- Viestejä
- 16 730
1-2 tappio tänään.Tänään olis hyvät mahdollisuudet aloittaa voittoputki, kun vastassa on Kespoon kakkosjoukkue.
Noh posit eilisestä voitosta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
1-2 tappio tänään.Tänään olis hyvät mahdollisuudet aloittaa voittoputki, kun vastassa on Kespoon kakkosjoukkue.
Ja posit ultrakannattajalle joka jaksoi koko pelin chantata rummun kanssa.1-2 tappio tänään.
Noh posit eilisestä voitosta.
Aika hurjat oli myös torjunnat u18 pelissä. Tapparalla n.20 ja Ilveksen maalivahdilla n.45U18 paikallispeli eilen, Tapparalle jäälleen (viimeksi 7-0) voitto lukemin 4-0. Tasoero (ja varsinkin materiaalin laajuus) edelleen selvä, vaikka tällä kertaa paikoitellen laatupaikkoja luotiin, varsinkin Tapparan verkkaisempia puolustajia vastaan. Muutama maali olisi pitäny saaduista paikoista tehdä...Mutta paljon on nuorilla kiinni itseluottamuksesta, varsinkin, kun kohtuullisen paljon maalin-kahden tappiota. Huolimatta siitä, että nyt sarjan peräpäässä, niin kaikki on käännettävissä. U18ssa huomaa molemmissa Tamperelaisjoukkueissa, että vaikka U16:ssa viimevuonna molemmat sarjan kärjessä "jopa ylivoimaisestikin" niin 07n kärkipelaajillakin haasteita saada tänä vuonna peliä oikeasti rakennettua U18ssa. Parhaimmillaan tällä kaudella esiinnytty harjoitusottelussa, jossa luistellen ja syötellen otettu jopa suvereeni 4-1 voitto Tapparasta, jonka peli perustuu ennemmän kamppailuun.
.
Juurikin näin. Tapparassa näyttäisi peluutus olevan "kiveenhakattua", ja vaihtuvuutta ei näytä olevan, pl.loukit. Tuloksen puolesta toimii, mutta jää ehkäOn toki yksilöissäkin eroja, mutta selvä ero Tapparaan on se, että siellä peluutetaan vanhimmat junnut A- junnuissa eikä Mestiksessä. Tämä aiheuttaa osaltaan sen, että myös nuoremmissa voidaan peluuttaa junnuja omien ikäluokkiensa peleissä. Se kauhea kiire peluuttaa vanhemmassa ikäluokassa on hieman vähemmällä. Näkyy varmasti tuloksessa, mutta myös positiivisesti yksittäisten pelaajien kehityksessä. Vanhempien seassa pelatessa se pelkkä selviytyminen ei aina ole välttämättä ihan parasta oppia peliin.
Ihan mielenkiinnosta oli pakko palata tähän ja tsekata miten viime kauden U20 pelureiden kaudet muualla ovat lähteneet käyntiin:Katsoin huvikseni, mihin pelaajia on viime kauden U20-jengistä päätynyt.
Nikolai Hakalan liigasopimus purettiin ja ei ole sopimusta mihinkään, mutta Kooveen kanssa on pelannut harkkapelejä ja ainakin matsiraporteissa sai kehuja. Koovee on toki ottanut harkkapelit pataan.
Muista hyökkääjistä Joona Veikkola on siirtynyt pelaamaan Ruotsin kakkosdivaria Åmals SK:hon, Perttu Harjula Suomen vastaavaa kasvattajaseuraansa Nivala Cowboysiin ja Topi Puikkonen rapakon taakse Amarillo Wranglersiin (NAHL). Puolustaja Viljami Jokirinne kokeilee saada Mestis-paikan FPS:n kokoonpanosta. Rosterissa olleista maalivahdeista Santtu Saari on myös NAHL:ssa (Lone Star Brahmas).
Ei taida viime kausien rostereista olla monellakaan ikinä asiaa Liigaan, tai edes Mestikseen. U20 on myös jäänyt nyt kuusi kautta putkeen sarjan pudotuspelien ulkopuolelle, mikä on kyllä häpeäksi koko seuralle.
Ilveksen U20 Jimi Kuivilalle tänään "hieman yllätyksellisesti" eka Mestis-peli KooVeessa ja heti voitto.
![]()
Ottelutilastot | KOOVEE - K-Vantaa 17.10.2023 | Mestis.fi
Mestis.fi - Suomen viihdyttävintä lätkäämestis.fi
No pääasia, että Rautiainen tekee debyyttinsä tänään harmi, että tapahtuu naapurin paidassa, mutta hienoa nuorelle miehelle.Benjamin Rautiaiselle -05 tänään liigadebyytti Tapparan kokoonpanossa. Viime syksynä Ilveksen U18 valmentaja ei nimennyt poikaa U18 viikonlopun kokoonpanoihin ja poika otti lähti Tapparaan… ja tässä tulos. Väistämättä tulee mieleen esittää Ilveksen organisaatiolle kysymys, että kuinka meni noin niinku omasta mielestä?
Kyllähän tämän tapauksen ympärillä on ollut yhtä sun toista huhua liikkeellä.
Mää olen kyllä kuullut tuossa tarinassa tasan kaikki osapuolet.Aina kuultu vain sen toisen puolen sanomisia. Tulos ei valehtele, koskaan. Jotain on pahasti vialla Ilveksen U18 ja U20 toiminnassa. Toivottavasti tämä ei meille osu:
![]()
Jääkiekon junioriseuran kulisseista paljastuu pöyristyttäviä yksityiskohtia – vanhempien mitta täyttyi: ”Mitä helvettiä täällä tapahtuu?”
SM-liigaseuran junioripuolella kuohuu. Kulissien takaa paljastuu rumia yksityiskohtia alaikäisten alkoholinkäytöstä ja valmentajien metodeista.www.is.fi
Itse ihmettelen isosti ettei ilveshockeylla ja koskelalla ole mitään mielenkiintoa saada tuota u20 /junnutoimintaa kuosiin.Kamalaa on seurata tuota A:n räpeltämistä. Isosti hattua ilmaan pelaajille jotka tuolla silti jaksaa grindata. Jotain toimia täytyisi tuon suhteen jo ruveta tekemään.
Aina paranee.Benjamin Rautiaiselle -05 tänään liigadebyytti Tapparan kokoonpanossa. Viime syksynä Ilveksen U18 valmentaja ei nimennyt poikaa U18 viikonlopun kokoonpanoihin ja poika otti lähti Tapparaan… ja tässä tulos. Väistämättä tulee mieleen esittää Ilveksen organisaatiolle kysymys, että kuinka meni noin niinku omasta mielestä?