Täällä puramme Ilveksen aiheuttamaa pahaa oloa

Viestejä
3 122
Syksyn ensimmäinen oksennus.
Isossa kuvassa tänään oli joukkueellinen löysiä munia jäällä, eikä penkin takanakaan hyvin mennyt. Mouhoille tällä tavalla häviäminen on anteeksiantamatonta. Seuraavan paikallisen on paras olla jotain aivan muuta.
Onneksi nyt on vasta lokakuu. Uskoni Hölöön ei horju, vaikka tällaiset illat kyllä herättää ikäviä ajatuksia.
Viimeistään nyt näyttää selvältä, että kokoonpanoon tarvitaan pysyviä muutoksia.
 

doneby

Rivipelaaja
Viestejä
48
Saatana.

Kai sitä vielä huomennakin HJK kairaa pisteitä KuPSilta, mutta Ilves häviää itse SJK:lle. Hope not.

Mutta saatana mistäs sitä taas tietää...
 

Pirkka55

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
160
Tulkaahan joku järkevä kertomaan, että miksi papp ja alivoima toimivat samalla kaavalla kuin Pennasen alaisuudessa? Tuntuu, että Niemelä luottaa sokeasti apuvalmentajien "systeemeihin" näissä tilanteissa. Keskialueen pelaamiseen ja karvauspeliin on tullut selkeitä muutoksia, mutta miksi ei muihin osa-alueisiin? Liian helposti vetäydytään oman maalin eteen joko papp tai alivoimassa. Sitten loppuu liike ja ollaan jo perässä. Vituttaa
 

Blackhawk

Luottopelaaja
Viestejä
1 949
Tätä on tosi hauska seurata, miten pitää antaa kenkää sille tälle ja tolle ja ”Tillun vihkoon vetäminen” on niin nähty kommenti, että alan jo epäileen onko tällä foorumilla montakin henkilöä eri nimimerkeillä…..

Harmittaahan tämä, mutta sanokaa nyt mitä pitää tehdä? Auttaako Björkqvistin, Mesen ja Väisäsen kenkiminen siihen, että puolustajat ei tänään osanneet puolustaa eikä muidenkaan kenttien hyökkääjät tehdä maaleja? :D

Älkää huoliko, täältä tullaan kyllä!
 

pelikirja

Luottopelaaja
Viestejä
4 997
Suurin pettymys oli eilen pelin rakenne. Jatkuvasti Tappara pääsi nopealla käännöllä 3-2 ylivoima hyökkäyksiin. Tappara myös sumputti oman maalinsa edustaa ja sai useamman kerran blokattua sillä paikat. Ketään yksittäistä ala nostaa tikun nokkaan vaan koko joukkue saa kattoa peiliin. Nyt vaa huilia ja treeniä. Kaikki lähtee laadukkaasta arjesta. Eteenpäin.
 

Teme-74

Luottopelaaja
Viestejä
5 593
Persaukisen miehen Mattila. Sopii itseasiassa myös teemaan miksi toinen on täällä ja toinen toisessa kopissa.
Tälläi ku sen aattelee ni saatiin käteen musta Pekka.
 

Viiri 5 vuoteen

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
293
Hyvät joukkueet kun tuli vastaan loppui Ilveksen loisto. Tehot lepää ihan liian harvojen olkapäillä. Lisäksi mua ainakin **tuttaa katsoa Stranskyn löysäilyä ja Nättisen hiihtelyä. Meskanen, Björkvist ja Väisänen myös täysin turhakkeita. Najmanista en tiedä oliko ees kentällä :(
 

Eetu Fucking Mäkiniemi

Luottopelaaja
Viestejä
7 102
Omalla tapaa onneksi ei olla enään se sarjakärki, ei ole otteluruuhkaa, ei CHLää, ei Liigan top3 hyökkäysvitjaa, ei tarvi kuulutella maalin tekijöitä pistepörssin kärjessä, ei olla Liigan top3 paikalla.

Enään ei tarvi selitellä. Ja vaikeaa se olisikaan enään.

Voidaan ottaa silmälaput pois ja alkaa hommiin joka sektorilla.
Ne ongelmat oli näkyvillä jo pitkään, mutta samoin kuin foorumilla Ilveksessä haluttiin puskea väkisin sillä mikä toimi joskus toivoen ihmettä vaikka paska oli jo tuulettimessa tovin.

Nyt päästään hyvässä kohtaa korjaamaan joukkueen puutteita ja jokaiselta pelaajalta on otettu luulot pois. Enään ei hehkuteta Ilvestä mediassa.

Suunta on ylöspäin.
 
Ylös