Top-5 ulkolaiset Ilveksessä

Jotenkin on jäänyt kuitenkin eniten mieleen kaikki erilainen pikkusikailu (pohkeille huitominen ym.). Kova vahvistushan hän tuon Pelicansissa ja Ilveksessä vietetyn totuttelujakson oli Lukolle, Saipalle ja Tapparalle.

Harvassa on pelaajat jotka vetää Liigaa piste per peli tahtiin hyvinä kausinaan ja on samalla ilkeitä ja fyysisiä pelaajia.
 
Jos jotakuta kiinnostaa, niin Aamulehden mukaan valitsemat kymmenen hemmoa ovat: Dale Derkatch, Peter Larsson, Robert Burakowsky, Steve Kariya, Cory Murphy, Allan Measures, David Nemirovsky, Ivan Majesky, Mike Hiltner ja Patrik Stefan.

Aika odotettu joukko Hiltneriä lukuun ottamatta. Moni olisi ehkä odottanut mukaan Lundetta tai Douglasia.
 
Stefankin oli "vain" työsulkuvahvistus - vaikka toki erinomainen sellainen - joten Len Lunde tai Jordy Douglas olisi ansainnut paikan ennen häntä tai Hiltneriä. Merkityksensä puolesta myös Roman Bozekin olisi voinut nostaa listalle.
 
Aamulehdessä oli iso juttu suosituimmaksi ulkomaalaispelaajaksi äänestetystä Allan Measuresista. Ei kuitenkaan mitään mullistavaa uutta. Kävi ilmi, että Allu on selättänyt syövän ja että hän käytti terävämpiä luistimia kuin kukaan koskaan.
 
Jos joukkueelle suurimman merkityksen mukaan olisi valittu, niin Len Lunde ainoa oikea vastaus. En tietenkä ollut syntynyt tuolloin, mutta yhden pelaajan merkitys selviää lukiessa pelimiehiä&tulisieluja kirjasta. Mestaruus sarjassa on yksi tavoite, eli se mestaruus. Sen Lunde pelaaja valmentajana toi.
 
Veikkaaja/Urheilusanomat/Urheilulehti on tavannut aina arvottaa Liigan ulkomaalaispelaajat. Ilveksen ulkomaalaiset ovat useimmiten löytyneet turistikategoriasta. Tämän kauden arvioinnissa Ilveksen ainoa ulkki löytyi odotetusti tähtien joukosta. Lehti nosti tähän joukkoon kaikkiaan 13 pelaajaa: Dostal, Danforth, Krejcik, Morley, Kunyk, Heshka, Sulak, Press, molemmat Westerholmit, Bertrand, Caito ja Zaborsky.
 
Toivon että kovin olisi tuloillaan vasta, mutta jo oven takana. Kyllähän tuohon nytkin mahtuisi se kova ulkki ja pitkällä sopparilla.
Kariya-Stefan-Hyvönen ketjun aikoihin olisi pitänyt menestyä myös joukkueena. Oli sen verran kova ykkönen.
Measures, Larsson, Derkatch, Lunde, Murphy
Painotan tässä myös Ilveksessä vietetyn ajan pituutta, siksi esim. Stefan ei ole mukana.
 
Nemirowsky ja Derkatch pelasivat tehokkaimmalla kaudellaan tasan 1,5 pistekeskiarvolla.
 
Millään en pysty kärkikuusikosta tiivistämään viiteen. Jokainen näistä vahvistuksista oli jotain elämää suurempaa:
1. Measures
2. Murphy
3. Larsson
4. Kariya
5. Tenkrat
6. Nemirovsky

Vielä kunniamaininnat kavereille Bozek, Derkatch ja Hiltner. Monia muita hyviä löytyy, mutta ei pääse tälle listalle monestakaan syystä.

Myös monia huteja löytyy. Jostain syystä eniten hampaisiini joutuu useasti mainittu Brian Tutt. Pakki jolle oli käyttöä ainoastaan oman maalinedustan siivoamisessa. Käyttötarkotus kaikkeen muuhun oli pelkkää nollaa. Esim. uskomatonta että vielä 90-luvulla nähtiin vahvistukena ammattipelaajia jotka ei osannut lämmätä kuin vain ja ainoastaan maatiaisia. Brian Tutt joka tykkäsi ampua ahkerasti viivalta oli tälläinen kaveri.
 
Mart Smith ja Pettinen pakkipari aiheutti sydänkohtauksia omille kannattajille ja joukkueen jäsenille.
 
Pakkohan tänne on kommentoida, kun on tupsukorvien pelejä tullut seurattua kahdeksalle vuosikymmenellä.

Jos unohdetaan vajaan kauden vahvistukset ( joissa tosin on ollut aivan mahtavia pelureita) ja keskitytään useamman kauden vahvistuksiin, jotka ovat tuoneet JOTAIN Ilvekseen esityksiin.

Samat nimet täällä on säännöllisin välein esiintynyt ja vielä hyvin perusteltuina. Oma listani näyttää olevan "tylsää" vanhan kertausta.

L. Lunde
A. Measures
D. Derkatch
P. Larsson / G. Murphy
J. Douglas ( tätä herraa ei tainnut olla monessakaan listassa, teki Ripan kanssa kovaa jälkeä -85/86 kaudella)

Len Lundesta oli hyvät perustelut ja tiedot jo vuosia sitten tässä viestiketjussa joten en niitä kaikkia tässä toista. Kävin katsomassa Lennun ekan kauden (-71/72) Ilveksen pelit yhtä luukuunottamatta kaikki ja hänen panoksensa todella näkyi Ilveksen pelissä. Varsinkin huonosti sujuneen alkukauden jälkeen, kun hänestä tehtiin pelaajavalmentaja. Esim ylivoimaan hän taisi ensimmäisenä Suomessa tuoda neljän hyökkääjän ja yhden pakin peluutuksen.Ylivoimakenttä: Oksanen-Peltonen-Leimu-Kallio-Lunde pelasi tuolloin häikäisevää ylivoimaa.

Täällä jo mainittu nuoren Saipan kasvatin Seppo Ahokaisen kehittyminen huippupeluriksi sai varmasti starttinsa Len Lunden rinnalla 2-ketjussa pelaamisesta. Myöskin ikinuoren Mintsu Hakasen ura sai samassa ketjussa pelaamisesta uutta potkua.

Tuskin Ilves olisi kaudella 1971-72 voittanut Suomen mestaruutta ilman Len Lunden panosta. Harmi, että seuraavalla kaudella kustannussyistä hän valmensi myös maajoukkuetta Ilveksen ohessa (ei enää pelaajavalmentajana).
 
...Dosta on lähellä nousta tuolle listalle kahden vajaan kauden ansioilla, jos tahti jatkuu samanlaisena tämän kauden loppuun...
Tämä kommentti unohtui tuosta edellisestä.
 
Samat nimet täällä on säännöllisin välein esiintynyt ja vielä hyvin perusteltuina. Oma listani näyttää olevan "tylsää" vanhan kertausta.

L. Lunde


Tuskin Ilves olisi kaudella 1971-72 voittanut Suomen mestaruutta ilman Len Lunden panosta. Harmi, että seuraavalla kaudella kustannussyistä hän valmensi myös maajoukkuetta Ilveksen ohessa (ei enää pelaajavalmentajana).
Näitä on hyvä lueskella joskus ja mennä ajassa taaksepäin.
 

Liitteet

  • IMG_20200104_135912.jpg
    IMG_20200104_135912.jpg
    1,5 MB · kertaa luettu: 480
  • IMG_20200104_140013.jpg
    IMG_20200104_140013.jpg
    1,7 MB · kertaa luettu: 447
  • IMG_20200104_140041.jpg
    IMG_20200104_140041.jpg
    1,6 MB · kertaa luettu: 431
Ehkä minä nostaisin Lukas Dostalin jo tämän listan ykköseksi.

Muutenkin tshekki on ollut iloinen poikkeus Ilveksen viime vuosien ulkomaalaisista. Aika harvan ura on mennyt ylöspäin sen jälkeen, kun kaverit ovat olleet Ilveksen nutussa esittäytymässä.

Vojtech Polak jatkoi KHLään.

Joe Piskula on jatkanut Liigassa.

Jerry D'Amigo on pärjännyt kohtalaisesti DELssä, Mike Halmokin kelvollisesti. Steven Zalewski pelasi kolme kautta DELssä ennen lopettamistaan.

Matt Generous lopetti uransa.

Mark Flood, Mark Hurtubise ja Mitch Wahl ovat pelailleet Itävallassa.

Blake Kessel tallannut farmin farmissa.

Dane Byers ja Brett Bulmer päätyivät pubiliigaan.

Cam Barker pelasi Ranskassa.

Stefan Espeland on pelannut tehokkaasti Norjassa ja DELssä.

Kokemusten nojalla voisi ehkä sanoa, että kannattaisiko tällä kertaa kokeilla jotakuta eurooppalaista vaihtoehtoa?
 
Takaisin
Ylös