• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo yhdeksättä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

PE 28.3.2025 | Tappara - Ilves | 2. Puolivälierä

Ilvesfan

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
529
Mä en kyllä allekirjoita mitenkään sitä että oltaisiin hirveästi huonompia missään kohden oltu. Hyvin puolustettiin sekä olihan siellä meilläkin hyviä maalipaikkoja enemmän kuin nuo 2 maalia. Muistaakseni tuloksesta pelataan ja tyylillä ei niin väliä. Puolustamallahan nuo mestaruudet useimmiten voitetaan. Toki aina pitää parantaa kuten Hölökin sitä aina vaatii.
 

Rst83

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
539
Toki, mutta esimerkiksi osa noista ongelmista lähdöissä johtui täysin pakkien huonoista ratkaisuista, ei niinkään Tapparan hyvyydestä. Samaa mitä runkosarjassa ajoittain.
Olen tässä erimieltä...tappara painosti todella hyvin tässä pelissä ja hankaloitti lähtöjä.

Mun mielestä kauden paras tappara mitä tämän kauden paikallis peleissä on nähty.

Mutta onneksi tulos ratkaisee ja ollaan 2 voiton päässä jatkosta :)
 

toskala

Tähtipelaaja
Viestejä
10 091
Antaa studion mouhota (!) kuinka Tappara oli parempi, samaa sanottiin aikanaan Hölön Pelicansistakin kuinka se voitti otteluita "väärin".

Enkä minä niin huolissani tästä pelistä olisi, täällähän useampi kirjoittaja totesi että tänään Tappara tulee lyömään kaiken jäälle koska 2-0 alkaa olemaan jo sillekin pumpulle vaikea paikka. Ja niinhän ne teki ja kiekolla kyllä tuli näyttävästi sinisen yli, mutta vähän saivat ihan oikeasti vaarallisia tilanteita aikaan ja Pavlatilla on tuosta porukasta kyllä ihan henkinen kuristusote.

Ei siinä, sarja on pahasti kesken ja jos yhtään alkaa tässä vaiheessa leijua niin pian se on sitten 2-2 että yhtään ei passaa vielä juhlia. Mutta meillä on varaa parantaa, joko alkaa Tapparalla tulla pelitavan, jaksamisen ja uskon kanssa rajat vastaan? Parantaa pitää, mutta niin se vaan sarjassa on että seuraava peli on aina se tärkein peli ja siihen on saatava se paras suoritus.

2/12
 

Toutain

Luottopelaaja
Viestejä
9 649
Antaa studion mouhota (!) kuinka Tappara oli parempi, samaa sanottiin aikanaan Hölön Pelicansistakin kuinka se voitti otteluita "väärin".
Tämä alkaa nyt saada melkoisia mittasuhteita. Studion kaikki jutut kuunnelleena totean tähän, että tätä ei tapahtunut. Jos sieltä nyt joitakin yksittäisiä lauseita haluaa irrottaa, niin kai sitten, mutta kaiken kaikkiaanhan studio puheli tasaisesta pelistä, kehui Ilvestä(kin) ja antoi Tapparan suuntaan raippaa mm. siitä, että vähän tyypilliseen virheeseen ja Ilvekselle tyyppilliseen hyvään katkopeliin ratkesi, ja lisäksi studio myös huuteli Tapparan kärkimiesten perään, että missä ovat...
 

Kodytek88

Luottopelaaja
Viestejä
3 233
Ilves puolustaa tällä hetkellä todella hyvin omaa aluetta. Tänäänhän oli pelissä tosi pitkiä pätkiä, että Ilves vain pistäytyi Tapparan alueella ja sai siltikin näistä aikaan enemmän tekopaikkoja ja maaliodottamaa. Tappara ei oikein noista pitkistä pyörityksistä saanut edes vetoja aikaan, vaan ne kuivuivat hukkaan. Ilves on puolestaan vähän jokaisessa myllytyksessä vähintään vaarallinen.

Oikeastaan tokan erän viimeisellä vitosella alkoi näkyä se, että Tappara ei enää jaksanut tehdä sitä samaa, eli paineistaa Ilveksen avauspelaamista pois ja koko erän kuvasta poiketen tuossa hieman jopa roikkui se, että Ilves olisi iskenyt toisen maalin ja ottanut peliä haltuun.

Tappara oli varmaan tänään lyönyt hyvin vahvasti sen varaan, että saavat sen ottelun avausmaalin ja kun sitä ei sitten kuulunut, niin koko ajan oli vahvempi tuntuma, että tämä kääntyy Ilvekselle.

Ei Tappara ole huono ollut, mutta ei voi sanoa, että minkäänlaista hätää olisivat Ilveksessä saaneet aikaan. Tänäänkin niitä todellisia tekopaikkoja taisi olla noin kolme. Halloran suti omastaan yli, Kempellä kiekko karkasi ja kolmannesta Savinainen osui paraatipaikaltaan. Muita ei ainakaan äkkiseltään mieleen tule.
 

bxl-man

Share Ilves #18
Viestejä
3 004
katso liitettä 13505


Oli kyllä niin paljon parempi, että oikein huimaa. Täysin ympäripyöreä peli, jossa molemmilla paikkansa. Ilveksellä ainakin varaa kiristää parikin napsua peliänsä. Toivotaan ylikävelyä seuraavasta maanantaina.
Ja huomiona vielä että tänään tilastot oli Ilvekselle paremmat kuin keskiviikkona. Lehdistötilaisuuden ehdin katsoa. Pääpointit: Pastilli pysyi Hölön suussa. Rikun itkut täysin käsittämättömiä, toki muisti myös mainita että eivät osuneet edes tyhjään maaliin…
 
Ylös