Ketju jonne kaikkien on pakko kirjoittaa, oli asia sitten mikä tahansa

Tässähän melkein pitäisi kohdistaa viha tälläistä šeikkiasua myyvää kivijalkaliikettä kohtaan, eikä yksittäistä kuluttajaa kohtaan. Twiitti oli kohdistettu hyväntahtoisesti kosiskelemaan Konnaa#27 jatkamaan uraansa, tämän iltalehden haastiksen pohjalta. Eikä tässä oltu käytetty edes kenkäplankkia Murjaanien kuninkaan tapaan tai mitään vastaavaa. Ilveksen peleihin on kaikki tervetulleita etnisestä taustasta huolimatta. Myös mielensäpahoittajat.
 
Kyllä tuo "hoono soomi"-läppä tuon minun mielestä heittää aavistuksen rasistiseen suuntaan, suunnilleen juuri sen verran että ei Ilveksen virallisilla tileillä tuollaista, noista pääsee äkkiä lehteen selittelemään. Ilman sitä pelkkä asu niin en kovin rasistisena osaa pitää.
Mitäs rasistista siinä on? Harva sheikki varmaan puhuu täyttä suomea? Miten kielestäkin saadaan jo rasismia?
 
Monet myös nykyään loukkaantuvat muiden kulttuurien puolesta.

Joo, ymmärrän että maailma muuttuu mutta tämä muiden puolesta loukkaantuminen on naurettavaa mitä nykyajan lumihiutaleet harrastavat.
Loukkaantuminen ja puolustaminen ovat kaksi eri asiaa. Ja pieniäkään juttuja ei soisi vähättelevän, kun niistä kertyy yhessä isompi kokonaisuus. Miksi ylipäätänsä vitsialla toisen kustannuksella on sitten ns. vain pikkujuttu.
 
Loukkaantuminen ja puolustaminen ovat kaksi eri asiaa. Ja pieniäkään juttuja ei soisi vähättelevän, kun niistä kertyy yhessä isompi kokonaisuus. Miksi ylipäätänsä vitsialla toisen kustannuksella on sitten ns. vain pikkujuttu.
Kenen kustannuksella tässä nyt vitsailtiin?
 
Käyn nykyään noin viiden vuoden välein baarissa. Tännään on sitten taas sellaisen aika.

E: ja täältä ei pääse koskaan nukkumaan, kun vaimo on matkassa ja häntä tämä meininki viehättää.
 
Viimeksi muokattu:
Tämä päivä menee näemmä totaalisesti hukkaan. Heräsin yhdeksän jälkeen aamulla, kävin saunassa ja keittelin riisipuurot. Tämän jälkeen takaisin nukkumaan ja heräsin puoli kolmen aikaan suden nälkään. Noh, ei muuta kuin "aamukahvit" kurkusta alas, jonka jälkeen lounas. Nyt taas mietin, että jaksanko valvoa sen 2-3 tuntia ennen lenkille lähtöä vai antaisiko unelle periksi.

Ihmettelen kyllä kovasti, miten eilisen kaltaista menoa on 2010-luvun taitteessa jaksanut välillä kolme iltaakin viikossa. Eilen olin vieläpä selvinpäin, kun join vain yhden oluen koko illan aikana. Siltikin tuntuu hyvin rankalta.
 
Tuo Ilveksen sheikki-twiitti oli tyylipuhdasta Petelius-huumoria. Petelius on julkisesti teilattu saamelaisten kansanryhmään kohdistuvasta pilkasta, ja tämä twiitti osui nyt sheikkien kansanryhmään.

Yritysimagon kannalta on parempi pysyä poissa tällaisista tapauksista. Vain muutama ideologisesti ja tiedostavasti valveunut ihminen voi saada toiselle potkut työpaikastaan tai yritykselle tappioita ja mainehaittaa. Tutkintapyyntökin voi lähteä herkästi. Nyt viivyteltiin poistamisessa vain 10min, mutta päiväkin olisi voinut tietää julkisten anteeksipyyntöjen tielle lähtemistä. Tällaisia kuvia jaetaan aktivistien verkostoissa ja sieltä syöksyy todella nopeasti porukkaa päälle. Tämä on se välitön riski, joka asiaan liittyy.
 
Hetkipieni!!! Ollaanko me hommattu Koskirannan lisäksi jotain muutakin Saipasta?
On kyllä kauden kovin kiinnitys jos saadaan tämä naarattua meille!
Oli viime kaudellakin useaan otteeseen Ilveksen pelissä.
 
Tää on kyllä ollut hyvä viikko tähän mennessä.

- pitkä tappioputki vedonlyönnissä poikki
- uusi nettopalkka on oikein kiva!
- löysin vihdoin hyvän pyöräilyreitin työpaikan ja kodin välillä
- vaimo työreissussa lauantaihin asti, mikä mahdollistaa keskittymisen omiin juttuihin ja ennen kaikkea saa hieman omaa tilaa
- Telian kanssa saatiin liittymäasiat sovittua taas vuodeksi hyvään hintaan
- kunto kohoaa koko ajan ja painokin menee alas tasaiseen tahtiin
 
Tähän ohuesti liittyen: meni peruna väärään kurkkuun kun ennen kauden alkua näin uutisen Antti Tuomiston TPS-sopimuksesta. Meinasin oikein suutahtaa ennen kuin tajusin asian oikean laidan. :D
Etkä todellakaan ollut ainut. Itse kirjoitin tälläin kun törmäsin tähän Tuomisto tepsiin twiittiin :D
Pelästyin todella pahasti ennenkuin tajusin, että kyse on vaan jostain pelaajasta.
 
Saapi nähdä onko huomenna taas luistelua tiedossa..niin tehtiin Ässät häviön jälkeen heti sunnuntaina…vaikka piti olla vapaata..
Tuli tästä viestistä mieleen hauska tapahtuma noin 20 vuoden takaa.

Meillä oli sillon sunnuntaina lepakkovuoro Haka ykkösessä muistaakseni 20-21 ja sen jälkeen sai jäädä vielä tunniksi jäille omatoimisesti kun kenelläkään ei ollut vuoroa meidän jälkeen.
No yhden kerran tuli ilmoitus joskus 21:30, että kaikki jäältä pois Tapparan liiga on tulossa jäille. Olivat hävinneet muistaakseni hämeenlinnassa jonkun pelin vähän isommin niin sinne tultiin pelin jälkeen vetään pillistä pilliin luistelua sitten oikein urakalla. Siellä oksenteli ja pyörtyili pelaajat kun haettiin vähän motivaatioita :D
Sillon ennen tää oli todella yleistä, mutta mulla on sellainen fiilis, että nykyään toi pelaajayhdistys kieltää nää kaikista pahimmat "rangaistus luistelut"
 
Siellä on pelattu tiukka naisten reikäpallo matsi.
Screenshot_2023-02-03-09-37-17-05_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Takaisin
Ylös