Veikkausliigan pelaajasiirrot ja -sopimukset

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
6 412
Haka hankki Bulgarian liigasta kahdesta eri sofialaisesta seurasta ranskalaislaituri Jean-Pierre da Sylvan sekä hyökkääjä Steve Traorén:

Komean niminen Zimbabwen maajoukkuehyökkääjä Admiral Muskwe IFK:hon:

Olusanya tosiaan Klubista Kalmariin "kelpo siirtokorvausta" vastaan:

Kevin Jansen jatkaa Interin palkkalistoilla, mutta kakkosjoukkueen pelaajakoutsina:

Alessandro Albanese vaihtaa Klubin paidan RFC Liegen väreihin:

Lisää eksoottisia suomalaissiirtoja: "Kuningas Salomo" matkaa Maltalle:

Gnistanin hyökkäykseen norjalainen Didrik Hafstad kolmostason Tromsdalenista:

Roope Pyyskänen palaa myös Gnistanista Honkaan, myös Jonas Enkerud poistuu. Interin ressuja viime kaudella edustaneen Oliver Kangaslahden uusi seura on Jaro.
 
Viimeksi muokattu:

Berenger

Luottopelaaja
Viestejä
1 019
Haka hankki Bulgarian liigasta kahdesta eri sofialaisesta seurasta ranskalaislaituri Jean-Pierre da Sylvan sekä hyökkääjä Steve Traorén:
Haka viime vuodesta oppimatta kelaa taas näköjään haavin täyteen ulkomaalaisia ja kauden aikana Smith ihmettelee miten saa ulkit milloinkin kentälle, että kotimaisuus ja kasvatuspykälät täyttyy.

Mutta kauden jälkeen kelpaa sitten rakennella salaliittoteorioita ja arvostella tuomarit.
 

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
6 412
Laitetaan nyt vaikka tänne, että Pikkuhuuhkajien Adam Marhiev siirtyy Latviasta Kyprokselle Aris Limassoliin peräti neljän vuoden lapulla.

Eli kun oot just saanut uraa nousuun, niin ei kun venäläisrahalla pyöritettyyn korruptioliigaan ja jengiin, jossa seurakaverina mm. rasistisesta pahoinpitelystä vankilassa istunut Aleksander Kokorin. Aivan Liptovsky Mikulas-tason toimintaa siis.

Että hyi saatana ja todella toivon, että Arifi ei ole tuohon paskasarjaan menossa vaan miettii vielä uudestaan.

 

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
6 412
Gnistanin pakistoon helppoa lausuttavaa:

Samoin Jaron hyökkäykseen:

IFK:lle astetta iisimpää:
 

Levitön Äijä

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
236
Pelaajien (ulkkarit) tasoa mitenkään tuntematta niin missäs seurojen omat lupaavat junnut "lymyilevät" tai tulevat pelaamaan ja kehittymään jatkossa(kin..)..?
 

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
6 412
Veikkausliigan ulkomaalaistykkien paskasiirroissa seuraavana:
Coffey Kiinaan kakkostasolle.


Oulusta myös Metaxas pois ja takaisin Kreikkaan. Siirtyy Pyry Soirin seuraan Athens Kallitheaan:

Darren Smith Detroitiin:

Jaroon myös ruotsalainen toppari:
 

Grinder

Luottopelaaja
Viestejä
4 243
Joo onhan tässä toki eri näkemyseroja Pukin siirrosta. Hieno tarinahan se olisi ollut siirtyä maailmalta suoraan kotiin mutta kai taustalla oli sitten perhesyyt niinkun ylempänä mainittiin ja pelillinen anti paremmassa seurassa kun KTP.
Ja on se noiden kokemusten jälkeen varmasti mukavampi lopettaa ammattimaisessa seurassa kuin keskellä amatöörejä. Vielä kun mukaan tulee nämä perhesyyt niin aika selväähän tuo siirtokohde on ollut.
 

Carabasin Markiisi

Luottopelaaja
Viestejä
6 412
Jaron maalin suulle kokenut portugalilainen, saattaa olla hyvä hankinta:

Calum Ward AC Oulu -> Motherwell FC

Hassan Ndam FC Haka -> Vendsyssel FF

Hakassa myös pelannut Benjamin Reemst siirtyy Hollannin kolmostasolle:

Pienemmän profiilin pelimiehistä Jesse Nikki (Haka) ja Henrik Ölander (Gnistan) siirtyvät JäPSiin ja Gnistania niin ikään edustanut Elias Äijälä Honkaan.
 

jokuvaa

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
861
Ward iso menetys ACO:lle. Mielestäni helposti Top 5 moke liigassa (Kreidl, Virtanen, Nijhuis, Paunio, Ward).
 

Atte902

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
706
Jaron maalin suulle kokenut portugalilainen, saattaa olla hyvä hankinta:
Onko tuossa uutisessa typotettu Estoril, vai onko joku joukkue jonka nimi on Estrolisis? :D
 
Ylös