olisi esimerkiksi vielä vapaana. Tuskin on Suomeen jäämässä, mutta vapaana on. P-Amerikasta vapautuu realistisempia vaihtoehtoja pian.

Tuo sana puolikuntoinen on muuten ainoa, joka huolettaa Haapalan kohdalla.

Se rahallinen raami tai oikeammin yläraja, joka voidaan maksaa huippupelaajasta pitäisi keskittää joko suomalaisiin, tai jo euroopan sarjoissa meritoituneisiin ulkomaisiin osaajiin.
Kun ei ole puolta milliä laittaa laitahyökkääjään, pitää olla suhteellisen varma tuotteesta, ehjä Haapala olisi tällainen.
 

Grinder

Luottopelaaja
Viestejä
4 340
Näitä Haapalan tasoisia pelimiehiähän tunnetusti on rivissä vapaana tulemaan Ilvekseen?
Onko sulla antaa tärppiä Tillulle kuka olisi vastaava?
Mielestäni Haapala on yksi parhaimmista pelaajista joka on Ilveksessä pelannut ja pelasi vielä puoli kuntoisena.

Nyt niitä voi olla. Toki Haapala on todistettavasti toimiva palanen, ja vielä mies joka pystyy ratkomaan mestaruuksia. Onhan se loukkaantumishistoria huolettava, joten tuo riski on otettava huomioon. Melkein tuon riskin ottaisin.

Sanotaan näin ettei Ilveksellä ole kiire täyttää tätä laiturin roolia. Jos Henkka pistää nimen paperiin, se on hyvä. Jos ei, roolin täyttö kannattaa pohtia maltilla. Syksyllä lienee jo kuviot niin selviä, että löydetään hyvä pelaaja ykköseen.
 

Jakpot

Luottopelaaja
Viestejä
5 829
Toivotaan nyt vielä, mutta jotenkin vaikuttaa että väkisin hän sen ulkomaansopparin haluaa...

Sitten vaan se Kunykia kovempi sentteri sisään, joka on huippu ylivoimalla ja Mäntykivi laitaan, niin mikään muu kuin mestaruus ei voi olla tavoitteena.

Esim;

Suomi - "Ruotsalainen" - Ikonen/Räty
Mieho/Mäntykivi - Sebok - Tuulola
Mäntykivi/Mieho - Kontiola - Oden
Ruokonen - Tikka - Räty/Ikonen
(Nalli - Virtanen - Päkkilä)
 
Viimeksi muokattu:

Ilveksenmiäs

Tähtipelaaja
Viestejä
15 173
Eihän siinä periaatteessa mitään rajaa ole, mutta luulisi tahdon olevan tilanteessa, missä pääsee heti elokuun alussa joukkueen mukaan.
Ja toisaalta.. ei Ilveskään halua pitää mukana pelaajaa, joka on ehkä meidän pelaaja. Tämäkin joukkue on saatava valmiiksi ja aloitettava kentällisten hahmottelu.
Eiköhän ensikuussa viimeistään ratkea suuntaan tai toiseen. Ei yksikään pelaaja ole joukkuetta tärkeämpi.
 
Viimeksi muokattu:

Robert ja Nollakulma

Luottopelaaja
Viestejä
6 296
Ja toisaalta.. ei Ilveskään halua pitää mukana pelaaja, joka on ehkä meidän pelaaja. Tämäkin joukkue on saatava valmiiksi ja aloitettava kentällisten hahmottelu.
Eiköhän ensikuussa viimeistään ratkea suuntaan tai toiseen. Ei yksikään pelaaja ole joukkuetta tärkeämpi.

Jep en minäkään usko, että Ilves tuota pidempään odottelisi ratkaisua. Tosiaan eiköhän homma ratkea suuntaan jos toiseen seuraavan parin viikon aikana.
 

Janko

Luottopelaaja
Viestejä
6 992
@punakone @Blegifan onkos teille vielä kantautunut tietoja lisää?
"Tietäjien" viimeisimmät infot Haapalasta ennen launchia taisivat olla jotain luokkaa:

Blegi: Sopimus on ja pelaa Ilveksessä jos ei lähde ulkomaille.
Ralph: Todennäköisesti pelaa Ilveksessä.
Punakone: Ei tiedossa olevaa sopimusta Ilvekseen.
 

UglyHouse

Luottopelaaja
Viestejä
4 531
Koska julkistus on viivästynyt lienee pelaaminen ulkomailla vahvoilla.
Mielellään näkisin Haapalan Ilveksessä mutta taitaa olla osastoa päiväuni.
 

ipa1970

Luottopelaaja
Viestejä
9 846
Tottakai haapalan ottaisi joukkueeseen mutta hinta pitää olla järkevä/kohdallaan.
Iso loukki alla ja viimeisen 5 kauden aikana noin 170 peliä, ka. 35 ott/ kausi.
Se on noin puolet pleijaritason joukkueen pelimäärästä.
 
Ylös