Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Älkää unohtako Miro Nallia, toivottavasti kehittyy hyvää vauhtia, kunnon voimahyökkääjä siitä voisi tulla. Suhkot hyvä liikkuun kokonsa nähden
Onneksi Ilves-johto tuskin ajattelee niin, että he eivät pysty vielä moneen vuoteen hankkimaan maajoukkuetason senttereitä. Varsinkin, kun ottaa huomioon, kuinka helposti nykyään pääsee maajoukkueeseen.
Minulla ei ole asiaan minkäänlaista näkemystä mutta koska sinulla noi tilastot vaikuttaa olevan hyvin hallussa niin osaatko sanoa tai arvioida onko nykyään joukkueessa enempi vaihtuvuutta kuin ennen? Eli lukumäärällisesti joukkueen koko lienee +- sama mutta onko pelaajien vaihtuvuus suurempaa?Pääseekö sinne jotenkin helpommin kuin aiemmin? Ihan samanlaisia määriä pelaajia sinne kauden aikana nykyään valitaan kuin on koko Euro Hockey Tourin olemassaolon ajan valittu. Ennen 90-luvun puoltaväliä sitten riman olikin varmasti korkeammalla, kun maajoukkuetapahtumia oli sen verran vähemmän.
Pääseekö sinne jotenkin helpommin kuin aiemmin? Ihan samanlaisia määriä pelaajia sinne kauden aikana nykyään valitaan kuin on koko Euro Hockey Tourin olemassaolon ajan valittu. Ennen 90-luvun puoltaväliä sitten riman olikin varmasti korkeammalla, kun maajoukkuetapahtumia oli sen verran vähemmän.
Ilmeisesti tämä on se jo talvella huhuttu kassakaappisopimus EHT-tason miehen kanssa, näitä piti olla kaksi jemmassa.En tiedä mitä uutisia muut seuraavat, mutta muistaakseni Ilves hankki maajoukkuetason sentterin viimeksi... niin, eilen.
Ilmeisesti tämä on se jo talvella huhuttu kassakaappisopimus EHT-tason miehen kanssa, näitä piti olla kaksi jemmassa.
Varmaankin ja jos äijä pelaa amerikassa (huhu/mutu), niin siellä vasta pakka onkin sekaisin tällä hetkellä. Nyt vaan jos säkä kävis ja Dosty jatkais...Olisiko toinen ollut maalivahtia koskeva, josta olisi huhujen mukaan vetäydytty pois?
Onneksi Ilves-johto tuskin ajattelee niin, että he eivät pysty vielä moneen vuoteen hankkimaan maajoukkuetason senttereitä. Varsinkin, kun ottaa huomioon, kuinka helposti nykyään pääsee maajoukkueeseen.
Ilves ei pystyne vielä useampaan kauteen hommaamaan valmiita maajoukkuetason senttereitä (ainakaan yhtä enempää). Ruotsalaisen ja Leinon tasot ja arvot nousivat Liigaa korkeammille tasoille. Kuviteltuna voisi sanoa, että etukäteen noista suorituksista joutuisi pulittamaan noin 250-300t€ per mies. Leino ja Ruotsalainen olivat nappihankintoja ja heidän suorituksensa ylittivät heidän palkkatasonsa selvästi.
Lähtökohtaisesti tulijat eivät ole Ruotsalaisen tai Leinon tasolla.
Ei ne noin kalliita olis, parin kauden säkenöijät ilman oikeata tasonosoitusta, kun takuuvarmat tähtirapparit Kristian Kuuselat ja Erik Thorellitkin pelaa tuon 250t€ alle palkoilla. Ruotsalaisen sopimus oli halpa. Leinolla oli sentään jo IFK näytöt alla ennen HPK:ta. Ilves oli tällä kaudella jo top4 joukkue lähes joka mittarilla => uuteen areenaan kohta siirryttäessä kärkikenttien jannuille noita ~200t€ lappuja voidaan heitellä, on pakko. Rosteri on nyt liian halpa ja CHL:ssä tai uuden areenan Liigassa ei pärjätä "Päkkilöillä", "Saareloilla" ja "Ikosilla"... 2018 palkkakunkut meillä oli Helenius ja Rautiainen 100t€ liksoilla... Kiesus! "Jos haluuu saada, on pakko antaa", "ei mopolla moottoritiellä", jne... Urheilullista menestystä ei koskaan tulla saavuttamaan pitkässä juoksussa ilman jatkuvaa top 4 panostusta. Nyt on tosi pitkään oltu tuon alla. Tappara on tuohon kerhoon kuulunut koko 2010-luvun... Kaikki huomannee eron.
Rosteri on nyt liian halpa
tai uuden areenan Liigassa ei pärjätä "Päkkilöillä", "Saareloilla" ja "Ikosilla"
Niin.. kuka on maajoukkutasonpelaaja ?
Jos esim. Liigan vielä ollessa käynnissä pääsee häntäpään joukkueesta EHT:lle. Silloinhan on Maajoukkuetason pelaaja, mutta onko 20 parhaan ehdokkaan joukossa omalle tontilleen ?
Nykyään tuo muutaman maajoukkupelin saaminen tililleen on myös aikamoista arpakauppaa. Eikä siinä.. hyvä että moni pääsee näyttämään osaamistaan. Kuitenkaan varsinainen meriitti, tai puhumattakaan paremmuuksista, tuo ei vielä ole.
Kyllähän "maajoukkuemies" on kärsinyt melkoisen inflaation, humpuuki-turnausten myötä
Niin, eihän niitä EHT turneita ole pelattu vasta kun 24 vuotta... Eli 1996 jälkeen maaottelumiehen arvo romahti?