Valmentajalla on tietysti iso osuus pelillisen identiteetin muokkaamisessa ja siihen tietysti tuovat oman osansa myös pelaajat. Pelaajien taitotaso ja henkinen "kestävyys" ovat isona osana playoffeja. Viime vuodesta muistuu mieleen, miten ekaa Kalpa-peliä hallittiin aivan täysin noin 50 minuuttia - tilanne oli 3-1 ja oltiin yv:llä. Sitten Clendeningin turha jäähy ja hups, kohta peli olikin 3-3 ja jatkoajalla Niku törmäili 3-4. Tästä Kalpa löysikin lisäpuhtia koko sarjaan.
Jälkikäteen on helppo etsiä näitä asioita, mutta tuon noin 30 hengen tiimin rakentaminen kestäväksi ja voittavaksi on monen asian summa. Uskotaanko omaan tekemiseen myös heikompina hetkinä, löytyykö yksittäisiä sankaritekojen tekijöitä, miten käsitellään tappiot ja voitot, yv:t/av:t jne.
Uskoisin, että pelaajistossa on sopiva määrä kokeneempaa, tiukoissa paikossa voittanuttakin pelaajaa (Friman, Klingberg, Nättinen), maalintekoon pystyviä tähtihyökkääjiä (Mäntykivi, Lööke, Suomi, Meskanen), työhevosia (Borg, Könönen, Väisänen, O'Leary) ja puolustuksessa laatua saman luokituksen mukaan (kokeneet, maalintekoon pystyvät, työhevoset).
Kun saadaan fokus pysymään juuri siinä pelissä ja hetkessä niin tästä voi syntyä vaikka mitä. Osaston tuoma tuki voi olla se pieni tarvittava lisä kokonaisuudessa, joten mielenkiintoiset viikot ovat edessä. Voi kun se Eemeli saataisiin vielä näihin peleihin mukaan. Ja Pavlat/Malek avustettaisiin sellaiseen 92% torjuntamoodiin.