- Viestejä
- 9 515
En alkaisi.Minä voin perustella tätä ilmiselvää asiaa. Mikäli peleistä ei saisi poistua enen kuin peli on ohi niin monet lapsiperheet jäisivät tulematta. Esim. itse toin lastenpeliin 4 v. vaimon lapsen lapsen. Eihän tuo jaksanut olla kuin yhden erän. Tavoite kuitenkin saavutettu ja taas aivopesty ja ehdollistettu yksi ihmisen alku Ilveksen kannattajaksi.
Toisekseen tällaiset yksilönvapauteen törkeästi puuttuvat rajoitukset ovat jonkinlaista totalitarismia. En oikeastaan voi enää hölmömpää tekoa keksiä mihin seura voisi lähteä mukaan kuin tuollaisten minimivaatimusten keksimiseen. Ajattele asiaa jo ihan käytännön tasolla:
Pariskunta on pienen lapsen kanssa pelissä. Käynnissä on kolmas erä ja piltille tulee hätä. Mutta minimiaika ei ole täynnä. Pitäisikö järkkäreiden estää poistuminen vai saattaa lapsi vessaan ja tuoda takaisin?
Toinen tapaus: Reiska on kännissä ja haluaa veke pelistä syystä tai toisesta. Pitäisikö poistuminen estää? Alkaisiko Reiska rähisemään?
Ei kenenkään liikkumista pitäisi rajoittaa, ehkä enemmänkin kannustaa pelikatkolle tapahtuvaksi.