yellowgreen
Luottopelaaja
- Viestejä
- 3 907
Eiköhän se puhu sen puolesta, että laskelmat on tehty, ja myyntiä nostetaan nyt myynti- ja markkinointiosaajilla. Kyllä tuolla katukuvassa paljon enemmän on Ilves-merchiä kuin Tapparan. Sieltä lisää euroja kassaan.Varmasti näinkin. Tosin se ei täysin selitä, miksi T...ran peleissä käy enemmän väkeä. Vielä on huomiotava, että on myös ymmärtääkseni monia itseni kaltaisia ikäihmisiä, jotka välttelevät tietoisesti isoja yleisötapahtumia, joissa voi altistua vaikkapa sille Koronalle. Tosin ei tämäkään selitä T..ran yleisömääriä. Kieltämättä vähän huolestuttaa tilanne varsinkin, kun tuntuuu, että samaan aikaan, kun yleisömäärät ovat alle budjetoidin kuluja kasvatetaan rekrytoimalla lisää väkeä toimistolle.
Ja Tapparan katsojamäärät. No, aina on tietty osa glory hunttaamista. Ja voihan fanien keskenkin olla erilainen sosioekonominen tausta.
Kaiken kaikkiaan, en olisi huolissani, vuosi pitää arvioida kokonaisuutena sitten myöhemmin. Ilves myös tekee erinomaista juniorityötä, joka on omalla tavallaan erittäin toimivaa sijoitusta tuleviin vuosiin.