TI 5.4.2022 | Kärpät - Ilves | 6. Puolivälierä

Tämä peli pitää mitätöidä ja Tampereella jatketaan 3-2 tilanteesta. Jos Kärpät voittaa, niin sitten katsellaan tilannetta uudestaan. Urheilullinen ja reilu ratkaisu.

NYT päätöksiä !
 
Voi olla ettei ilveksessäkään olla vielä ihan perillä, että miten tätä sääntöä pitää tulkita
Voi hyvin olla, kun tällaisia tilanteita ei mitenkään kovin usein tule vastaan. Luulisi, että siellä käydään keskusteluita vähän joka suuntaan.
 
Kapteeni haastattelussa:
SUOMI kuuli puhelimessa myös IS:n kertomana, että ottelu jatkuu tiistaina samoista numeroista, joissa se keskeytyshetkellä oli. Kärpät lähtee kuudennen ottelun uusintaan maalin johtoasemasta.

– Tämä tuli ihan uutena tietona, toki olen jo omassa huoneessa lepäämässä. Nyt ei voi sanoa oikein mitään tuohon. Aiemmin nämä siirretyt pelit ovat alkaneet nolla nollasta, Suomi pyöritteli.
 
Kapteeni haastattelussa:
SUOMI kuuli puhelimessa myös IS:n kertomana, että ottelu jatkuu tiistaina samoista numeroista, joissa se keskeytyshetkellä oli. Kärpät lähtee kuudennen ottelun uusintaan maalin johtoasemasta.

– Tämä tuli ihan uutena tietona, toki olen jo omassa huoneessa lepäämässä. Nyt ei voi sanoa oikein mitään tuohon. Aiemmin nämä siirretyt pelit ovat alkaneet nolla nollasta, Suomi pyöritteli.

Jos peli on keskeytetty, niin peli jatkuu siitä mihin se keskeytyksen hetkellä jäi. Harvinainen tapahtuma, mutta ei tässä pitäisi olla mitään ihmeellistä. Eri asia sitten onko keskeytys oikea ratkaisu, kun Pelicans oltiin tuomitsemassa hävinneeksi niinikään halliolosuhteista, ja ennen pudotuspelien alkua Liiga viestitti, että aikataulu on tiukka, eikä pelejä voi siirrellä. Tosin siirto ja keskeytys ovat eri asioita.
 
Peli kello 18:30, jää hajoaa kymmenen minuutin pelin jälkeen, korjataan erätauko, ei tule kuntoon, pidetään tunti taukoa, ei saada kuntoon. Sitten Eemeli meni ja pilasi jään, ja Kärpät vastuullisesti oli sitä mieltä että ei kannata jatkaa..
Keskeytyksen jälkeen Ohtamaa kertoo CMorelle, että jää oli jo aikaisemmin heikko, kenttämies ainoana halusi jatkaa.

Kenttämies kertoo Kalevalle, että jää oli kunnossa kunnes Suomi pilasi sen.

KUITENKIN seuraavana aamuna HS keksii kertoa, että hallin henkilökunnalta on tullut STT:lle tieto, että jään kanssa on viikonloppuna tehty virhe..

Hieno juttu hei.
 
“Pelataan vasta illalla, jotta katsojat pääsevät katsomaan.“ Niin, oululaiset katsojat. Tamperelaiset ajoivat sieltä tiehensä, ja pelipäivän siirto Tampereella tarkoittaa omakohtaisesti sitä, että kaikki lipun hankkineet eivät tuona uutena pelipäivänä areenaan pääse. Että kiitos vaan!

Luultavasti pelataan illalla, jotta jää ehtisi parempaan kuntoon? Mietin muutenkin, olisiko ollut sama kuvio, jos peli olisi keskeytetty ajassa 56.13. Pelattaisiinko tänään ottelu alusta, vai mentäisiinkö sinne ottamaan tuo puuttumaan jäänyt reilun kolmen minuutin loppuhuipentuma?

Liigan linja(ttomuude)n tietäen en osaa edes sanoa, mitä tältä päivältä toivoisi. Ei pelata ollenkaan kun jää ei kestäkään, niin varmaan Kärpät tuomitaan voittajaksi pelitulanteen mukaan?
Pelataan mutta peli jää kesken, niin yllättäen siirretään peli torstaille Ouluun (tai Kärpät voittaa, jos yli puolet ottelusta pelattu)?

Odotan jo meriselitystä jatkoerän alkaessa tänään: "No tässä kohtaa jää on aina jo aika huonoa joka tapauksessa, ja tässä on muutenkin vähän poikkeustilanne". Sitten hassua pomppua tms loukkaantumista kehiin...

Jotenkin ilvesmäistä olisi, että tästä lopulta Kärpät menee jatkoon (vika peli jatkoille) ja joku Tappara saa ne vastaansa, pyyhkii väsyneellä joukkueella ensin lattiaa kotonaan ja Oulussa varoituksen tämänkertaisesta saanut Kärpät tuomitaan häviämään yhä huonon jään takia.
 
Kuulostaa siltä, ettei jää ole kuin unelma?

”Ei se ole kuin unelma. Kai siinä voi pelata ja kenttämies laittaa sen parempaan kuntoon, mutta ei se parhaalta näyttänyt”, Iso-Mustajärvi pohti.

Ette kuitenkaan päätyneet siihen, ettei jäällä voisi illalla pelata?

”Emme. Kyllä jäällä voisi nyt pelata, mutta miten sitten, kun peli etenee? Onneksi tässä on päivää jäljellä ja jäälle ehditään vielä tehdä jotain. Eiköhän illalla pelata kuitenkin”, Iso-Mustajärvi päätti.

Ytimekkäimmän analyysin tarjosi luonnollisesti yli 50 vuotta Ilves-huoltajana toiminut legenda Lasse Laukkanen, joka on nähnyt urallaan kaiken ja vähän enemmän.

”Kyllä se jäältä näyttää”, Laukkanen tokaisi.


Laukkanen ei petä tässäkään kireässä tilanteessa :D
 
Oulusta kantautunut huhua, että Raksilassa ei kiekko tipu tänään jäähän. Toivotaan, että pysyy vain huhuna. On tää prkl kyllä yhtä puuhastelua.
 
Oulusta kantautunut huhua, että Raksilassa ei kiekko tipu tänään jäähän. Toivotaan, että pysyy vain huhuna. On tää prkl kyllä yhtä puuhastelua.

No vittu sentään. Sitten kuitenkin ollaan jo etukäteen kiirehditty ilmoittamaan, että luovutus ei ole tänäänkään vaihtoehto vaikka mitään ei siitä tiedetäkään mikä olisi ja kuitenkin ennen playoffeja nimenomaan tähdennettiin, että luovutusvoitot ja ottelusarjojen lyhentäminen ovat ainoat vaihtoehdot pelien siirtämisen sijaan. (tosin koronaan liittyen, mutta ei tämä siitä eroa)
 
 
Screenshot_20220405-145223.jpg


Eilisestä korvaukseksi Ilves saa pelata ylimääräisellä hyökkääjällä.
 
Takaisin
Ylös