Boleslavin Tillu
Guest
Sitähän tässä yritetään selventää. Yhtä Okkoa vajaa valmis mestarijoukkueEi ole nyky-jengi paljoa vajaa, jotta mestaruus olisi tosi lähellä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sitähän tässä yritetään selventää. Yhtä Okkoa vajaa valmis mestarijoukkueEi ole nyky-jengi paljoa vajaa, jotta mestaruus olisi tosi lähellä.
Jos Mestispelaajista haaveiluun asti on vajottu, niin siellä pelailee muuan Leo Ring, kultakypärä tälläkin kaudella ja pistekunkku.
Eikös mestiksestä tosiaan aikoinaan tulleet liigaan vanhempina herroina Pärssinen, Hentunen ja itse Lahden kuningas veskarikin?Edelleen itse ainakin puhun ensi kaudesta. En tähän hätään tarvittavasta vahvistuksesta. Mitään tuossa ei menettäisi, koska ei tuon sopimus mikään älytön olisi. Voisi purkaa koska vaan ja toivottaa hyvää matkaa takaisin Mestikseen. Mutta joskus sieltä saattaa löytää jotain potentiaalista. Toki eiköhän Timolla ole tietoa Okon soveltuvuudesta Liigaan kun kerran KooVeessa hetken ainakin pyöri.
En tiedä viittaatko nyt minun kirjoitukseeni, mutta noinhan minä en sanonut eikä kukaan muu tainnut arvaksi kutsua.Foorumin mukaan ei muu kuin arpa. Naapuriin mennessään Tillun kyykytys.
Ota näistä ny selvää
Pelimiehiä tulee kyllä, mutta ei yleensä kyllä varmoja kortteja. Ketä esimerkiksi viime kaudella tuli Clendeningin lisäksi? Ritchiellä toki kova tausta, mutta ei tarvinnut kaverista kuin yksi kuva nähdä niin kunto kävi selväksi. Näitä onnistuneita kavereita tuli ECHL:stä yms. Scouttauksen pitää olla kunnossa.Kovasti täällä aliarviodaan Liigan tasoa ja vetovoimaa. No se on nyt muodissa. Kaukalossa kummasti näkee ettei möttöset pärjää pitkässä juoksussa. Kumma juttu. Nin heikko Liiga on monien mielestä.
Joka kausi Liigaan on tullut kesken kauden pelimiehiä, ja tulee taas tällä kaudella. Toivottavasti Tillulla on parhaat kortit kädessä. Ei ole nyky-jengi paljoa vajaa, jotta mestaruus olisi tosi lähellä.
Ja kuten hyvin tiedät, niin viime kauden varma mestaruus karkasi käsistä kun ei saatu seuralegenda Matti Järvistä kotiutettua.Sitähän tässä yritetään selventää. Yhtä Okkoa vajaa valmis mestarijoukkue![]()
Pääasia on se, että Tillu ei usko tuohon taktiikkaan. Eihän.Toivottavasti joku ei ihan oikeasti usko, että Mestis- ja Itävallan miehillä ei Liigassa voi mennä huonommin kuin runkosarjan sijoitukset 3,2,2 ja lopulliset sijoitukset 3,3,5.
Oli ihan yleisesti siis, kun täällä monille Tillu tekee vain huonoja hankintojaEn tiedä viittaatko nyt minun kirjoitukseeni, mutta noinhan minä en sanonut eikä kukaan muu tainnut arvaksi kutsua.
Varmasti on hyvä pelaaja ja esimerkiksi luokkaa kovempi kuin vaikka Thomas. Pysyn kuitenkin kannassani. Nimenomaan kuntopuoli tuossa arveluttaa. Jps noilla statseilla vetänyt suht nuori pelaaja on ensin joulukuulle ilman sopimusta ja perään marraskuulle niin joku syy sille on. Joku syy on myös siihen miksi istui playoffeissa katsomossa.
Siihen, että pidän arpana ei vaikuta yhtään mihin joukkueeseen on menossa. Yhtä arpa olisi meille tullessaan. Katto on kuitenkin korkealla ja arvan ollessa voittava on varmasti kärkitason Liigapelaaja. Tapparan on myös enemmän varaa hommata yksi arpa tuohon, koska vaikkei arpa voittaisi on heillä hyvä ja tasapainoinen hyökkäys kasassa. Lisäksi siellä on kovat näytöt pelaajien laittamisesta kuntoon.
Pelimiehiä tulee kyllä, mutta ei yleensä kyllä varmoja kortteja. Ketä esimerkiksi viime kaudella tuli Clendeningin lisäksi? Ritchiellä toki kova tausta, mutta ei tarvinnut kaverista kuin yksi kuva nähdä niin kunto kävi selväksi. Näitä onnistuneita kavereita tuli ECHL:stä yms. Scouttauksen pitää olla kunnossa.
Ja kuten hyvin tiedät, niin viime kauden varma mestaruus karkasi käsistä kun ei saatu seuralegenda Matti Järvistä kotiutettua.
Ilves koitti tätä "eihän näillä voi mennä huonomminkaan" taktiikkaa veistoloilla ja vastaavilla 10 vuotta sitten ja selviytyi kolme kertaa neljän vuoden aikana karsintoihin.
Miksi ei tuo Okko ensi kaudella menisi kokeiluna jossain kolmosessa mutta nyt tarvitaan valmis laatuhyökkääjä tuonne.
Kovasti täällä aliarviodaan Liigan tasoa ja vetovoimaa. No se on nyt muodissa. Kaukalossa kummasti näkee ettei möttöset pärjää pitkässä juoksussa. Kumma juttu. Nin heikko Liiga on monien mielestä.
Joka kausi Liigaan on tullut kesken kauden pelimiehiä, ja tulee taas tällä kaudella. Toivottavasti Tillulla on parhaat kortit kädessä. Ei ole nyky-jengi paljoa vajaa, jotta mestaruus olisi tosi lähellä.
Huvittavaa tuossa esimerkissä on se, että Flinck oli oikeasti yhdellä kaudella meidän ykkössentteri. Siitä on jäänyt mieleen, että vetäisipä muuten Flinck kovan kauden silloin. Sitten menet tarkistamaan asian Elitestä ja se Sika-Markun superkausi tuotti 27 tehopinnaa. Ja sillä oikeasti voitti sisäisen pörssin.Ainakin yhdellä kaudella Ilveksen ykkössentteri ja paras pistemies oli Markku Flinck.
Vai pitääkö sanoa, että ei olla menty eteenpäin silläkään osastolla kun vieläkin ollaan siinä pisteessä että Lappeenrannasta on jouduttu naaraamaan ykkössena.![]()
Menee jo ohi aiheen mutta olihan Markku melkonen seppä. Jäänyt mieleen kun ajeli pystyyn vihulaisen kuka tuuletti maaliaHuvittavaa tuossa esimerkissä on se, että Flinck oli oikeasti yhdellä kaudella meidän ykkössentteri. Siitä on jäänyt mieleen, että vetäisipä muuten Flinck kovan kauden silloin. Sitten menet tarkistamaan asian Elitestä ja se Sika-Markun superkausi tuotti 27 tehopinnaa. Ja sillä oikeasti voitti sisäisen pörssin.
Onneksi noista ajoista on menty eteenpäin.
Järkevin tapa tuoda/ottaa Okkoja on try out kautta. Nähdään riittääkö taso. Liian rohkeeta Ilveksen resursseilla tehdä suoria sopimuksia ja ajatella et kyllä tää nyt 3kentäs ainakin menee. Otetaas kiinni vaikka nykyjoukkueen alakenttien pelaajat niin ovathan nämä liigatasolle jo erittäin rutinoituneita pelaajia sentään.
Sillon oli kato sitä secondary scoringia vaikka muille jakaaHuvittavaa tuossa esimerkissä on se, että Flinck oli oikeasti yhdellä kaudella meidän ykkössentteri. Siitä on jäänyt mieleen, että vetäisipä muuten Flinck kovan kauden silloin. Sitten menet tarkistamaan asian Elitestä ja se Sika-Markun superkausi tuotti 27 tehopinnaa. Ja sillä oikeasti voitti sisäisen pörssin.
Onneksi noista ajoista on menty eteenpäin.