LalaTa
Luottopelaaja
- Viestejä
- 2 526
Tapparan peli ei ole vakuuttanut missään vaiheessa ja voittoja on tullut aivan käsittämätön määrä siihen nähden, että joukkue on pelin hallinnassa ja maalipaikoissa lähes järjestään perässä vastustajaansa. Toki siellä on ollut Ilveksellekin edellisiltä kausilta tuttuja elementtejä voittojen takana, eli loistava maalivahtipeli ja älytön tehokkuus, mutta joka pelissä pelkästään nämä eivät voi kantaa. Eilen tuli turpaan Ässiltä ja jos Tappara jatkaa samaa rataa, tulee vielä monelta muultakin.
Samaa povaan minäkin, että nyt todellisuus iskee Tapparaan ja Heljanko ei enää jaksa joukkuetta kantaa voitosta voittoon. No taisi eilen joukkue edessä koomailla sen verran että hankaloitti hommaa entisestään, mutta pointti pysyy. Onhan siellä toki laadukas materiaali, mutta jos pelitapa tökkii niin yksilösuorituksilla ei pitkälle pötkitä.
Samaten vastustajat osaa jo skoutata Tapparan pelin ja mikä vastalääke siihen tepsii tehokkaasti (sama mikä Ilvestä vastaan Myrrä-kiekossa).
Jos ja kun Ilves tulee raikkaalla jalalla huomennakin kentälle, ei kotijoukkueen täyttä pistepottia pitäisi mikään estää.