Kenen tekemisestä tai mistä se nyt jäi kiinni?

Koko organisaatio ei nykyään tiedä voiton vaatimaa hintaa (siis play off -sarjan). Palkataan vaan jees jees miehiä. Noh, kukin tyylillään. Mestaruutta Ilves ei tule voittamaan ennenkuin toimiston väki vaihtuu.
 
Koko organisaatio ei nykyään tiedä voiton vaatimaa hintaa (siis play off -sarjan). Palkataan vaan jees jees miehiä. Noh, kukin tyylillään. Mestaruutta Ilves ei tule voittamaan ennenkuin toimiston väki vaihtuu.
Katellaan ny tää kausi ensin, mutta olen siitä samoilla linjoilla, että toimistolla on vielä todistettavaa.
 
Mitkä helvetin hengelliset johtajat? Vittu noi jätkät on aikuisia miehiä plus meillä on kapteeni kokoonpanossa jonka homma on herätellä jätkät peliin (Ei näköjään siinä onnistu) eiköhän jokaisella ole vastuu alkaa pelaamaan omalla tasollaan eikä siihen mitään kaverin tsemppiä tarvita.
No eipä se silti noillakaan tilastoilla mikään huono peli Pavlatilta ollut.
 
Liigan sivuilla olevat tilastot eivät pidä paikkaansa tämän pelin osalta. 18 torjuntaa, viisi blokattua ja kahdeksan ohi. Yhteensä siis 20 vetoa maalille asti, joista kaksi päästettyä.

Tämän voi myös tarkastaa laukaisukartasta.
Kyllä tuossa enemmän on kun 20 laukausta maalia kohti.
 

Liitteet

  • Screenshot_2026-01-17-00-19-57-23_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2026-01-17-00-19-57-23_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    82,4 KB · kertaa luettu: 32
Oliko liian vaikea lause?

Syksyllä Ilves hävisi vain maali sarakkeeseen, ei muihin tilastoihin ja silloin tolppien välissä huseerasi sama mies.
Mutta tätä on sinulle varmaan turha perustella enempää, ehkä et asiaa ikinä ymmärtänyt.

Nyt laita musta t-paita päälle ja kömmi äitin petaamalle pedille, nessut varuiksi tyynyn alle :)


Hyvää yötä @Jäähykuningas18 ja kauniita unia olet ihan rakas <3
Vian ei tarvi näköjään todellakaan olla iso kun se on päässä.:D
 
Koko organisaatio ei nykyään tiedä voiton vaatimaa hintaa (siis play off -sarjan). Palkataan vaan jees jees miehiä. Noh, kukin tyylillään. Mestaruutta Ilves ei tule voittamaan ennenkuin toimiston väki vaihtuu.
En tiedä ketä kaikkia tässä nyt tarkoitat, mutta ihan näin kauden keskellä toivoisi joukkueelta isompaa draivia. Jos on tultu viikon ensimmäiseen peliin huonosti, niin seuraavaan se ei saa toistua.

Ihan noin pitkälle meneviä johtopäätöksiä en osaa tehdä tammikuun heikosta viikosta kuin sinä.

Nyt on tämä joukkue, tämä valmennus ja nämä pelaajat. Kyllä sieltä löytyy varmasti enemmänkin. Pakko löytyä. Tämä joukkue ei ole kuitenkaan vielä yhtään playoff-sarjaa hävinnyt, joten toivoisi vielä uskoa tähän.
 
Kyllä tuossa enemmän on kun 20 laukausta maalia kohti.

Kuten sanottua, kuvassakin näkyy 33 laukaisua, joista 20 päätyi torjuttavaksi asti. En ottanut kantaa siihen, onko se hyvin vai huonosti. Puutuin vain kirjoittaakseni Liigan tilastoinnin (toivottavasti tilapäisestä) koomisuudesta tämän pelin suhteen. Niiden mukaan Ilves laukoi 90 kertaa. Bednarilla on ollut kiire.
 
Ässien ekassa maalissa oli hyvä maski. Se oli veskalle myös se klassinen eka veto. En laita tuota Pavlatin piikkiin. Peliin se kyllä vaikutti. Ässät olisi tapettu avausmaalilla. Toka oli helpohko. Oli Pavlatilla myös pari hyvää pelastusta. Tehtiin taas vastustajan veskasta hyvä. Kuten HIFK:n Eliaksesta... Tänään hävittiin viimeistelyyn, paskaan ylivoimaan ja tyhmiin jäähyihin. 5min AV:llä oli iso vaikutus peliin, vaikka se kestettiin. Lopun jäähyt tappo kirin. Jäähyt oli perseestä. 5min helpohkosti. Kaveri ei edes irvistänyt, eikä jäänyt makoileen. Kevyt oli osuma kurkkuun tai leukaan. Mielestäni myös rinnan kautta ja pelaaja oli etukenossa ja lyhyt. Tuli itse päin. Oikein varmaan silti. Joskus kuitenkin kakkonen olisi ollut. Tiivolalta oli hyppy. Oli niitä meiltäkin. Pilli ei soi, jos ei kaadu. Tätä muissakin peleissä kierroksella. Mistähän taas tämmönen systemaattinen linja.
 
katso liitettä 16765katso liitettä 16766

Paljon puhutaan voittamisesta, kuinka parempi joukkue voittaa!
Kuinka peli on yhtä hyvää kuin huonoin pelaaja kentällä. Jatkuvasti mietitään mitä itse voidaan tehdä paremmin. Pelissä varmasti aika paljon tehtävää, maalivahdeille tulee loukkaantumisia, pelataan sairaana ei tartu. Pakit pelaa kuutamolla, pelit ei maistu ajatus ei juokse, unta ei oteta tarpeeksi, keskitytään epäolennaiseen huomio ei pysy jäällä ammutaan plekseihin. Hyökkääjät kouhottaa, ei löydä syöttösuuntaa ei pelaa näkyvään paikkaan ei lauota aina onetimerista, kiekkoa ammutaan suoraan logoon ilman maskia.

Riittää kun katsoo hylättyjä maaleja mitä itse ollaan tehty ja haastamisia, kun maali ollaan hyväksytty ilveksen haastamisen osalta. Näitä kun miettii joskus ajattelee kannattaako haastoa edes tehdä, kun jäähy tulee (aivan sama oletko oikeassa vai väärässä) Eikö pelin idea ole, että tuomarit tuolla viheltää tasapuolisesti? Vaikka itse oikeassa videotuomarit ei niin puolueettomasti tulkitse näitä ihmisiä kuten mekin he ovat. Onko aina ollut näin huonoa tuomarointia näin paljon video tuomareiden jälkeen(voivatko he olla kaikista puolueellisimpia päättäjiä?).

Tuomareita miettii ja jäähyjen tasaisuuksia. Tuomarit monesti tasoittelee peliä, heitä pitäisi kritisoida paljon enemmän. Jatkuvaa nöyristelyä kuinka tuomareita ei saa arvostella jatkuvaa nipotusta, kuinka kaikki menee hyvin jääkiekossa. Haluan tuoda esille, että he ovat ihmisiä ja puolueellisia aivan kuten me kaikki. Puolueettomin lasein ei katso kukaan kaverisi, joka kannatta jotain muuta joukkuetta, puolueettomin lasein en katso minäkään. Mutta pyrin siihen varmasti tuomaritkin pyrkivät. Ilveksen peli kuitenkin on pääsääntöisesti hyvää, joskus tuomaroinnit menee väärin.


Haluan nostaa kuvia mitkä jaan tässä. Tämän hetken jäähy määrät AV ja YV (+ tarkoittaa enemmän yv ja - merkitsee enemmän av). [Sarjataulukkosijoitus #]

Tappara 139-116 (+23) [#1]
Tps 134-113 (+21) [#12]
Jukurit 116-100 (+16) [#13]
Saipa 144-129 (+15) [#2]
Lukko 112-103 (+9) [#3]
Jyp 119-111 (+8) [#4]
Hpk 121-114 (+7) [#11]

Kalpa 128-125 (+3) [#6]
Ilves 127-125 (+2) [#7]
Ässät 109-114 (-5) [#8]
Kärpät 119-126 (-7) [#14]

Hifk 116-124 (-8) [#11]
Pelicans 103-118 (-15) [#15]
Kiekko espoo 126-148 (-22) [#9]
Kookoo 105-128 (-23) [#5]
Sport 109-133 (-24) [#16]


Suositaanko Tapparaa, TPS, Jukureita ja Saipaa, kun arvioidaan YV vs AV kerrat?
Entä lyödäänkö KiekkoEspoota, Kookoota ja Sport eniten näpeille?


Kaikki jäähyminuutit yhteensä
katso liitettä 16770
peliä kohden, jos 10min ja 20min laskee pois
Kiekko-Espoo 8,80min/ottelu
Tps 8,05min/ottelu
Jyp 8,03min/ottelu
Sport 7,77min/ottelu
Kärpät 7,76min/ottelu
Kalpa 7,64min/ottelu
Ilves 7,58min/ottelu
Hifk 7,35min/ottelu
Kookoo 7,28min/ottelu
Saipa 7,27min/ottelu
Pelicans 7,08min/ottelu
Tappara 7,00min/ottelu
Ässät 6,76min/ottelu
HPK 6,53min/ottelu
Jukurit 6,15min/ottelu
Lukko 6,05min/ottelu


ja samoin tasapeleihin johtaneissa peleissä sama kolmikko on saanut eniten jäähyjä(seuraava kuva)
katso liitettä 16771
Jos käytös 10min ja ulosajot 20min johtavat laskee pois niin ilves 10 peliin 80min (8min/peli) ja Kiekko-Espoo 9 peliin 79min(8,78min/peli), tappara 4 tasapeliin 32min eli (8min/peli) kaikilla muilla tasapeleissä vähemmän kuin 8min vihelletty jäähyjä keskimäärin.

Samaa analyysiä, kun arvioi tappio peleissä (seuraava kuva)
katso liitettä 16774
Edelleen, jos poissuljetaan 10min ja 20min, jotka peli minuutteja ei yv tuo, tuskin pelin viimeiseen sekuntiin jaetut minuutit muutenkaan, mutta niitä vaikea pois sulkea.
Kaikista vähiten jäähyminuutteja on puhallettu
1.Jyp 62min (11 ottelua) 5,63min/tappio
2.Jukurit 103min (17 ottelua) 6,05min/tappio
3.Kookoo 88min(13ottelua) 6,76min/tappio
4.HPK 129min (18 ottelua) 7,16min/tappio
5.Pelicans 126min (17 ottelua) 7,41min/tappio
6.Kärpät 156min(21 ottelua) 7,42min/tappio
7.Tappara 84min (11 ottelua) 7,63min/tappio
8.Lukko 92min (12 ottelua) 7,66min/tappio
9.Ässät 116min (14 ottelua) 8,28min/tappio
10.Hifk 160min (19 ottelua) 8,42min/tappio
11.Sport 188min (22 ottelua) 8,54min/tappio
12.Saipa 104min (12 ottelua) 8,66min/tappio
13.Kalpa 125min (14 ottelua) 8,92min/tappio
14.Ilves 117min (13 ottelua) 9 min/tappio
15.Tps 159min (17 ottelua) 9,35min/tappio
16.Kiekko-Espoo 171min (18 ottelua) 9,5min/tappio

Hävityissä peleissä katkeruutta voidaan kokea ja muuta harmitusta, joka kostautuu jäähyinä. Miten ilves on voinut istua boksissa keskimäärin 6,24min/voitto, 8min/tasapeli ja 9min/tappio?
Onko niin, että tuomarit ratkaisevat pelit? Aina ei pelaajissakaan vika joskus filmataan ja tuomarit ostavat, miksei filmaamisista laiteta boksiin?
Tilastoissa tosiaan virhemarginaalia, jos jäähy pelin lopuksi on vihelletty tai molemmille joukkueille vihelletyt samaan aikaan olevat jäähyt vääristävät tilastoja.
 
Hyvin Ilvesläinen ajattelumalli. Meillä ei olla ikinä ymmärretty näiden päälle. Samaan aikaan ollaan hihitelty naapurin kädettömille Rauhaloille, Peltoloille ja Savinaisille, jotka sitten keväällä nostelivat aina kannua.

Kädettömille? Peltola ja Savinainen ovat olleet runkosarjassakin hyviä pelaajia ja pistepörssin kärjessä. Toki se että pystyivät play-offeissa nostamaan tasoaan teki heistä vielä parempia. Ja kuka niille on hihitellyt? Peltola on kenties ainut naapurin pelaaja jolle minä voin antaa ihan varauksettoman tunnustuksen ja naapuri saa hävetä sitä että tämän paidan jäädytyspeli ei tuonut täyttä tupaa vaan sinne piti jakaa ilmaislippuja. Jugi olisi ansainnut KAIKEN kunnioituksen mutta naapurin kannattajien tapaan ei viitsitty tulla kun ei ollut finaalipeli kyseessä. Ja sellaista palstalaista ei varmasti ole jolle parhaiden vuosien Savinainen ei olisi kelvannut. Sitä täällä on monena vuonna harmiteltu että sellaista ei meillä ole eikä Eemeli kuitenkaan pystynyt samalle tasolle nousemaan vaikka monet hyvät play-offit pelasikin.

Että meneeköhän tuo oman pahan olon korostaminen ja omien kannattajien ja toimiston ruoskiminen hieman liian pitkälle. Runkosarjassa on paljon pelejä ja joskus siinä voi käydä niin että parempi ei joukkue ei voita kuten tänään kävi. Joskus taas saa enemmän kuin ansaitsee kuten ehkä Sportia vastaan.

Ja oltiin huonoja, en minä sitä sano. Mutta ei Ässätkään mitään ihmeellistä esittänyt.
 
Hyvin Ilvesläinen ajattelumalli. Meillä ei olla ikinä ymmärretty näiden päälle. Samaan aikaan ollaan hihitelty naapurin kädettömille Rauhaloille, Peltoloille ja Savinaisille, jotka sitten keväällä nostelivat aina kannua.
Varmaan kuka tahansa ottaisi mielellään primevuosien Savinaisen tai Peltolan joukkueeseen. Niitä vaan ei tahdo kauheen helpolla löytyä semmosia.
 
Ässien ekassa maalissa oli hyvä maski. Se oli veskalle myös se klassinen eka veto. En laita tuota Pavlatin piikkiin. Peliin se kyllä vaikutti. Ässät olisi tapettu avausmaalilla. Toka oli helpohko. Oli Pavlatilla myös pari hyvää pelastusta. Tehtiin taas vastustajan veskasta hyvä. Kuten HIFK:n Eliaksesta... Tänään hävittiin viimeistelyyn, paskaan ylivoimaan ja tyhmiin jäähyihin. 5min AV:llä oli iso vaikutus peliin, vaikka se kestettiin. Lopun jäähyt tappo kirin. Jäähyt oli perseestä. 5min helpohkosti. Kaveri ei edes irvistänyt, eikä jäänyt makoileen. Kevyt oli osuma kurkkuun tai leukaan. Mielestäni myös rinnan kautta ja pelaaja oli etukenossa ja lyhyt. Tuli itse päin. Oikein varmaan silti. Joskus kuitenkin kakkonen olisi ollut. Tiivolalta oli hyppy. Oli niitä meiltäkin. Pilli ei soi, jos ei kaadu. Tätä muissakin peleissä kierroksella. Mistähän taas tämmönen systemaattinen linja.
Kucerik sai kovan niitin keskialueella kyljen seutuville. Miltein seuraava vaihto kucerik meinasi taklin alle jäädä ja niitti meinasi tulla keskivartaloon(säikähti ja pisti mailan eteen). Pysäytti mailalla vastustajan koko taklauksen liikkeen olematta yhtään joustamaton mailansa kanssa viittaa todella kovaan tälliin kaulan/ylärinnan seutuville, hyvä kun Ässät pelaajalle ei käynyt pahemmin.
 
Kyllähän tuosta jengistä puuttuu niitä miehiä liikaa poikasia joukkueessa. Mielestäni joku Mäntykivi hyvä esimerkki siitä millanen vetelys voi olla. Käytännössä ykkösen sentteri ja pelkkää surffailua eikä mitään kaksinkamppailuita vie loppuun. Joo voi olla loukkia mutta kyllä se perus olemus on ollu aina semmonen vetelys.

Playoffit alkaa niin tämmöset luisteluporukat häviää kun lumet kesällä katukuvasta. Kookoo ja ilves on niitä syksyn joukkueita ja tosipelit alkaa niin ei nää jengit mitään mestariporukoita ole. Valitettavasti.
 
Vaikka enemmän eilisestä syyttäisin terävyyden puutetta maalipaikoissa ja semmoista oikeeta halua tehdä se maali väkisin niin siltikin, maalivahtipeli hävittiin. Semmoinen mielikuva on että Pavlatin kanssa aika usein ennemmin se hävitään kuin voitetaan. Poikkeuksiakin toki on. Monestiko tällä kaudella meidän veskari on ns ryöstänyt pisteet? Ässät tehnyt sen meitä vastaan jo kahdesti. Eka peli Tampereella ja eilinen.
 
Oli kyllä niin paska vastustaja, mutta sitten onnistuttiin olemaan asteen verran paskempia ja tuollainen nyhjäys pelistä saatiin sitten, mikä kääntyi juuri oikeen osoitteeseen, sitten hölö itkee tuomareista ja tekee ittensä pelleksi, keskittyisi siihen, että jokaisen pelin alussa ollaan valmiita pelaan voitosta ja sitä tappiota pitää vihata yli kaiken.
Jos tänään ei ala tulosta tulemaan noin heikkoa joukkuetta vastaan, mitä Ässät on, niin ei voi kuin syyttää valmennusta ja joukkueen rungossa olevia valuvikoja.
 
Takaisin
Ylös