Lahden Pelicans

Eiköhän siellä ole jäänyt viime keväänä lisäämättä pää-sana valmentajan eteen sopimusta rustattaessa.
 
Kai siellä on joku hiillostusprojekti menossa ja toivovat, että Yli-Junnila irtisanoo itsensä koska kassa ei kestä sopimuksen ulos ostamista.
 
Eiköhän. Väitän vaan että tätä puidaan jossain oikeudessa jos ei muuten sopua synny. Se taas maksaa aika paljon enemmän.
Oliko se SaiPa joka koitti jotain näitä palkkoja jättää maksamatta ja olivat siitä oikeudessakin? Korona-ajalta jos en väärin muista.
 
Tuli muuten mieleeni se eräs Maikkarin haastattelu missä olivat Pennanen ja Niemelä viime kauden puolella ja puhuivat näistä valmentajien sopimuksista, niiden yksityiskohdista ja koukeroista. Tai lähinnä sen suhteen kun sopimukset ovat niin villi länsi, eikä koutseilla ole mitään vastaavaa pelaajasopimuspohjaa mitä pelaajilla tms.

Puhuivat kuinka asian suhteen tulee muutosta ja olisivatko valmentajat sitten menneet johonkin liittoon tai jotain sen tiimoilta.

Tässä myös YLE:n juttu missä Niemelä asiasta kertoo.


Kirjavista sopimusmalleista johtuen ”potkujen” saaminen voi tarkoittaa liigavalmentajalle tapauksesta riippuen hyvin eri asioita.

– Vaihtoehtoja on koko työsuhteen päättämisestä työvelvoitteesta vapauttamiseen tai siihen, että toimenkuvaa muutetaan, SAVALin työsuhdeasiantuntija Heikki Kähkönen.
 
Tuli muuten mieleeni se eräs Maikkarin haastattelu missä olivat Pennanen ja Niemelä viime kauden puolella ja puhuivat näistä valmentajien sopimuksista, niiden yksityiskohdista ja koukeroista. Puhuivat kuinka asian suhteen tulee muutosta ja olisivatko valmentajat sitten menneet johonkin liittoon tai jotain sen tiimoilta.

Tässä myös YLE:n juttu missä Niemelä asiasta kertoo.

Nyt on sitten ison pomon Erkan aika astua esiin.
 
Vai onko niin, että Pelicans ja Yli-Junnila eivät ole tehneet uutta sopimusta päävalmentajaksi siirtymisen yhteydessä? Samaan tapaan kuin joku trukkikuski siirtyisi sorviin ääreen?
 
Rautainen ja harkittu tiedote kaikin puolin. Yksi parhaista:

"Lisätietoja keskeneräisestä asiasta ei tässä vaiheessa anneta, koska prosessi on vielä kesken".
Allekirjoitus materiaalia! Kunnollista!
 
"Uutta päävalmentajaa ei nimetty"

(Nupe: "Pojat saa pelipäivän aamuna vetää pitkällä tikulla, kuka illalla head coach")
 
JYP kokeili jo pelipaikatonta pelitapaa, kokeileeko Pelicans päävalmentajatonta valmennusta?


Melkoinen kilpailuetu. Vastustaja aivan sekaisin, kun ei edes tiedetä, kuka on päävalmentaja. Presseihinkin marssitetaan sieltä ukkoja vuorotellen.

EDIT: Vai laittaisko ne pressiin aina kaikki kolme ukkoa kerralla? Kolmipäävalmentaja!
 
Viimeksi muokattu:
Perjantai aamulla pamahtaa tiedote
"Olemme yhteis ymmärryksessä valinneet niin, että valinta päävalmentakista tulee päätökseen, ja että valinta tulee ilmi, ja valintana on, Nurmisen Pasi."
 
EDIT: Vai laittaisko ne pressiin aina kaikki kolme ukkoa kerralla? Kolmipäävalmentaja!

Vai vedetäänkö ässä hihasta ja perjantaina pressissä heiluukin Pekko.

90-luvulla kun kumpikin tamperelaisseura eli vaikeita vuosiaan, kiersi vitsi ettei kannata mennä Ilveksen tai Tapparan peliin puku päällä kun sut saatetaan koska tahansa pistää aitioon päävalmentajaksi. Nytkö se on arkipäivää Lahdessa?
 
Vai vedetäänkö ässä hihasta ja perjantaina pressissä heiluukin Pekko.

90-luvulla kun kumpikin tamperelaisseura eli vaikeita vuosiaan, kiersi vitsi ettei kannata mennä Ilveksen tai Tapparan peliin puku päällä kun sut saatetaan koska tahansa pistää aitioon päävalmentajaksi. Nytkö se on arkipäivää Lahdessa?
Osaako Pekko puhua?
 
Takaisin
Ylös